6 Ik kan niet wennen aan de nachtdienst' 4Flexibiliteit hoort er gewoon bij' 4We zijn in een stroomversnelling terecht gekomen' i nu mijn leslissingen ■Uiti m gekre- tnanager, reen zegt jou, Sop- beslissin- maken. ïap heeft ril straks le functie onmoge- Jc dat het stap ge- iedereen Broeëer zaten al die chippies skff in je hoofd, nu in die tover- w doos en dat creëert een hoop rust op de planning. Er komt aandacht voor kwaliteit.' Jan Velt (50) is al bijna 25 jaar planner bij Marvelo. Hij is opgegroeid met planborden en kaartjes en werkt nu met spreadsheets in Lotus. Maar straks is er Ecap. Een zeer geavanceerd systeem dat in weinig tijd een heel plan voor de eindpro- duktie en uitlevering opzet. 'Als planner heb je altijd met verande ringen te maken, het kan beter en sneller. Je zit in een spilfunctie, flexibiliteit hoort er gewoon bij. Vroeger hadden we veel stress met die planborden. De informatie zat in je hoofd en niemand kon erbij. Nu wordt alle informatie centraal opgeslagen, je hoeft niet zoveel meer te onthouden. Heel rustig, er is minder chaos. Van planbord naar Lotus was natuurlijk wen nen. We zijn er pas twee jaar gele den mee begonnen. Ik moest echt opnieuw overzicht zien te verwer ven. Want de fabriek hing altijd aan mijn muur. Maar automatise ren betekent efficiënter en effectie ver werken. Voorraadbeheer en uitleveringspercentage kunnen dan nog beter beheerst worden. Ecap gaat ons hopelijk van medio 1995 nog meer ondersteuning bie den bij het maken van een goede planning. Het accent verschuift daardoor steeds meer van kwanti tatief naar kwalitatief werk. Mis schien kunnen we dan eindelijk eens met een gerust hart op va kantie gaan.' Ik ben weer terug op het oude nest. Maar ik moest wel een knop omdraaien. We worden nu veel meer beziggehouden,' ver telt Johan van der Werf (42), be drijfsleider van het Gall Gall-fi- liaal Bilgaardpassage in Leeuwar den. In juni van dit jaar nam Gall Gall de Jos Beeres-keten in Noord-Nederland over. 'In 1974 was ik ook al een Gall Gall, dat toen nog bij Bols hoorde. Een heel strak geleide top-down organisatie. We hadden weinig contact met het hoofdkantoor. Er is gelukkig een hoop veranderd in de tussentijd. De mens staat nu centraal in het concern, werd ons verteld tijdens een bijeenkomst in de overgangsfa se. Dat deed me goed, het besef geen nummer te zijn. Bij Jos Beer- es waren we gewend te opereren als een soort familie: gemoedelijk maar ook rommelig. Deze tijd lijkt achteraf wel een rustfase geweest. We zijn nu in een stroomversnel ling terecht gekomen. Een cultuur omslag die je overkomt. Gall Gall legt meer verantwoordelijk heid bij de filialen. De administra tie doen we nu zelf. Dat was wel wennen. Beeres deed dat altijd voor ons. Het lijkt nu zo veel als je niets gewend bent. Ook de weekbe richten, de instructievideo's, de ac ties. We worden lekker bezigge houden. Maar ik werk alle zaken één voor één af. We weten dat we nu in goede handen zijn. Het is een degelijk concern met een duidelij ke formule. Gall Gall heeft ook bij onze klanten een groot vertrou wen.' egin dit jaar ben ik ook nachtdiensten gaan draai- wsp en. Ik wilde helemaal niet. Maar ik ben gezond, ik kon er niet onderuit.' Orderverzamelaar Paul Koenders (27) werkt op Houdbaar heid 1 bij het AH-distributiecen- trum Zaandam. Vijf dagen per maand loopt hij nachtdienst. Hij kan er maar niet aan wennen. "Deze roosterwijziging heeft vooral met WM te maken. De beleve- ringstijd van de filialen is terugge bracht naar maximaal achttien uur. Een enorme vooruitgang voor de filialen. Voor ons betekent het dat we nu ook 's nachts orders ver zamelen. De werktijden zijn veran derd. Je kon ervoor kiezen om of dag- en nachtdiensten te gaan draaien of het tussenrooster, waar bij je vijf dagen per vier weken nachtdienst loopt. Ik heb ontzet tend veel gemopperd op deze wijzi ging, maar er zijn geen andere op ties. De banen liggen ook niet voor het oprapen. Het vergt veel ener gie, die nachtdienst. Nu zijn de be- stellijsten wel kleiner geworden, dus het sjouwen is minder zwaar. Maar desondanks ben ik moe, prikkelbaar en werk langzamer. De eerste twee nachten zijn het zwaarste. Het is toch ongezond? Er is ook geen betere beloning tegen over gezet. Formeel gezien betaalt avonddienst beter dan nacht dienst. Ik onderga het maar, ja be hoorlijk lijdzaam. Ik weet niet hoe ik dit voor mezelf kan veranderen. Ik troost mezelf maar met de ge dachte dat het eenmaal per vier weken wel vol te houden is.' iar. Maar wat doe je er- paar jaar geleden was er naai plan een optie opge- at als je van baan wilde m, je ergens voor twee op proef kon gaan wer- e kijken hoe dat beviel. Ik naar na een week was ik g. Die baas wilde mij al- jaarcontract geven. Daar its aan. Buiten de deur is niet alles. Ik reis nu al 2 jaar naar Ede, dat kost ïur per dag. Ik heb geen Samen met twee andere heb ik weieens over car- sproken, maar dan zit je files. Overdag gaat het Als ik het gezellig heb collega's, een kaartje kan 'n grap kan maken. Maar is het soms naar. Ik kan 'it met mijn gezin eten, ónderen eten vroeg. Dat ïl eens jammer.'

Personeelsbladen | 1994 | | pagina 7