AH BLIJFT POPULAIR BIJ LEVERANCIERS Voor elkaar in de bres Gesprekken worden harder, maar In een Flits VOORKOMEN IS BETER MET MAN EN MACHT AHOLD FLITSEN FEBRUARI 1995- Albert Heijn is in 1995 opnieuw de populairste kruidenier bij leve ranciers. Dat blijkt uit het jaarlijkse 'Industributie-onderzoek', waar van de resultaten in januari bekend zijn gemaakt. Omgekeerd vin den de Nederlandse kruideniers Heineken de beste leverancier van ons land. Het onderzoek wordt, sinds de start in 1988, jaarlijks gehou den door twee vakbladen. Ook in 1994 kwam AH bij de kruide niers als beste uit de bus. In het onderzoek wordt enerzijds aan leveranciers gevraagd welke kruidenier zij de beste vinden; anderzijds wordt aan kruide niers gevraagd welke leveran cier bij hen het meest gebefd is. Daarbij geven beide partijen el kaar rapportcijfers op basis van vijf criteria: het vakmanschap van de inkopers cq. verkopers, betrouwbaarheid en houding, meedenken met marktresulta- ten, meewerken aan efficiency verbetering en het uitvoeren AH's Harry Bruijniks (r) ontvangt de Industributie-trofee uit handen van organisator Leo Traas van gemaakte afspraken. Harry Bruijniks, directeur buying en merchandising van Albert Heijn, nam de prijs vori ge maand in ontvangst tijdens het jaarlijkse Industributie-ga- la. Hij geeft als commentaar: 'De relatie tussen de leveran ciers en ons is volop in bewe ging. Positief vind ik dat we meer met elkaar praten over andere zaken dan alleen de pro- dukten. We hebben het bijvoor beeld ook over logistieke zaken. Het draait tenslotte steeds meer om de vraag hoe je in de kortste tijd het produkt van de fabrikant naar de klant kunt krijgen. Aan de andere kant merk ik dat de gesprekken met de leveranciers harder zijn dan vijfjaar geleden. Bij produkten, waar de marge onvoldoende is, wordt er harder geknokt om meer winst binnen te halen en kostenverlagingen in het logis- Kruideniers en leveranciers werken beter samen AH-winkels kunnen zelf kiezen voor bepaalde assortimenten tieke proces aan te brengen.' De grote marktpartijen zullen goed rekening moeten houden met wat er in elke afzonderlijke su permarkt gebeurt: 'Onze win kels zullen veel meer ruimte krijgen om zelfstandig het meest optimale assortiment sa men te stellen voor hun plaat selijke klanten. Leveranciers moeten dus goed weten wat er zich op de winkelvloer afspeelt', zegt Bruijniks. HET LIJKT ALWEER langge leden, dat bomvolle rivieren ook complete winkels bedreig den. Toch liggen die indruk wekkende dagen nog geen drie weken achter ons. Een spreekwoord zegt dat je in nood je beste vrienden leert kennen. Dat is dit keer op nieuw gebleken. DE ONDERLINGE HULP was hartverwarmend. Collega's uit andere plaatsen kwamen op eigen initiatief naar de be dreigde winkels in de polders om op 31 januari te helpen bij de ontruiming en op 5 fe bruari bij de herinrichting. Kolossale 'vulploegen' van soms 70 medewerkers ston den op zondag klaar om de winkels weer gereed te heb ben voor de klanten. Het NOS-Journaal kwam voor een deel uit de AH-super- markt in Tiel. Een unieke er varing, waaruit blijkt dat we instaan voor elkaar en voor ons bedrijf. EERDER DIE WEEK, kort na het nieuws over de evacu aties, schreef site-manager Mels Koster vanuit 'een verla ten distributiecentrum' in Geldermalsen aan zijn Albert Heijn-collega's: 'Het is een vreemde ervaring datje voor af hoopt dat alle energie bij voorbaat voor niets is.'De Raad van Bestuur en de di recties vertolkten hun gevoe lens op 1 februari aldus: 'De collegialiteit die nu overal zo nodig is om de zaken goed te laten verlopen, blijkt opnieuw het ijzersterke kenmerk van onze organisatie. Het is hart verwarmend om te zien hoe iedereen bereid is om ook on der moeilijke omstandighe den meer te doen dan mag worden verwacht.' DE GETROFFEN WINKELS van Speciaalzaken en Albert Heijn waren allemaal in re cordtijd weer open. Het Coör dinatieteam Wateroverlast van Albert Heijn schreef kort na de herinrichting van de winkels: 'Wij zijn ervan over tuigd dat de snelle wijze waarop Albert Heijn de win kels kon heropenen door ie dereen enorm is gewaar- BIJ ALLE ELLENDE voor de zaak en op het persoonlijke vlak was het hartverwar mend om te zien dat ons be drijf medewerkers heeft, die bereid zijn om voor elkaar in de bres te springen. Hoofdredactie (Vervolg van pagina 1) Bijna drie weken hield het ri vierwater Nederland in de ban. Meer dan 200.000 mensen moesten op last van de autori teiten him huizen verlaten. Ook onze winkels en het distributie centrum in Geldermalsen ont kwamen niet aan ontruiming. Op 30 januari werd in het AH- hoofdkantoor een crisisteam geïnstalleerd. In totaal zijn zes AH-winkels geëvacueerd en slo ten ook vier Etos-fïlialen, drie Gall Gall-winkels en de Filia len van Jamin en De Tuinen in Tiel de poorten voor de dreiging van het wassende water. GVA bood zijn vrachtwagens aan voor de evacuatie van bewo ners, huisraad en vee. 'Een vreemde ervaring5, vindt Mels Koster. 'Dat je in deze kwestie hoopt dat alle energie bijvoor baat voor niets is geweest.' De sitemanager liet de vloer van het DC ontruimen. De artikelen werden grotendeels omhoogge- bracht. Van de 6800 artikelen werden de 275 snellopers ver deeld over de andere distribu tiecentra. Op woensdag 1 februari, een et maal voor de verplichte evacu atie van Geldermalsen en Cul- emborg, werden de laatste bele- veringen uitgereden. Voorkomen is beter dan gene zen' was het standpunt in de watersnoodperiode. Want waar het Albert Heijn-fïliaal in Tiel en de filialen van Etos, Jamin en De Tuinen (ironisch genoeg gelegen aan de Waterstraat) volledig werden ontruimd, wa ren er ook winkeliers in het Be- tuwse stadje die het minder ri goureus aanpakten. De gokkers kregen gelijk. Want het water kwam niet. Op zondag 5 februari openden de AH-filialen de deuren weer. Met man en macht werd er ge werkt om de stroom terugke rende evacueés te voorzien van de eerste boodschappen. De ge stripte winkels werden in een mum van tijd weer aangekleed. Per bus aangevoerde technici installeerden de kassablokken en de koelinstallaties. Hulp troepen van filialen uit de om trek vulden de winkels. De ei gen medewerkers hadden im mers ook thuis weer wat recht te zetten. In het hectische weekend van 4 en 5 februari week het gevaar. Het water daalde. Verslaggever Gerard Arninkhof van het televisiejour naal filmde in Tiel. 'Kant-en- klaarmaaltijden en pizza's zijn veruit de meest verkochte pro dukten', meldde hij. Produktie- bedrijf Marvelo deelde in de zes heropende winkels gratis pak ken Perla uit. Op pagina 2 van deze Flitsen een impressie van de wateroverlast. Zaterdag 4 februari. AH Dreumel is weer open, ook op zondag! Woensdag 1 februari. De dijk bij Ochten schuift. De Drielse Rijndijk is afgesloten. Bij Tiel heeft het Waalwater het centrum omsingeld, (foto: Tiel).

Personeelsbladen | 1995 | | pagina 3