Klanten zien dat ze n et naar een ander hoeven te rennen' LANGETERMIJNV1SIE HET GAAT WEER GOED MET EDWARDS. De Amerikaanse Ahold-keten (74 winkels) sloot 1994 af met een positief resultaat. Klanten ko men weer massaal naar onze winkels na de in grijpende maatregelen die er zijn genomen. De sterk veranderde formule met de nadruk op lage prijzen slaat prima aan. Edwards-president Tony Schiano was even in Nederland en Flitsen sprak met hem: 'Ik reken erop dat we onze nu nog kleine winst in 1995 zullen kun nen verdubbelen.' BELANGRIJK JAAR INSPANNING 'We hebben de prijzen van 25.000 artikelen aanzienlijk verlaagd' Edwards-president Tony Schiano: - AHOLD FLITSEN JANUARI 1995 voordat klanten het geloven, maar dan is het ook niet te stoppen. Te gelijk benadrukken we kwaliteit. Dat is het tweede grote verschil. Klanten moeten niet het idee krij gen dat ons vlees niet goed is om dat het goedkoop is. De groente- en fruitafdelingen zien er ook prima uit. Iedere appel wordt zoals dat bij ons gaat, gepoetst. Dat kost de nodige inspanning, maar we mer ken dat EDLP aanslaat en dat de omzetten stijgen.' Wat betekent EDLP voor de marge 'Het klinkt misschien raar, maar onze marge is verbeterd omdat we de produktmix hebben veranderd. Door de kwaliteit te benadrukken, verkopen we veel verse artikelen en daar zit meer marge op dan op kruidenierswaren. Kijk, onze con currenten stunten elke week met enkele artikelen. Daar verkoop je wel een hoop van, maar ze moeten er geld op toeleggen. Wij hebben de prijzen van alle artikelen ver laagd. Daardoor blijven de aanko pen evenwichtiger over de ver schillende produkten verdeeld. We hebben het zodanig uitgebalan ceerd dat de totale marge van de verschillende produktgroepen bij elkaar hoger is dan voorheen.' Hoe reageren uw concurrenten daarop 'Eerst verlagen ze him prijzen om bij ons in de buurt te komen. Dat proberen ze een paar weken, krij gen dan de resultaten onder ogen en rèaliseren zich dat je niet met EDLP kunt komen en dan ook nog eens met weekaanbiedingen. De meesten keren vervolgens op hun schreden terug. Je ziet ook concur renten die met hun aanbiedingen steeds verder onder de kostprijs gaan zitten om nog enige indruk te maken. Om het verlies te compen seren verhogen ze de prijzen van andere artikelen. Dat geeft ons weer een extra voordeel. Onze prij zen steken daardoor nog beter af.' Waarom kopiëren ze de Edwards- formule dan niet? 'Dat is heel moeilijk. Ten eerste moetje specialisten in huis hebben die het programma en de techni sche kant ervan echt begrijpen en weten hoe je zo'n prijssysteem moet runnen. En ten tweede bete kent het een enorme verandering in de manier waarop je zaken doet. Je moet erin geloven. Het werpt pas op langere termijn vruchten af. Je hebt er dus een lange-ter- mijnvisie voor nodig. De meeste concurrenten hebben die niet, Ahold wel.' Hoe verloopt de samenwerking binnen Ahold USA? 'Zeer goed. We merken dat op ver schillende gebieden. Ons grootste voordeel was dat we het prijssys teem van Giant en twee marke tingprogramma's van BI-LO kon den overnemen. Met ons zessen hebben we een betere onderhan delingspositie tegenover leveran ciers.' Edwards-winkel, New York Zijn vader was supermarkt manager, net als zijn oom; een andere oom had een bakkerij. Tony Schiano kreeg het winkelvak van huis uit mee. 'Toch had ik er niet op gere kend zo snel in onze branche car rière te kunnen maken, maar ik ben er blij mee. Het is fun en seri eus tegelijk. Ik vind het vooral leuk omdat je met mensen werkt: klanten èn medewerkers. Dat maakt het extra boeiend.' Tony Schiano begon in 1973 bij Stop Shop Supermarkets in Bos ton. Eerst bij personeelszaken, daarna als supermarktmanager en districtsmanager. In 1981, drie maanden voordat Ahold een oogje op het bedrijf liet vallen, kwam hij bij Giant Food Stores als directeur personeelszaken. In 1986 werd hij overgeplaatst naar BI-LO in South Carolina, 1.000 kilometer zuidelij ker. Daar begon hij eveneens als directeur personeelszaken. Twee jaar later werd hij benoemd tot di recteur opera tions. In 1992 werd hij ge vraagd om het Ahold-zuster- bedrijf Ed wards (toen nog Finast East) uit het slop te trek ken. Hij kwam als directeur operations en volgde snel de ver trekkende president op: 'Ik denk dat ik de enige ben die bij drie Ahold-bedrijven in de VS heeft ge werkt.' Heeft u bij Edwards iets aan uw ervaringen bij Giant en BI-LO? 'Zeker. We werken bijvoorbeeld met de every-day-low-price formu le van Giant. Ik wist daar veel van uit mijn Giant-tijd. Die interne kennisoverdracht heeft Edwards enorm geholpen om er spoedig mee van start te gaan en er weer snel bovenop te komen. Want we waren ingehaald door de economische cri sis, de concurrentie en de markt. Er moest ontzettend veel gebeuren om er weer een gezonde keten van te maken. Dat was de opdracht van de Raad van Bestuur. Van BI- LO heb ik twee marketingstrate gieën meegenomen: het AGF-pro- gramma Walter en het Gold Star- vleesprogramma. Die werken ook bij Edwards uitstekend. Omdat ik veel mensen ken bij onze zusterbe drijven Giant en BI-LO wissel je makkelijk informatie uit en kun je goed gezamenlijke projecten uit voeren. Je werkt bij één bedrijf en dat merkje. Edwards heeft het zwaar gehad door de recessie. Hoe gaat het nu? 'De recessie is voorbij maar de ou de tijden komen niet terug. Toch zijn we, op z'n Amerikaans, 'on a roll'. We hebben er een goed gevoel over en zijn tevreden over wat we in 1994 hebben bereikt, maar we zullen in 1995 echt laten zien wat we kunnen. De omzetten zitten in de lift en we maken winst. We gaan duidelijk vooruit en 1995 wordt een belangrijk jaar voor ons.' U heeft de service verbeterd en de kosten verlaagd. Hoe is dat moge lijk? "We hebben de organisatie moeten stroomlijnen door de kosten te verlagen en de efficiency te verhogen. Het aantal kan toorfuncties daalde binnen een jaar tijd met 20%. Daarnaast hebben circa 800 medewerkers ons bedrijf tegen een vergoeding vrijwillig verlaten. Daardoor ontstond er ruimte. Er zijn nieuwe mensen aangetrokken en de service in de winkels is sterk verbeterd.' Waarin verschilt Edwards Super Food Stores van de vroegere win kels? 'Opvallend zijn de blijvend lage prijzen. We hebben de prijzen van 25.000 artikelen aanzienlijk ver laagd. We zitten met onze kruide nierswaren 4% tot 14% lager dan de concurrenten. Dat is fors en daar komen veel klanten op af. We hebben niet elke week vijf produk ten in de aanbieding, maar onze klanten zijn met hun totale bood schappen goedkoper uit, omdat on ze prijzen elke dag laag zijn. Blij vend. Vandaar de naam: every- day-low-price (EDLP), elke dag de laagste prijs. Het kost enige tijd

Personeelsbladen | 1995 | | pagina 4