KV LITHO VOOR GVA VAN EDESE NOTABELEN Medewerkers DC Tilburg houden nieuwjaarstoespraak ROB BEIJERS OVERLEDEN ■3 VERKOPEN AH BOVEN MAGISCHE GRENS Klanten met voorkeur In een Flits OMZET AHOLD 7% HOGER PLANKENKOORTS AHOLD FLITSEN JANUARI 1995 Burgemeester W. Blanken van Ede overhandigt begin december tijdens een werkbezoek aan GVA de speciale litho aan directeur Tom den Hertog (r) Burgemeester W. Blanken van Ede en zijn wethouders brachten begin december vorig jaar een werkbezoek aan Grootverbruik Ahold (GVA). Bij die gelegenheid reikten zij aan GVA-directeur Tom den Hertog en zijn medewerkers het eerste exemplaar uit van een litho, dat de in Ede wonen de kunstenaar Pieter Vermeulen in opdracht van het ge meentebestuur heeft gemaakt. B en W gebruiken de lithografie als relatiegeschenk, ondermeer tijdens hun bezoeken aan in Ede gevestigde bedrijven. Cen- Ver volg van pagina 1) steeds meer de 'Huishoudelijke Dienstverlener van Nederland' te maken. Andreae noemde in dit verband de ruimere winkel openingstijden, de eerste avondwinkel in Den Haag, het experiment met een korte en een lange winkelroute in Haar lem, het zelfscannen door klan ten in Heemstede en Gelder- mal sen, het testen van bestel lingen via CD-I door klanten van James Telesuper en de af- geronde proef in Schagen met de klantenpas. Andreae: 'Deze nieuwe vormen van dienstverle ning geven de klanten extra toegevoegde waarde. De klant is bereid geld uit te geven, ze ker voor toegevoegde waarde, maar niet méér dan hij het pro- dukt of de dienst waard acht.' Hij sloot zijn nieuwjaarstoe spraak af met een oproep tot ac tief meedenken met de klant, zowel op de winkelvloer als op de kantoren. traal in deze lithografie staat de uitgestrektheid van Ede (qua oppervlakte is het een van de grootste gemeenten van Ne derland), de centrale ligging in ons land, het wonen op de grens van Veluwe/Vallei en de rivie ren, die de stad omzomen. Tom den Hertog was blij met de be langstelling van het gemeente bestuur: 'Heel veel medewer kers van GVA wonen in Ede. Daarmee zijn we een van de 1# GVA een van de grotere werkgevers in de regio Ede GVA sterker in scherp concurrerende grootverbruikersmarkt grotere werkgevers in de regio. B en W stelden veel vragen over onze dienstverlening en wij hebben hen aansluitend uit gelegd hoe GVA zijn positie in de scherp concurrerende groot verbruikersmarkt verder gaat versterken'. GVA helpt zijn klanten bijvoor beeld te komen tot een betere bedrijfsvoering. (Vervolg van pagina 1) Amerikaanse winkelketens de omzetrecords gebroken. In Tsje chië werd zeer veel vlees en vis verkocht. Gall Gall en Etos beleefden eveneens een forse eindspurt. De laatste week van 1994 telde een winkeldag min der (maandag was tweede kerstdag) maar werd wel als zeer druk ervaren. Over heel 1994 steeg de omzet in Nederland met 4,3% naar 14 miljard gulden. De omzet in overig Europa (Tsjechië en Por tugal) bedroeg 1,5 miljard gul den, een stijging van 11,8%. In de Verenigde Staten bedroeg de omzet 7,4 miljard dollar, een stijging van 12,1%. Exclusief de in mei 1994 overgenomen su permarktketen Red Food Stores steeg de omzet in de VS met 6,0%. In een reactie bevestigde Ahold-president Cees van der Hoeven dat de onderneming nu meer dan de helft van zijn om zet buiten Nederland behaalt: 'Dat is het resultaat van onze internationale groeistrategie, die we blijven voortzetten. Het merendeel van de omzetgroei komt nu uit het buitenland. Al- bert Heijn blijft echter veruit onze grootste supermarktketen, die ook in 1994 zijn positie in de markt opnieuw heeft versterkt.' Op 3 januari is thuis in zijn woonplaats Laren na een lang durige ziekte Rob Beijers (62) overleden. Hij was van 1971 tot 1987 werkzaam als directeur operations bij Albert Heijn. Beijers was onder andere ver antwoordelijk voor het samen gaan van de zelfbedieningsor ganisatie en de supermarktor ganisatie en de integratie van Simon de Wit binnen Albert Heijn. Tot 1991 was hij direc teur communicatie bij Ahold. Voor 1971 werkte Rob Beijers ondermeer bij de Hema en Vroom Dreesman. Een reden voor Peter van Dun, lid van de Raad van Bestuur van Ahold, om Rob Beijers tijdens de cre matieplechtigheid te omschrij ven als een 'retailer in hart en nieren'. 'Gedurende zijn werk zame periode begreep hij de klant bijzonder goed. Hij stelde immers de emotie boven de ra tio en daarom was hij een ope rator die de klant zo goed aan voelde. Met die emotie wilde hij leven en zö wilde hij ook ster ven', aldus Van Dun. Hij om schreef Rob Beijers als een man die 'hoge eisen stelde'. Van Dun: 'Niet alleen aan zichzelf, maar ook aan zijn naasten: zo wel privé als zakelijk. Letterlijk met onuitputtelijke kracht heeft hij voor het leven gevoch ten. Want hij hield bijzonder veel van het leven, van zijn vrouw, kinderen en kleinkinde ren, zijn vrienden èn zijn vak. Het was een markante man', al dus Van Dun. Rob Beijers Niet het management, maar twee ploegchefs, een orderpicker en een medewerker retourencentrum hebben het nieuwe jaar inge luid bij AH's distributiecentrum in Tilburg. Zij schreven hun eigen toespraken, die niet van te voren werden ingezien door de site manager. De inzet van de medewerkers past in de zelfsturings methode die nu bijna een jaar in het DC wordt beproefd. Zelfsturing betekent dat het werk van onderaf, dus door de medewerkers zelf, wordt inge vuld. Vakantieschema's, ATV- dagen en dergelijke worden niet meer met de leiding besproken, maar in overleg met elkaar ge organiseerd. 'Onze ervaring is dat dit soort zaken, dat voor heen nog wel eens problema tisch te regelen was, zich nu veel makkelijker oplost', zegt Piet Pijnenburg, ploegchef en voorzitter van de onderne mingsraad Distributie, die het invoeren van zelfsturing heeft bepleit. Op 2 januari stonden Mari Gommer van het retourencen trum, Ruud van Halteren na mens de groentecentrale en Ton Jansen en Bert Nijkamp na mens kruidenierswaren voor hun collega's. Een keer 's och tends, een keer 's middags en een keer 's nachts. Nijkamp vertolkte het gevoel van de sprekers door toe te geven dat er van een beetje plankenkoorts wel sprake was. Hij wees erop dat de belangrijkste verande ring in 1994 wel de overgang was naar het autonomieproces (zelfsturing). 'Het is een moei lijk, leerzaam, maar ook onont koombaar proces', zei hij. Colle- ga-ploegchef Ton Jansen ging in op de verschuivingen binnen de afdelingen en op de flexibili teit die gevraagd wordt van me dewerkers om de eisen van WM op te kunnen vangen. Ruud van Halsteren, orderver zamelaar op de versafdeling, keek vooruit naar 1995 en had het over de projectgroepen die de nieuwbouw begeleiden van de verscentrale en het retouren centrum. Vooral de inrichting van de verscombo noemde hij 'een enorm karwei waar we ie ders hulp bij nodig hebben.' Ma ri Gommer, medewerker van het retourencentrum, noemde 1994 een spannend jaar. Niet alleen door de invoering van zelfsturing maar ook door de start van een nachtploeg op ba sis van vrijwilligheid. Over 1995 zei hij: 'Voor onze afdeling weer een spannend jaar, waarin we door saamhorigheid een gro te klus moeten klaren.' Vlak na nieuwjaar keken we nog even terug. Naar de drukke decemberweken met in heel veel winkels goede omzetten - zowel in Nederland, Amerika als ove rig Europa. Naar Albert Heijn, waar vlak voor Kerstmis de ma gische grens van f 10 miljard consumentenomzet werd door broken. Dat betekent dat miljoe nen mensen voor hun dagelijkse boodschappen de voorkeur ge ven aan de AH-supermarkt. Dat is een compliment voor de dui zenden Albert Heijn-ers, die in 1994 enorm veel werk hebben verzet. Maar ook in de speciaal zaken, de produktiebedrijven en bij GVA hebben alle collega's er in de drukke laatste maanden van 1994 een schepje bovenop In 1995 wordt het gevecht om de klant nog heviger. Dat kun je goed zien aan de 'wapens' die worden ingezet. Eén van die wa pens zijn spaarsystemen. Eerder deze maand werd bekend dat ruim 90% van de Nederlanders weet dat Air Miles bestaat en wat het inhoudt. Inmiddels wordt de strijd om ons spaar systeem tot voor de rechter ge voerd. Dat zegt -naast veel meer- ook iets over de aantrek kingskracht, die de AH-winkel daarmee uitoefent op klanten. En die klanten -onze buren, fa milieleden, vrienden en wijzelf- zijn ook in 1995 de reden van bestaan voor ons bedrijf en de sleutel tot succes. Onderzoek leert dat klanten niet zomaar trouw blijven aan hun winkel. Dat ze sneller bij je weglopen. Of je het nu leuk vindt of niet. We zullen dus alles op alles zet ten om ze vast te houden. Niet alleen via spaarsystemen, maar ook via moderne winkels en be trouwbare, aantrekkelijk ge prijsde produkten. En daarin zijn wijzelf ook een belangrijke schakel. De sterkste magneet die ons be drijf heeft om klanten te trekken en vast te houden zijn de mede werkers. Iedereen heeft langza merhand moderne winkels, goe de produkten en lage prijzen. Als je dat niet hebt kun je het vergeten. Als je het wel hebt, kun je gaan denken aan concur reren. Het echte verschil in onze dagelijkse strijd om de gunst van de klant wordt gemaakt door mensen. Deskundigheid, vriendelijkheid, alertheid, at- tent-zijn - dat maakt het ver schil. Het is lang niet altijd makkelijk, maar het bepaalt wel de voorkeur van de klant. Veel succes, voor alle dagen! Hoofdredactie

Personeelsbladen | 1995 | | pagina 3