Tsjechische collega's lopen stage bij AH Pinnen bij slijters rap ingevoerd Marvelo gaat de grens over Luis Paez nu 's werelds grootste sherry-producent Perfect h"" Kleine aanpassingen Winst en omzet verder omhoog AHOLD FLITSEN DECEMBER 1994 Wat zegt een Tsjechische supermarktmanager van onze werkmaatschappij Euronova nadat hij een week stage heeft gelopen in een Albert Heijn-winkel?... ^Enthousiaste medewerkers, indrukwekkende techniek en logistiek, goe de communicatie met de klanten, maar onze Mana-super- markten in Tsjechië zijn zeker zo schoon als de doorsnee AH-winkel', zegt Martin Hildeman, manager van de aller eerste Mana-winkel in de Tsjechische stad Jihlava. Zijn supermarkt werd in 1991 geo pend. 'Mana' ('Hemels Brood') is de supermarktformule van de Ahold- werkmaatschappij 'Euronova' ('Nieuw Europa'). Martin Hilde man liep met enkele collega's een week stage in enkele Albert Heijn- winkels in Amsterdam. Om erva ring op te doen. Kennis uit te wis selen. Te leren van AH en ook iets te leren aan de AH-collega's. Het is voor Martin Hildeman niet de eer ste keer dat hij zijn licht opsteekt bij Albert Heijn: 'De manier van verkopen bij AH is vergelijkbaar met onze aanpak in Tsjechië', zegt Hildeman. 'Ook aan de inrichting van de Mana-winkels kun je veel herkennen van Albert Heijn. De Tsjechen zijn in de onderlinge om gang misschien wat vriendelijker en hartelijker dan de Nederlan ders, maar jullie staan veel rusti ger en opener in het leven dan wij', aldus Hildeman. "Wat me opgeval len is deze week, is' de communica tie in de praktijk. De manier waar op AH-medewerkers met de klan ten omgaan en de manier waarop de supermarktmanager communi ceert met zijn medewerkers. Over leg in de winkel, koffiepraatjes, ge regeld werkoverleg - dat doen we in Tsjechië nog niet overal. We proberen het wel zo snel mogelijk in te voeren. Ook viel me op dat er in de AH-winkel heel vaak mensen in opleiding zijn. Gewoon in de da gelijkse praktijk. Dat is een prima zaak.' De goede organisatie van de win kels viel Hildeman en zijn Tsjechi sche collega's op. 'Mijn algemene indruk is', zegt Hildeman, 'dat AH zijn bedrijf perfect heeft georgani seerd, dat de jongeren hun werk serieus nemen en het met zicht baar plezier doen. Van deze stage neem ik mee dat we in onze Tsje- Mana-managers bij Albert Heijn chische Mana-winkels meer en be ter gaan plannen, dat we de orga nisatie in de winkel verder kunnen verbeteren en ook ons werkoverleg doelmatiger kunnen organiseren.' Eind oktober in Bussum, op de jaarlijkse filiaalmanagersdag van Gall Gall, kondigde directeur Tom Heidman al aan dat een groot aantal winkels zou worden uitgerust met PIN-apparatuur. In sneltreinvaart voegen de slijters de daad bij het woord. In ruim tachtig filialen zijn de kastjes nog voor de feestdagen ope rationeel. Aan de definitieve invoering ging een proef in 22 filialen vooraf. De cijfers die daaruit rolden waren voldoende aanleiding om de dure investering te doen. Het gemiddel de PIN-bedrag is zestig gulden, veel hoger dan de gemiddelde om zet per klant (OPK). Het gebruik van betaalkaarten, cheques en cre dit cards loopt vervolgens aanzien lijk terug. Dat betekent minder ad ministratieve afhandeling. Aan de lage kant zijn het percentage pin nende klanten en de gepinde om zet. 'Dat komt omdat het nog rela tief onbekend is in onze winkels', zegt Maarten Goris, controller bij Gall Gall. 'Het zal moeten groei en. Het lijkt er overigens wel op dat door de PIN-mogelijkheid een omzetstijging wordt verkregen. Maar daar willen we nog wat voor zichtig in zijn.' Gall Gall koos voor pinnen omdat er vraag naar was vanuit de filialen. Goris: Tin nen is een service-element, iets waar we bij Gall Gall altijd oog voor hebben. Maar het is ook een relatief dure manier van betalen. Daarom worden alleen de filialen die een omzetstijging te zien geven in eerste instantie uitgerust met PIN. De regiomanagers geven dat aan.' Naast service voor de klant speelt ook de veiligheid van de klant en de eigen medewerkers een rol. Uiteraard', reageert Goris. 'De kasvoorraad is altijd al laag door afroomboxen, maar wordt door de PIN-mogelijkheid alleen nog maar lager.' Volgend jaar zal Gall Gall doorgaan met het in voeren van de betaalautomaten. Franchisenemers doen op eigen kosten mee, maar kunnen wel pro fiteren van de Ahold-korting voor de aanschaf van PIN-apparatuur. De Spaanse sherryproducent Luis Paez, voor 50% eigendom van Ahold, heeft eind vorige maand het sherrybedrijf Bodegas Internaciona- les overgenomen. Het aandeel van Luis Paez in de wereldmarkt voor sherry is door de overname gestegen tot 25%. Daarmee is Luis Paez de groot ste sherry-producent ter wereld geworden. De Bodegas Intemacionales is een moderne grote bodega, gevestigd in Jerez, Spanje. Luis Paez heeft alle sherryvoorraden overgeno men, alsmede de wijngaarden, pro- duktiegebouwen en andere eigen dommen. Al eerder kocht Luis Pa ez samen met Bols Wessanen het bedrijf William Humbert, be kend van het sherrymerk Dry Sack en de Spaanse brandy Gran Duque D'Alba. De aankoop van de Bodegas Intemacionales wordt ge zien als het begin van een nieuwe Sherry-vaten bij Luis Paez expansieperiode voor sherry. Aan de jaren van overproduktie is door flinke saneringen een einde geko men. De belangstelling van consu menten voor kwaliteitssherry zit weer in de lift. In Nederland wordt de sherry van Luis Paez verkocht bij Albert Heijn en Gall Gall. \)o3üW KiONO Haar eerste order heeft ze binnen. Koffie voor Safeway, een grote, Engelse super marktketen. Patricia van Henten vliegt door Europa op zoek naar nieuwe afzetge bieden voor de produkten van Marvelo. Sinds augustus is ze exportmanager. Een nieuwe functie bij het produktiebedrijf dat koffie, thee, broodbeleg, wijn en pinda's produceert voor Albert Heijn. •Marvelo is verantwoordelijk voor zijn eigen winst', zegt Van Henten als haar wordt gevraagd hoe Ahold aankijkt tegen de exportdrang van het eigen produktiebedrijf. We hebben hier capaciteit over, die door export kan worden ingevuld. Op de nationale markt kan onze omzet niet verder groeien. Andere supermarkten gaan hun spullen nu eenmaal niet betrekken van een Ahold-fabriek.' Daarom koos Marvelo in augustus voor het ont wikkelen van een exportbeleid. Van Henten werd aangetrokken om het hele traject op te zetten. Haar eerste successen sleepte ze al rap binnen. Er liggen nu contrac ten met het Engelse Safeway voor twee nieuwe melanges koffiebonen en met handelshuis Hagemeyer voor thee bestemd voor de Russi sche markt. Ook heeft Van Henten al gesproken met het Zweedse ICA en het Spaanse Mercadona, waar voor Marvelo al eerder koffie pro duceerde. Het exportbeleid moet in 1995 een eigen gezicht gaan krij gen. Grote investeringen zal Marvelo niet één, twee, drie doen. De ex- portprodukten vereisen echter wel kleine aanpassingen aan de pro- duktielijnen. Zo wordt de Safeway- koffie verpakt in pakken van 227 gram, een Engelse standaardmaat. In februari moet de eerste partij koffie de zee over. (Vervolg van pagina 1) f 245,3 miljoen): een stijging van 20,4%. De aanzienlijke groei is te danken aan een combinatie van duidelijk toegenomen bedrijfsresul taat (voor belastingen), nagenoeg gelijkblijvende rentelasten en een lagere belastingdruk. De omzet over de eerste drie kwartalen be droeg f 22 miljard, een groei van 7,5%. In Nederland was sprake van een omzetgroei van 4,4% tot f 10,6 miljard. De omzet in overig Europa steeg, vooral dankzij de ac tiviteiten in Portugal, met 11,2% tot f 1,1 miljard. In de Verenigde Staten groeide de omzet met 10,8% tot 5,6 miljard dollar. De Raad van Bestuur handhaaft de verwachting dat de winst over het hele jaar 1994 belangrijk hoger zal zijn dan over het voorgaande jaar (1993: f 343 miljoen).

Personeelsbladen | 1994 | | pagina 9