EASY-LISTENING IS EEN GEZELLIG BEHANGETJE 'IN EEN WINKEL ZONDER MUZIEK loopt iedereen te fluisteren'. Dat beweert Wim Tesselaar, controller bij Asint Sound. Dit Nieuwegeinse bedrijf is al meer dan tien jaar leverancier van achtergrondmuziek voor de Albert Heijn-filialen. Easy-listening moet de klant op z'n ge mak stellen. Eerst vanaf een repeterende band, nu van CD en in de toekomst wellicht via een eigen satelliet. Reclame tussen muziek werkt omzetverhogend Reclame Van muziek alleen moet de supermarkt het niet hebben Geen hardrock Klassieke muziek komt niet voor. Hardrock evenmin Ahold-satelliet 4AHOLD FLITSEN DECEMBER 1994 De muziek kost Albert Heijn een flink bedrag aan Buma/Stem- ra-rechten. Daar is sinds vorig jaar nog een vergoeding bijge komen voor uitvoerende artiesten en producenten. Het omzetverhogende ef fect van de achtergrondmuziek is daar naast maar moeilijk meetbaar. Het laatste onderzoek dat Albert Heijn zelf deed naar dit onderwerp, stamt uit 1989. Toen gaf 65% van de klanten te kennen het winkelen gezelliger te vin den mét muziek. Die meerderheid wint het van het kleine percentage klanten dat zich stoort aan de achtergrondmu ziek en het bestempelt met termen als nikserigheid en inspiratieloos. Bert Eijkelkamp van AH Winkelcommuni catie zegt: Tiet is middle-of-the-road muziek. Voor een groot publiek. En ei genlijk moet het ook niet opvallen. Het is een ambiance-middel. Een gezellig behangetje. Je moet in je winkel niet The flight of the humblebee' van Kor sakoff draaien. Dan rent iedereen naar de uitgang.' Van muziek alleen moet de super markt het niet hebben. Het sfeermid del is slechts een voorzet die pas wordt ingekopt als tussen de 'golden oldies' reclameboodschappen worden afge speeld. Eijkelkamp: 'Een klant is ge middeld 15 a 20 minuten in de winkel. In die tijd moet hij zeker twee commer cials horen.' Dat reclame tussen de muziek echt werkt, toonde ook Instore Radio aan. Dit bedrijf exploiteert mu ziek en reclamezendtijd via een satel liet. Vorig jaar werden testuitzendin- gen gedaan bij enkele supermarkten. In het reclamevakblad Adformatie van 15 september meldt directeur Zuur- hout: 'De omzeteffecten waren duide lijk te herleiden. Koffie (Van Nelle Fif ty Fifty) kende met Instore Radio een omzetstijging van 16 procent. Zonder reclameboodschappen in de winkel via de radio, daalde de omzet in een verge lijkbare periode met 3 procent.' De om zet van alcoholvrij bier steeg door de commercials zelfs 121 procent. Supermarktmanagers bepalen zelf welke muziek er in hun winkel wordt afgespeeld. Een centraal beleid is er niet. Een filiaal heeft doorgaans twee CD's ter beschikking die maandelijks kunnen worden geruild. In totaal zes tien uur muziek. De CD heeft de repe terende band vervangen. Die werkte vooral bij de medewerkers nogal eens op de zenuwen. Henk van Olst, assis tent-afdelingsmanager Vers in filiaal 1261 in Apeldoorn: 'Die banden duur den een paar uur en begonnen daarna weer opnieuw. Je wist op een gegeven moment precies de volgorde van de nummers. Je wordt er imuum voor. Je hoort die muziek na verloop van tijd niet meer.' De CD biedt wat dat betreft veel variatie. Er gaat acht uur muziek op, zo'n honderd verschillende titels, die bovendien met de shuffle-knop van de speler elke keer in een andere volg orde kunnen worden gedraaid. We draaien veel gouwe ouwen', zegt Van Olst. 'Ik merk soms dat klanten dan lo pen mee te fluiten.' Het verschijnsel achtergrondmuziek is zeker 25 jaar oud. In supermarkten, winkelcentra en modewinkels is het in middels een vertrouwd fenomeen. In de laatste categorie wordt trouwens andere muziek gedraaid dan in de eer ste twee. Modewinkels gebruiken de muziek meer ter profilering, winkel centra leiden hun publiek in een ritme van negentig voetstappen per minuut langs de etalages en in de supermarkt blijft het belangrijkste dat de klant op het gemak wordt gesteld. Geen wonder dus dat easy-listening en soft-pop het populairst zijn. Klassieke muziek komt niet voor. Hardrock evenmin. 'En geen James Last', weet Eijkelkamp. 'Dat as- sociëren veel mensen met begrafenis sen. Bovendien krijgt de supermarkt manager dan ongetwijfeld commentaar van zijn medewerkers.' Marco Slob van filiaal 1359 in Gouda vindt een mu ziekje wel lekker tijdens het werk. 'Overdag is de muziek natuurlijk afge stemd op de klant, 's Avonds zetten we hier Radio Gouwestad op. Housemu ziek. Dan gaat het tempo van vullen ook aanmerkelijk omhoog.' De toekomst van muziek in de winkel ligt naar alle waarschijnlijkheid in de ruimte. Leveranciers als Reditune en Asint Sound experimenteren met sa telliet-radio. Bert Eijkelkamp daar over: Tiet is nog veel te duur, maar ik zie zeker allerlei mogelijkheden. Je moet je voorstellen dat je je eigen mu ziekzender hebt, waarbij je geluidsre clames kunt meeprogram m eren. Je kunt dan ook, zoals in Amerika ge beurt, programmeren op het tijdstip van de dag. 's Ochtends wat rustiger. Tegen het eind van de dag wat up-tem- po. En daar houdt het niet op. Data transmissies kunnen ook door de ruim te worden gecommuniceerd. En bij voorbeeld het videojournaal.' Hij wijst erop dat een Ahold-satelliet echt nog toekomstmuziek is. Maar wel mooie muziek...

Personeelsbladen | 1994 | | pagina 4