Üet-eéh koffie «SMALSIK®" 7 e hongerwinter li de zwartste periodes uit z'n geschiedenis: de honger- waarvan de meeste in het bezette Westen. Met kunst- oewel er bijna niets meer te krijgen was. oud-medewerkers. STADSOMROEPER BOZE BRIEF POTTEN STROOP REUZE-SCHUIF Hongertocht bij Zwolle (Foto: collectie Paul Harmens) 1EEG, VOLKOMEN LEtf-' Albert Heums i bombardement in 1944 toch te dicht bij het vuur. Ik had mijn eigen voorraadje. Brood hadden we ook, gewoon uit de voorraad. Veel hadden we niet nodig en bij het afwegen hield je altijd wel een onsje over.' Door het gebrek aan vooraden I bieden de AH-filialen een troos teloze aanblik. De winkels zijn zo goed als leeg. Om het nog wat te laten lijken heeft Zaandam opdracht gegeven om lege win- kelbakken af te schermen met gekleurde tekstkaarten en met zand, oud papier of andere rom mel gevulde verpakkingen in de hand een boze brief. Toen ik schappen te zetten. Legerstee: 'In 1945 werden die loze verpak kingen uit de schappen gehaald om te voorkomen dat de mensen zouden denken dat er nog wat te halen was.' Strietman: 'Alles was uitverkocht. Voorheen ston den al die planken prachtig vol met blikken groenten. Maar eind 1944 waren ze leeg, volko men leeg. Eenmaal in de week kwam er nog wat binnen. In Breukelen had je een stadsom roeper. Als ik weer wat voorraad had, riep hij dat om. Dan kwa men de mensen erop af.' Joop van Dijk, in de hongerwinter on der meer werkzaam in een fili aal in Tiel: 'Eén keer in de week kreeg je een kist biscuits. Die kon je verdelen onder je klanten. Er waren nog bussen VIM en pakjes soep en kruiden en dat was het. En Smalsko. We had den in de zaak een radio, maar dat mocht natuurlijk niet. Ik heb dat ding in de etalage ver stopt tussen de pakken Smals ko. Hij heeft de oorlog nog over leefd ook.' De filiaalmedewerkers vullen een groot deel van de tijd met schrobben, boenen en vegen. Als er bonnen verstrekt worden is het weer even druk. Cees Kei zer: 'Ik had een bediende die al tijd nog 's ochtends bij de klan ten de boekjes ging ophalen. Ook in de hongerwinter, hoewel er bijna niets meer was. Ja, je moest toch weer een keer op- In 1946 worden als eerste aard appelen en peulvruchten vrijge geven. Koffie gaat pas in 1952 van de bon. Daarmee is de rant soenering pas echt opgeheven en kan Albert Heijn een begin ma ken met zijn 'reuze-schuif. Bronnen: 'Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen'. Een geschiedenis van Albert Heijn en Koninklijke Ahold, door J.L. de Jager (ver schijnt dit voorjaar). 'Albert Heijn 1887 - 1947', jubi leumboek ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan (onverkrijg baar). nieuw beginnen na de oorlog. Dus je probeerde je klanten op die manier vast te houden.' A.W. Strietman: 'Als de boel weer uit verkocht was sloten we de zaak. Dat mocht helemaal niet. Toen er weer eens niets te doen was zei een bediende: "Chef, zullen we gaan schaatsen?" Dat leek me een goed idee. Winkel dicht, wij op de schaats. Laat die dag nou wel net toevallig meneer Ter Wee (AH-directeur - red.) langskomen. Hij stuurde nader- voor de inventaris. Ik kreeg op dracht het kleine beetje voor raad dat ik nog had zonder bon te verkopen. En terwijl ze bij me binnen staan nemen de Duitsers de vrachtauto mèt chauffeur in beslag. Meneer Gerrit razend. Ik zeg: "Hoe moet dat dan met mijn meubels?" "O", zegt-ie, "zet die maar in een hoek. En als de boel leeg is gooi je maar wat flessen rommel tegen de muren zodat het er uitgewoond uitziet." Een dag later was de zaak leeg. De overgebleven voorraad was naar Velsen, de inventaris per schip naar Zaandam. Dus we gooien nog een stuk of wat potten stroop tegen de muren. Het zag eruit! Wordt er in ene op de deur geklopt. Van der Kleij van de distributie: "Ik kan je feliciteren. Je mag blijven zitten." Ik dacht dat ik gek werd. Konden we de boel weer schoonmaken. Goede ren en inventaris moesten weer veertig jaar in dienst was kreeg ik het nog te horen: "Het is dat Ter Wee u toen goedgezind was, anders was u eruit gevlogen." En dat terwijl er totaal niets te koop was!' Joop van Dijk: 'Ik haalde boekjes op bij de klanten en bezorgde de bestellingen. Maar dat hield op in 1944. Er viel niets meer te bezorgen. Ik ging nog wel naar de zaak, een beetje ouwehoeren. In die tijd moesten we ook verplicht schut- tersputten graven voor de Wehr- macht. We werden zo uit de win kel gehaald. Zei zo'n Oberleut- nant: "Kommen Sie mit. Aus- weis." Op een gegeven moment heb ik de benen genomen. Ik ben met mijn gezin min of meer ondergedoken bij mij schoonou ders in Breukelen. Na de bevrij ding heb ik de draad weer opge pakt bij Albert Heijn.' Filialen die in de Duitse verde digingslinies aan de kust liggen, kennen zo him eigen problemen. Cees Keizer van AH Beverwijk: 'Midden in de hongerwinter kwamen meneer Gerrit (Heijn - red.) en meneer Ter Wee vertel len dat de zaak leeg moest. Be verwijk moest gedeeltelijk geë vacueerd worden. We zaten mid denin een spergebied. Ze hadden een vrachtauto meegenomen De pannen met eten uit de gaarkeuken worden tot de laatste kruimel leeggeschraapt STEEDS VERSCH GEBRAND Reclame voor Smalsko terug. Dat heeft weken geduurd en dat terwijl je toch al de groot ste moeite had om je zaak draai end te houden.' In april 1945 komt er enige ver lichting in de nood door de hulp van het Zweedse Rode Kruis. De AH-filialen nemen deel aan de verstrekking van wittebrood, margarine en melkpoeder. Maai de echte verlossing komt pas als de geallieerden op 2 mei begin nen met het droppen van voed selpakketten. Drie dagen later wordt het Westen bevrijd. Het grootste leed is geleden. Het contact met de filialen wordt hersteld en de balans kan wor den opgemaakt. Bij Albert Heijn zijn 21 filialen door oorlogshan delingen verwoest; 8 filialen zijn opgeheven omdat ze in Duitse verdedigingslinies hadden gele gen en 3 filialen zijn leeggeplun derd. In de winkels die wel draaien bevinden zich nog slechts enkele surrogaten. Jo Legerstee: 'Gerrit Heijn zei: "Zo gauw we weer artikelen in de winkels hebben gaan we een reuze-schuif maken." Maar ook na de oorlog was er nog lange tijd schaarste.'

Personeelsbladen | 1995 | | pagina 7