mensen begrijpen heel goed I l dat Gall St Gall moet aanvallen' 4 Heidman's heisa: 'Ua Iv OVERHEIDSBELEID 'Op 1 mei start Gall Gall met Air Miles BESPARING ZUILTJES RUSSEN 'We gaan toe naar winkels waar sfeer de overhand heeft' WETGEVING AHOLD FLITSEN FEBRUARI 1995 I m Iatuurlijk heb ik me afge vraagd of ik het wel zou kunnen', zegt hij. "Er wa ren veel kandidaten, in die zin was het een spannende tijd. Maar ik zat al op de route. Ik was mede-be denker van de nieuwe strategie van Gall Gall. Die hadden we klaar liggen. Matti (Emondts, oud directeur van Gall Gall/red.) ging wat dat betreft op een onge lukkig moment weg. De filiaalma- nagersdag stond voor de deur. Daar zouden we beginnen met de hele communicatie rond de nieuwe strategie die gebaseerd is op kos tenreducties, uitbreiding van de franchise-activiteiten, lokale opti malisatie en de nieuw businesses. We willen in 1995 minstens twee nieuwe winkelvormen in de dran kenbranche. Mijn eerste doel als directeur was die strategie uit te dragen. En geloof me, onze mensen hebben heel goed in de gaten dat we moeten aanvallen, moeten ver anderen. Gall Gall is dan wel de grootste slijter van Nederland, maar je kunt niet eeuwig blijven groeien door alleen maar winkels te openen. Er zijn maar weinig plekken waar we nog niet zitten. Bovendien daalt de markt. We moeten het dus meer en meer heb ben van onze extra's. Dat is de aanvalstrategie, gericht op de toe gevoegde waarde in de formule en in lokaal ondernemerschap. En die aanval leeft.' Toen ik hier kwam als manager Commerciële Zaken wist ik net zo veel van Gall Gall als ieder an der bij Ahold. Ik kocht er weieens een goede fles wijn. Dat was een hobby, maar niet meer dan dat. Ik wist een Bordeaux van een Bour gogne te onderscheiden. Ik had net voor mezelf uitgemaakt dat ik Bourgogne lekker vind. Ik voelde me dus wel aangetrokken tot dit bedrijf. Tot de branche, maar ook tot de mensen. Ik heb bij Albert Heijn gewerkt in koffie, thee en ta bak, samen met iemand als Geb IJskes. Mensen die voor hun pro- dukten afhankelijk zijn van oog sten zijn een slag apart. Hun be trokkenheid is anders. Ik hou van die mensen en van hun produkten. Genotsmiddelen, daar hangt toch een andere sfeer omheen dan om computers of kantoorartikelen.' 'De slijterijmarkt daalt. Hoe dat komt? Natuurlijk hebben we last van het overheidsbeleid. De anti- alcoholcam pagnes druk ken hun stem pel bijvoor beeld op de markt voor binnenlands gedistilleerd. Sterke drank, zoals jenever, wordt minder ver kocht. Dat segment heeft boven dien een oud profiel. Bols heeft een paar jaar geleden geprobeerd het imago van jenever te verjongen, dat is niet gelukt. Die markt daalt. Buitenlandse sterke drank, zoals whisky, is de laatste jaren enorm in prijs gestegen. Wat stijgt is wijn. Daar richten we ons met na me op. Onze wijnclub heeft al meer dan 40.000 leden. Er wordt niet minder gedronken, er wordt an ders gedronken. Vooral jongeren drinken anders. Zij zetten de trends. Nemen drankjes als Safari, Passoa en Amaretto, die ze in het uitgaansleven drinken, mee naar huis. Er wordt ook op meerdere momenten van de dag gedronken met een verschillende beleving. 'Om te overleven zet Gall Gall verschillende middelen in. Fran chising groeit enorm. In 1994 kwa men er 32 bij. We eindigden dat jaar met 76 franchise-vestigingen. Dit jaar openen we onze honderd ste franchise-vestiging. Maar ook kostenbesparingen zullen een mid del zijn. We onderzoeken of we in bepaalde regio's één filiaalma nager voor verschillende filialen kunnen inzetten. Daar kijken we kritisch naar, samen met de onder nemingsraad. In SpA-verband (Speciaalzaken Ahold) kunnen we ook veel besparende maatregelen nemen.' 'En we zullen het moeten hebben van onze toegevoegde waarde. De wereld om ons heen veranderd. Het is de kunst een stap vooruit te denken. Je ziet allerlei ontwikke lingen nu al aankomen. Albert He ijn is bezig met slijterijen. Ik ben daar niet zo bang voor. Gezonde concurrentie is OK. Je pept elkaar op. Maar het betekent wel dat we innovatief bezig moeten blijven. We onderzoeken allerlei trajecten als direct respon se tv, dat is in teractieve tv, waarmee je je be stelling kunt doen vanaf de bank. En verder, ik denk dat de winkels in de toe komst meer als reclamemedium gaan dienen. Dat er van die recla mezuiltjes in de etalages komen die je overal in de stad ziet staan en op stations. Ik stel me voor dat we Tio Pepe in de aanbieding heb ben en vanuit het hoofdkantoor in alle filialen de reclameposter van Tio Pepe in de etalage toveren. Op 1 mei starten ook wij bovendien met Air Miles. Daarmee onder scheiden we ons van onze concur rent en versterken we de band met de klant. Air Miles is interessant.' 'De L van 'Aanval' staat voor lo kaal. Het lokale ondernemerschap krijgt een steeds belangrijkere rol. We stimuleren dat nu al heel erg. Onze filiaalmanagers moeten on dernemers zijn. Oog hebben voor de lokale markt. Ze hebben ook een zekere vrijheid om dat onder nemerschap vorm te geven. Dat is óók de kracht van franchising. Je combineert een aantal plussen. Goede centrale formule met cre atief lokaal ondernemerschap. Het 1+1=3 principe. Ontwikkelingen als thuisbezor ging vind ik ty pisch iets voor deze lokale opti malisatie. Net zo als verruiming van de openings tijden. Da's per plek verschil lend. Dat moeten we niet van bo venaf opleggen.' 'Gall Gall in 2005? Dat is moei lijk, hangt heel erg af van de wet geving. Nu is het zo dat wij alleen nog maar branche-gerelateerde produkten mogen verkopen. Dus glazen, kurketrekkers, boeken over wijn. En een supermarkt mag geen sterke drank verkopen. Zodra dat wel mag, betekent dat voor ons ook dat wij ook andere produkten mogen aanbieden. We moeten toe naar winkels waar sfeer de over hand heeft. Ik was laatst in Lon den, liep op Regent Street die gro te winkels binnen van Warner Bros en Levi's. Echt, daar draait alles om sfeer. Groot, mooi. Ver koop lijkt er ondergeschikt. Is niet zo natuurlijk. Dat zou hier toch ook moeten kunnen. Winkels waar het gaat om ambiance. Daar kijk ik naar en daar gaan we ook wel wat mee doen.' ZICHZELF OMSCHRIJVEN VINDT HIJ MOEILIJK. Anderen vinden hem enthousiast, ambiti eus ook en iemand die zijn werk heel leuk vindt. Tom Heidman is 35 en sinds 1 december al gemeen directeur van Call Gall. Hij begon bij Albert Heijn, acht jaar geleden als manage ment trainee. Was betrokken bij de introductie van Albi, de restyling van Perla-koffie en de ombouw van Miro naar AH. 'Bij een kleiner bedrijf ben je sneller beleidsbepalend bezig. En dat wilde ik: meedenken over het beleid. Daarom ben ik overgestapt.' Flitsen sprak met Heid man over genotmiddelen, gezonde concurrentie en de slijterij van de toekomst.

Personeelsbladen | 1995 | | pagina 4