4 EIGEN INITIATIEF Ahold-president tevreden over jaarcijfers 1994 'Als je aan 10 AH-supermarkt- managers vraagt of ze blij zijn met WM, zeggen 9 van de 10 ja" BH) MET WM Medewerkers worden aan gesproken op hun eigen verantwoor delijkheid. We vragen eigen initiatief AHOLD FLITSEN FEBRUARI 1995 'WE MOETEN ALTIJD WENNEN AAN VERANDERINGEN. Dat proces is nu eenmaal nodig. Soms is er dan hier en daar onvrede. Maar naar verloop van tijd neemt de tevredenheid weer toe, en is men trots op het feit dat men actief meegaat in veranderingen.' Ahold-president Cees van der Hoeven blikt terug op de publicatie van de jaarcijfers, vorige week. En kijkt vooruit naar het jaar 2000: 'Het worden vijf boeiende jaren en we hebben een goed vertrouwen in de toekomst. Cees van der Hoeven: 'De voordelen van onze schaal grootte kunnen wij doorgeven aan de klanten' Van der Hoeven: De groei van Ahold heeft gezorgd voor een grote kracht in de markt. De Nederlandse me dewerkers merken, net zoals de Amerikaanse, dat ze bij een be drijf werken, dat voorop loopt. Die goede positie hebben we be reikt door aan alle Ahold-be- drijven hoge eisen te stellen. Als je zulke bedrijven bundelt, ontstaat een groter en sterker geheel. En dat levert voordelen op bij distributie, inkoop en het uitwisselen van kennis en erva ring. Medewerkers merken dat ze bij een bedrijf werken, waar allerlei impulsen vanuit gaan, die tot creativiteit en vernieu wing leiden. Ahold is niet op een beperkt gebied aan het na velstaren. We verruimen voort durend onze blik en ons werk terrein, lanceren en testen con tinue nieuwe ideeën en kunnen mede daardoor opnieuw onze posities versterken. Managers en medewerkers zien ook dat ze in hun winkels meer ruimte krijgen voor eigen initia tief en eigen ideeën. Ook al groeit Ahold internationaal, lo kaal ondernemerschap wordt belangrijker. Dat geeft kansen. Voor de Raad van Bestuur en de Directies ligt daar ook een grote uitdaging: lokaal onderne merschap inpassen in de inter nationale groei. Daarnaast biedt Ahold veel werkgelegen heid. We zien dat ook als onze 'Met veel vertrouwen naar 2000' maatschappelijke verantwoor delijkheid. Op de korte termijn staat de werkgelegenheid on der druk door noodzakelijke efficiency-ope- raties, maar op de lange ter mijn is er mis schien weer groei mogelijk.' Valt dat wel te rijmen: stijgende winst en afne mende werk gelegenheid? Van der Hoe ven: 'Ahold is niet blind op jacht naar su perwinsten. Die hebben we ook helemaal niet, al lijken honder den miljoenen veel geld. Op el ke gulden verdienen we uitein delijk circa 1,3 cent. Dat is geen luxe. Gezonde winstgroei is no dig voor ons voortbestaan. Effi cient werken is dat evenzeer. Anders kunnen we niet concur reren. En dat leidt -soms tijde lijk- tot een daling van het aan tal banen. Maar er is nog iets anders aan de hand. Medewer kers worden meer aangespro ken op hun eigen verantwoor delijkheid. Managers komen eerder dan voorheen met hun plannen naar buiten, zonder dat ze alle ant woorden al we ten. Op dat moment neemt de onzekerheid toe. Mensen weten nog niet precies waar het allemaal gaat eindigen. Ze worden on dertussen wel aangesproken op him eigen verantwoorde lijkheid. Het bedrijf neemt niet langer alle verantwoordelijk heid op zich. Er wordt minder gezegd: 'Jij moet dit zo en zo doen.' We vragen eigen initia tief. Je neemt zelf verantwoor delijkheid voor je eigen (loop)baan. Dat gaat niet één twee-drie. Het vergt aanpassin gen. Stappen vooruit, zijwaarts en soms achteruit. Het vergt tijd. Maar het gaat wel die kant op.' Houden de veranderingen nooit op? Van der Hoeven: 'Ga daar maar van uit. Veranderingen horen erbij. Wat opvalt is de tempo versnelling. Produkten 'leven' steeds korter. Hun omloopsnel heid neemt nog steeds toe. Re- modelingen van wankels komen steeds eerder. Ook onze organi satie verandert, omdat we effi ciënter, slagvaardiger en goed koper kunnen werken. Bij Al bert Heijn zijn veel herstructu reringen achter de rug, al blijft de directie alert op veranderin gen. Er is nu meer rust in de AH-organisatie. In het algemeen is men toch blij is met de genomen maatrege len. Als je aan 10 AH-super- marktmanagers vraagt of ze zonder WM willen werken, zeggen 9 van de 10 'nee'. Dat was een jaar geleden wel an ders. We moeten altijd wennen aan veranderingen. Dat proces is nu eenmaal nodig. Soms is er dan hier en daar onvrede. Maar na verloop van tijd neemt de te vredenheid weer toe, en is men trots op het feit dat men actief meegaat in veranderingen. Ik heb de indruk dat steeds meer AH-medewerkers inzien dat de genomen maatregelen positief zijn en dat ze op de lange ter mijn buitengewoon gunstig zijn.' Hoe ziet ons bedrijf er in het jaar 2000 uit?... Van der Hoeven: 'De concurren tie komt in het jaar 2000 uit veel meer hoe ken dan nu. Zie ondermeer de ontwikkelingen rondom tank stations, fast food ketens en elektronisch winkelen. Nieuwkomers zullen markt aandeel willen afsnoepen. Ook zal over vijf jaar de omloop snelheid van de produkten nog hoger zijn dan nu. Een aantal concurrenten zal worden opgeslokt door gro tere spelers, die met elkaar en met nieuwkomers het gevecht om de gunst van de consument aangaan. Er blijft een beperkt aantal grote internationaal werkende detailhandelsbedrij ven, die de dienst uitmaken. Ahold zal daarbij moeten zijn. De voordelen van de schaal grootte kunnen wij doorgeven aan onze klanten. Om over vijf jaar bij die grote detailhandel concerns te behoren, is een straf groeitempo nodig, wat we nu hebben. We hebben in 2000 naar verwachting activiteiten in Azië en in Oost-Europa, maar we zullen onze posities in ons land ook verder versterken. Eén van de uitdagingen voor het jaar 2000 is hoe we het bes te kunnen opereren in de plaat selijke markt. Er zal veel min der centrale aansturing zijn. En meer ruimte om de eigen lo kale klanten zo goed mogelijk van dienst te zijn. Ahold is in de juiste positie om die ogen schijnlijk tegen strijdige zaken -lokaal onder nemerschap en internationale aanpak- gelijk tijdig te ontwikkelen. Het wor den dus vijf boeiende jaren en we hebben een goed vertrouwen in de toekomst.'

Personeelsbladen | 1995 | | pagina 4