f 6Ik wist dat ik meer kon horen er nu eenmaal bij' 4Het kan jou dus ook overkomer Monique Metamorphose. Ig ik heb zelf om verandering ge vraagd. Toen er op de afdeling GP (Gecombineerde Produk- ten) een ploegleider kwam, moest ik wat taken die ik er informeel had bijgekregen, inleveren. Ik wist dat ik meer kon,' vertelt Gerald Lansink (25), groepsleider op de afdeling Snijden/Verpakken bij Meester in Wijhe. 'Ik ben nu vier maanden groepsleider en het gaat prima. Je moet een vertrouwensbasis op bouwen en mensen een beetje de ruimte geven. Dat vind ik erg be langrijk. Mensen kunnen veel, dus geef ze die verantwoordelijkheid. Ik vind het mijn taak om te coachen en te sturen. Nee, dat is niet altijd makkelijk. Je moet een gulden middenweg zien te vinden en aftasten. Elk mens reageert weer anders. Ik heb nu in ieder ge val de ruimte gekregen om mijn ei gen ideeën te toetsen aan de prak tijk. Ik blijf gewoon mezelf. Ik streef niet naar perfectie, maar ik weet nog lang niet alles. Ik merk steeds hoe waardevol de kennis en ervanng van mijn collega s is, zo wel boven als onder mij. Hun prak tijkei-varing heb ik gewoon nodig. Ik wil niet alles in strakke lijnen vastleggen. Flexibiliteit is noodza kelijk, vooral in onze situatie. Een nieuw gebouw, nieuwe hygiënere gels. Elke dag passen we wel iets aan. Als ik iets niet weet, vraag ik het gewoon, ik heb geen schroom.' Magazijnmedewerker Lesly Scheuer (36) kwam 2,5 jaar geleden aan het vulpunt te staan in de broodfabriek Albro. De expeditie werd geautomatiseerd. Albro ging over van containerbela ding naar brobankratten. Het werk werd minder zwaar. Door aanpassing van de besteleenheden hoefden de jongens voortaan min der handelingen te verrichten en kon er veel efficiënter gewerkt gaan worden. 'Ja, het was voor heen behoorlijk chaotisch bij ons, we liepen veel heen en weer. Nu hebben we allemaal een vaste plek gekregen en is het een stuk rusti ger geworden. Aan het vulpunt vang ik de broden op van de koel- band, controleer de kwaliteit en zet ze in de kratten. Op het X-punt worden de kratten verdeeld over de straten die op hun beurt weer per filiaal gaan stapelen. We ma ken nu minder fouten en ze zijn nu ook makkelijker op te sporen. Ik vind het wel relaxed hoor! Maar ik moet toegeven, na 2,5 jaar wil je ook weieens een andere handeling verrichten. Daarom hebben we nu in het werkoverleg voorgesteld om te mogen rouleren. Onze ploeg heeft er nooit veel moeite mee ge had dat we allemaal een vaste plek kregen. Veranderingen horen er nou eenmaal bij, daar moet je ook altijd op voorbereid zijn. Als je maar weet wat er precies gaat ge beuren en waarom. Daarom ben ik op een gegeven moment ook in de ondernemingsraad gegaan. Daarin kun je veel leren over hoe een be drijf functioneert.' B k heb de afgelopen tien jaar als zone personeels- en oplei- I dingsfunctionaris (ZPOF) van uit het areakantoor Hoogvliet voor de AH-filialen gewerkt. En dan word je overgeplaatst. Ineens is er die realiteit dat het jou dus ook kan overkomen.' Irene Zwart (49) is sinds twee maanden als perso neelsfunctionaris werkzaam op het DC in Zaandam. 'Aanvankelijk had ik gehoopt mijn werk als ZPOF te kunnen blijven doen, hoe wel ik wist dat het een zwaardere functie zou worden. Ik zag mijn nieuwe baan toch als een stapje te rug. Ik had mijn vrijheid, altijd on derweg, verschillende filialen waar je heel direct van alles ziet gebeu ren. In een DC ligt dat heel an ders, ik zit nu echt op één plek. Het was vertrouwd, moest nu op nieuw beginnen. Ik heb de nodige weerstand en emoties gehad en veel erover gesproken met mijn collega's. Toch merk je dat je door die fase heen komt. Je gaat eens kijken: wat kan het me opleveren? Ik neem mijn ervaringen mee. Ver anderen is ook weieens goed, je roest ook een beetje vast. En ik re aliseerde me dat veranderen eigen lijk minder eng is dan ik dacht. Dat die flexibiliteit die je nodig hebt je ook een impuls kan geven van: als ik dit kan, dan kan ik nog veel meer aan. Veranderen is toch eigenlijk een heel natuurlijk gege ven. In ons leven moeten we vele malen afscheid nemen van zaken en mensen.' AHOLD FLITSEN DECEMBER 1994 'ALS JE MAAR WEET WAAROM JE VERANDERT' 'Veranderingen horen er nou een maal bij. Daar moet je altijd op voorbereid zijn. Als je maar weet wat er precies gaat gebeuren en waarom.' Dat zegt Lesly Scheuer van Albro in deze special over 'Veranderingen'. Hierin kijken colle ga's terug op het bijna voorbije jaar. Het leek soms wel alsof alles anders werd. Andere appara tuur, een nieuwe baan, afslanken, een andere werkgever, promotie, nieuwe taken en werkmetho den, een andere baas, nieuwe collega's. We maken het allemaal mee en het vraagt dat we ons el ke dag kunnen aanpassen. Dat we soepel en flexibel kunnen denken en werken. Om klanten steeds beter te bedienen, om concurrenten voor te blijven en om ons bedrijf gezond te laten groeien. Zó gezien is flexibiliteit een van de fundamenten van ons succes. Daarover vertellen op deze pagina's collega's uit verschillende Ahold-bedrijven. Tekst: Lindeboom Zo heet het kunstwerk dat M.C. Esscher in 1940 maakte en dat op deze en op de volgende pagina's is afgebeeld. Metamorphose betekent verandering en dat thema heeft Esscher meesterlijk uitgewerkt in zijn tekening. Het toont ons de verandering als een constante beweging. Net als bij Ahold dus.

Personeelsbladen | 1994 | | pagina 5