'VASTROESTEN IS ER NIET MEER BIJ' SAAMHORIGHEID TROEF BIJ CURSUS OVER 'VERANDERENDE WERKGELEGENHEID' F Men je geen plcegetidienst meer hebt, kan je <f4it lijstje li en watje hier thuis meci kantfoen. Priisdruk; OR Meester praat met directie over gevolgen kostenefficiency om prijsdruk van AH op produkten aan te kunnen. Secretaresse-serviceHoofd personeelszaken licht OR Centrale Diensten in over levensvatbaarheid van voorstel voor interne Ahold secretaresse-service, soort uitzendbureau van eigen secretaresses. Plan is afkomstig uit de achterban en door OR overgenomen. Platform: GOR-AH stelt platform in voor begeleiding van medewerkers die herplaatst worden. Wie jong is en nieuw in het bedrijf komt, mag best op z'n te nen lopen, zijn grenzen verkennen, veel klus sen doen in een korte periode. Wie ouder is, wil de laatste ja ren van zijn loopbaan mis schien een dag minder wer ken, fysiek minder belastend werk doen, wellicht de jonge ren opleiden. Leeftijdsbewust personeelsbeleid wil de wil van de medewerker op tafel krijgen. Bij Marvelo experi menteert men nu twee jaar met deze nieuwe invulling van het PZ-beleid. 'Smal en diep is funest', zegt PZ-medewerker Joke Schmale. Enkele jaren geleden bleek de 58- jarigen regeling, waarmee oude ren het bedrijf vroegtijdig en op een financieel aantrekkelijke ma nier konden verlaten, geen haal bare kaart meer. De bonden stel den de suikerverwerkende industrie voor een extra vrije dag voor oudere medewerkers in te roosteren. Directie en onderne mingsraad van Marvelo trokken zich vervolgens terug en besloten anders. Door leeftijdsbewust per soneelsbeleid moeten de wensen van zowel jonge als oude mede werkers duidelijk worden. Op ba sis daarvan kan gekeken worden naar de mogelijkheden. 'Het be drijf vroegtijdig verlaten wordt er niet eenvoudiger op', zegt Joke Schmale. 'Vandaag de dag staat ook de VUT-regeling onder druk. Reden te meer voor medewerkers om over hun toekomst na te den ken. Hoe vul je je laatste arbeids jaren in?' Schmale wijst erop dat nu reeds de eerste resultaten zijn geboekt. Enkele oudere medewer kers kregen een andere functie, waarin ze of geen ploegendienst meer hoeven te draaien, of enkele belastende werkzaamheden niet meer hoeven uit te voeren. 'Na tuurlijk is niet elke wens te vervul len', zegt Schmale. 'Maar de men sen moeten komen met hun ideeën, ze moeten voor zich zien hoe over een paar jaar hun werk plek eruit ziet, hoe zij daar deel van uitmaken. Dat leren ze tijdens onze bijeenkomsten.' Leeftijdsbewust personeelsbeleid richt zich niet alleen op ouderen. Elke leeftijdscategorie moet bezig zijn met zijn toekomst. De tijd dat je dertig jaar hetzelfde werk doet is voorbij. 'Mensen die nieuw bij Marvelo komen moeten breed in zetbaar zijn. Vastroesten is er niet meer bij. Smal en diep is funest. CORNIEUWS Er werd positief gedacht, men herkende eikaars problemen en de saamhorigheid was groot. Die reacties konden worden opgetekend na afloop van de cursus 'Veranderende werkgelegenheid' die op initiatief van de COR werd georganiseerd voor OR-leden. De cursus had tot doel de herkenbaarheid van het hoogste medezeggenschapsorgaan te ver groten en de maatschappelijke ontwikkelingen waar mee ook Ahold te kampen heeft of krijgt, onder de aandacht te brengen van de aanwezige leden. 'OR'en hebben elkaar nodig', con cludeerde een van de cursisten. 'Voor het eerst liggen de OR'en van de produktiebedrijven op één kussen', reageerde Albro COR-lid Henk Fikke. Secretaris van de COR Gerard van Amelsfoort reageert: 'Ik ervaar het als een enorme sprong vooruit. Zeker wat de her kenbaarheid van de COR betreft. Er heerst vaak een houding van: de COR zoekt het wel uit. Maar het gaat er juist om dat ook op la gere niveaus in de medezeggen schap over strategie en beleid kan worden gepraat.' Op de laatste dag van de drie daagse bijeenkomst praatten de OR-leden met voorzitter van de Raad van Bestuur Cees van der Hoeven. 'Een dialoog over de gro te lijnen, waar geen details over emotionele zaken op tafel kwa men', noemt COR-lid Klaas Stap het. 'De COR worstelt nog met de criteria die de RvB stelt aan het so ciaal beleid. Van der Hoeven heeft ons verzekerd dat Ahold een ma- nagementholding is en geen fi nanciële holding, waar alles alleen nog draait om de centen.' Volgens Ruud Beumer, voorzitter van de OR Meester, schrok Van der Hoe ven zichtbaar van de reacties van de ondernemingsraadleden over de nervositeit die heerst bij de me dewerkers. 'Verder heb ik de cur sus als zeer positief ervaren. We zijn dichter tot elkaar gekomen.' 'NIEUWSGIERIGHEID, dat was de reden waarom ik in de OR ben gegaan. Ander half jaar geleden nu. Er was toen een vacature en ik wilde er wel eens iets meer van we ten', zegt Evelina Bakker, ver koopster bij Etos Hoorn, de drogist van 1994. 'Als je ziet wat er allemaal bij een OR te recht komt, daar had ik geen weet van. Da's af en toe best schrikken. Er staat zoveel op het spel. En ik vind het ook moeilijk. Moeilijk en druk. Ze ker de afgelopen maanden is er bij Etos veel te doen ge weest over de kwestie ca deaubonnen en het hele au tomatiseringstraject. Gelukkig leren we veel door cursussen te volgen. Je herkent dan ook dingen die je in je eigen on dernemingsraad bespreekt. Tijdens 'Veranderende werk gelegenheid', de cursus voor alle OR'en van Ahold, merkje dat ook. Het gaat over in krimping, kostenreducties, za ken die spelen bij wel meer werkmaatschappijen. De boodschap van die cursus was voor mij dat er samengewerkt moet worden door de mede zeggenschap. Eigenlijk niks nieuws. Voor Etos zit ik in de kledingcommissie. Dat hoor je niet zo vaak als onderwerp binnen de OR. Maar bedrijfs kleding is heel belangrijk, le dereen moet zich er comfor tabel in voelen, het niet koud hebben, maar ook niet snik heet. Je merkt ook dat zo'n onderwerp speelt bij de me dewerkers. Er wordt op gere ageerd als we er over schrij ven in onze OR-mailing aan de filialen.' Breed en minder diep is veel be ter.' Voor de leeftijdscategorie 30 tot 40 jaar zegt Schmale: 'Die wil len toch klussen met een bepaalde verantwoordelijkheid. Zelf een project trekken. Daarnaast is het altijd goed dat er ouderen in het bedrijf blijven. Zij brengen hun er varing in en een zekere rust.' Bij Marvelo was vorig jaar 22,7% van de werknemers tussen de 50 en 59 jaar oud. In de commissie 'Leef tijdsbewust personeelsbeleid' wor den de ontwikkelingen regelmatig geëvalueerd. In de commissie zit ten naast PZ-mensen en een ex tern deskundige ook personeelsle den en een lid van de OR.

Personeelsbladen | 1995 | | pagina 11