Nieuwbouw Meester gereed 'AH zorgvuldig met mensen' -3 Compartimenten Meesterplan 'Veranderingen horen er bij' 'Succes afhankelijk van medewerkers' Spelbepaler Formidabel Pier Haagsma overleden AHOLD FLITSEN DECEMBER 1994 Minder dan een jaar nadat de eerste paal werd gesla gen, heeft Meester in Wijhe vorige maand de beschik king gekregen over nieuwe ruimtes voor de afdeling Snijden en Verpakken en de Expeditie. In het gebouw zijn op de bovenverdieping dertien lijnen onderge bracht waar de vleeswaren worden gesneden en ver pakt, terwijl op de begane grond de expeditie is ge huisvest. Met de ingebruikname van de nieuwbouw, een miljoenen guldens kostend project, is op 22 november een einde gekomen aan een min der florissante periode. De oude onderkomens waren namelijk niet echt meer 'van deze tijd'. Daar is nu verandering in gekomen. Door de nieuwbouw kan Meester zich er zonder twijfel op beroepen tot de modernste vleeswarenfabrieken van Europa te behoren. De grote hal waar de vleeswaren worden gesneden en zuurstofarm worden verpakt is onderverdeeld in twee maal drie compartimenten: op een aantal lijnen wordt uitslui tend rauwe vleeswaren verwerkt, op andere slechts gekookte en in het derde compartiment gefermen teerd. Bovendien zijn er glazen scheidingswanden aangebracht tussen de ruimten waar het vlees nog open en bloot ligt en waar het al is verpakt. Aan de snijlijnen geldt de hoogste graad van hygië ne. De medewerkers dragen dan ook speciale kleding. Bovendien mag niemand in deze ruimtes komen die er niet werkt. Ook voor de Expeditie is er veel veranderd. Tot dusver moesten de vrachtwagens in de buitenlucht worden gelost of geladen. De reden daarvan was dat de vloer van de Expeditie niet gelijk was aan de laadhoogte van de vrachtwagens. Door de bouw van zogenaamde docks behoort dat probleem nu ook tot het verleden. De nieuwbouw is één van de on derdelen van het zogeheten Mees terplan, een plan dat de onderne ming in Wijhe ook in de toekomst Veranderingen horen er nou eenmaal bij, daar moet je ook altijd op voorbereid zijn. Als je maar weet wat er gaat gebeuren en waarom.'Dat zegt Lesly Scheuer (Albro) in deze Flitsen in een speciaal katern (pagina 5 t/m8) waarin medewerkers vertellen hoe zij omgaan met veranderingen. Schreuers kijk op de zaak wordt gedeeld door AH-president Jan Andreae, die reageert op berichten over ontslagen bij Albert Heijn. Als we terugkijken op het bijna voorbije jaar, lijkt 1994 wel een Veranderingsjaar'. Voor vrijwel elke werkmaatschappij en elke medewer ker. Eerlijk is eerlijk: gevoelsmatig staan we niet altijd te juichen bij alle veranderingen. Vaak zijn we gehecht aan vertrouwde collega's, werkmethoden, werkplekken en verantwoordelijkheden. Daarvan loskomen is soms moeilijk. Een goede begeleiding is daarom nodig. We veranderen echter niet om het veranderen zelf. Het is geen hobby van Directies en Raad van Bestuur. We veranderen werkwijzen, functies, systemen, procedures en dienstverlening om vandaag en morgen op een ge zonde basis vooraanstaand te blijven in onze bedrijfs tak. Er vallen twee dingen op. Ten eerste dat veranderingen vrijwel altijd een uitdaging inhouden. Heel praktisch. Nieuwe ontwikkelingen dagen je uit tot een ander ant woord en een andere aanpak, met meer perspectief voor de nabije toekomst. Ten tweede valt op dat we vaak meer (aan)kunnen dan we zelfdenken. Veranderen is ook weieens goed, je roest ook een beetje vast. En het is eigenlijk minder eng dan ik dacht', zegt Irene Zwart (AH) op pagina 5. Die opstelling is vitaal. Want flexibe le, op verandering ingestelde medewerkers is een be langrijke voorwaarde voor succes van ons bedrijf. Dat was het in 1994; dat blijft het in 1995. Hoofdredactie een zo sterk mogelijke concurren tiepositie moet geven. Wat dat be treft hadden de bouwwerkzaamhe den niet op een geschikter mo ment gerealiseerd kunnen worden. Want de concurrentie in de vlees verwerkende sector is zonder meer meedogenloos te noemen. Direc teur Henk Sterk: Tegenover da lende verkoopopbrengsten staan bovendien nog eens stijgende las ten'. Het betekent dat we nog beter dan we al doen, moeten luisteren naar de wensen van de klant en daarop moeten inspelen. Een con stante kwaliteit van produkt en dienstverlening, flexibiliteit, snel kunnen inspelen op de wensen van onze klanten en dat alles tegen een zo laag mogelijke prijs. Daar gaat het om.' Door de nieuwbouw vo doet Meester aan de Europese (Vervolg van pagina 1) der wie oud-bestuurder Dirk Vet- haak en commissaris Jan de Ko ning. De Ahold-president stond verder uitvoerig stil bij de veran deringsprocessen die overal in het bedrijf aan de gang zijn en de ge volgen daarvan voor de medewer kers. "Het doel is en blijft om van onze organisatie de meest efficiën te te maken; een organisatie die de klant de meeste toegevoegde waar de biedt. Wat de grote lijnen be treft zitten we op de goede weg, maar op individueel niveau liggen er behoorlijke pijnpunten. Die zul len we met elkaar op de juiste ma nier moeten oplossen', aldus Van der Hoeven, die benadrukte dat medewerkers het belangrijkste ka pitaal voor Ahold vormen. T)aar gaan we zo zorgvuldig mogelijk mee om. Ons succes is in hoge ma te afhankelijk van de inzet van on ze mensen.' De Ahold-president zei verder dat het concern in 1994 een miljard gulden heeft geïnvesteerd. "Volgend jaar zal het nog weer meer zijn. Dat geld wordt vooral gebruikt voor uitbreiding van be staande activiteiten. Het stelt ons in staat de toekomst van het be drijf zeker te stellen. Dat te doen is onze missie en levert aanzienlijke en langdurige werkgelegenheid voor ons allen. Ondanks alle onze kerheden die veranderingen met zich meebrengen, ben ik ervan overtuigd dat we een uitstekende toekomst tegemoet gaan.' (Vervolg van pagina 1) ingezet en ook het natuurlijk ver loop, dat er altijd al is, zal helpen bij interne plaatsingen. Andreae: 'Over het aantal hierbij betrokken arbeidsplaatsen kunnen wij geen cijfers geven en zullen dat ook niet doen. Dat komt omdat we niet be zig zijn met een bezuinigingsope ratie, maar met een verbetering van de manier waarop we onze za ken doen. We willen blijven vol doen aan de wensen van de klant. En zo bieden we op langere ter mijn goede werkgelegenheid aan veel mensen.' Voor Andreae is toekomstgericht denken van belang: 'Als je blijft zitten waar je zit, raak je achterop en ben je binnen de kortste keren een speelbal in plaats van een spelbepaler. Als je de beste wilt blijven - en dat wil Albert Heijn -, dan pas je tijdig je organisatie en je dienstverlening aan.' Albert Heijn wil zijn marktaandeel in de komende jaren verder vergroten en nieuwe diensten aanbieden. An dreae: "Daar is geld voor nodig. Dat verdienen we niet alleen door heel sterk op de kosten te letten maar vooral door vernieuwen en de mogelijkheden van automatise ring te benutten. Als bepaalde werkzaamheden niet meer nodig zijn omdat computers ze overne men moeten we die taken niet kos te wat het kost aanhouden. Dat kunnen we ons, gezien de concur rentie, ook niet permitteren.' Van groot belang vindt Jan An dreae het overleg met de onderne mingsraden. De veranderingen in de winkelorganisatie worden voor al met de ondernemingsraad Ope rations besproken. Het overleg spitst zich toe op de gevolgen voor de medewerkers. Andreae: 'Alle partijen beseffen dat het gaat om grote veranderingen in onze ma nier van werken. Maar wat niet verandert is de manier waarop we binnen Albert Heijn met elkaar omgaan: zorgvuldig en met res pect. Daar ben ik trots op. En als er opmerkingen daarover zijn, wil len we die graag horen.' Tienduizenden AH-collega's heb ben het afgelopen jaar met succes talrijke veranderingen doorge voerd. Ze werken elke dag voor miljoenen klanten die blijven te rugkomen. Andreae: 'Dat is een formidabele prestatie. We gaan in 1995 door op de ingeslagen weg. Albert Heijn ligt op koers. De pas gepubliceerde Ahold-resultaten on derstrepen dat. Zulke resultaten zijn écht nodig. Daardoor kunnen we investeren, zodat we de beste kunnen blijven. Vandaag, maar vooral ook morgen. Waken voor continuïteit en tegelijkertijd cre atief inspelen op nieuwe kansen. Dat is de beste garantie voor werk gelegenheid voor veel mensen.' Pier Haagsma, assortiments manager groente en fruit bij Albert Heijn, is eind vorige maand geheel onverwachts overleden. Hij werd 51 jaar. Haagsma was ruim 25 jaar in dienst van Albert Heijn. Mede door zijn vakmanschap groei den de AGF-afdelingen uit tot gezichtsbepalende onderdelen van de AH-supermarkten. Als AH-inkoper drukte hij zijn stempel op de gehele AGF- markt in Nederland en ver daarbuiten. Haagsma, een mar kante persoonlijkheid met veel visie, kunde en liefde voor het vak, was onder meer verant woordelijk voor de succesvolle aanpak van de gecontroleerde teelt. 'Een perfecte koopman die er een hekel aan had om 1 cent te veel te betalen, maar daar naast fair en loyaal was ten op zichte van leveranciers', aldus AH-directeur Krijn Dorsman. 'Een van onze echte ras-com- mercanten is er helaas niet meer.'

Personeelsbladen | 1994 | | pagina 3