Run op Air Miles-passen Air Miles Kritiek AHOLD FLITSEN NOVEMBER 1994 Met 90 Air Miles gratis toegang tot de Efteling (Vervolg van pagina 1) De elektronisch gespaarde Air Miles kunnen na verloop van tijd worden ingewisseld voor vlieg tickets, toegangsbewijzen en trein kaartjes. Wat het programma vol gens Meienhorst uniek maakt, is het feit dat consumenten bij meer dere bedrijven Air Miles kunnen sparen. Behalve Albert Heijn, doen onder andere ook ABN-AMRO, Shell en V&D aan de actie mee. In totaal kunnen bij ruim driedui zend verkooppunten in Nederland Air Miles verkregen worden. Daar door kan het sparen behoorlijk vlot verlopen en kunnen de koffers al snel gepakt worden. Bij Albert Heijn kunnen klanten een Air Mile verdienen bij elke f 25,- aan bood schappen, berekend over de aanko pen van een hele week. Wie op maandag voor f 20,- boodschappen doet en op donderdag voor f 30,- krijgt dus twee Air Miles. Meien horst: 'Op die manier belonen we trouwe klanten en is het systeem ook aantrekkelijk voor één- en tweepersoons huishoudens.' Dat laatste wordt bevestigd door Anne ke Hartog van de AH-servicelijn, waar de afgelopen weken veel posi tieve reacties zijn binnengekomen van met name klanten met kleine huishoudens. Hoewel de introductie van het Air Miles-programma overwegend en thousiast ontvangen is, waren er ook bezorgde reacties, met name van milieuorganisaties. De actie zou het vliegverkeer bevorderen en daarmee het milieu extra belasten. Die kritiek is volgens Meienhorst niet terecht. 'Het reisaanbod is heel verschillend. We hebben de actie van meet af aan breed opge zet. Naast vliegreizen zijn er ook treinarrangementen en andere spaardoelen. Onze indicatie na twee weken is dat veel klanten, vooral gezinnen met jonge kinde ren, zullen kiezen voor korte uit stapjes in eigen land. Met de trein naar Giethoorn bijvoorbeeld. Deel nemers die wel met de KLM op reis gaan, komen op vliegtuigstoe- len die anders leeg zouden blijven. Er worden dus geen extra toestel len ingezet.' De actie is volgens de projectleider opgezet om klantentrouw te belo nen en zal over een langere perio de van kracht blijven. Om het spaartempo te bevorderen, start Albert Heijn binnenkort met het uitdelen van bonus-Air Miles bij de aankoop van bepaalde artikelen. Meienhorst: 'Ik zou zeggen: hou de advertenties in de gaten.' De 22 winkels van Etos België worden gesloten. De formule levert onvoldoen de resultaat op. Voor de ruim honderd medewerkers, veelal part-timers, is ont slag aangevraagd. Directeur van Etos België Jo Van- meirhage geeft een aantal verkla- Jo Vanmeirhage ringen voor het mislukken van de formule. 'De drogisterijmarkt, zo als u die in Nederland kent, be staat in België niet. Er is geen or ganisatie, er is geen diploma. De drogisterij is reeds lang verdwe nen, overgegaan in apotheken. Jongeren kennen het woord zelfs niet, oude mensen zullen zich er een oudbakken winkel bij voorstel len. Bovendien, een drogisterij is het in België verboden geneesmid delen te verkopen. En parfumerie, dat is bij ons een exclusief, vrij eli tair segment. Dat hoort niet in een drogisterij. Dat koopt men er ook niet. Wat houdt u dan over? Zeg maar, de toiletartikelen. Sham poos, huidverzorging. En die arti kelen koopt men net zo gemakke lijk in de supermarkt. Die hebben hier een nog veel groter non-food kanaal dan in Nederland. We heb ben geprobeerd die gaten in te vul len met geschenkartikelen. Dat is niet gelukt.' Eind oktober maakte Etos de slui ting bekend. Voor de ruim hon derd, merendeels part-time mede werkers breekt een tijd aan waarin ze op zoek moeten naar een nieu we baan. Medio 1995 zal het laat ste filiaal zijn deuren sluiten. 'Ge lukkig is er in België veel behoefte aan goed verkooppersoneel', zegt Vanmeirhage. Wij zullen voor hen lobbyen.' Verder rest de Belgische medewerkers slechts een werkloos heidsuitkering. Een sociaal plan, zoals dat in Nederland bestaat bij sluiting of reorganisatie, is niet van toepassing. Medewerkers wor den niet herplaatst of middels een outplacement buiten het bedrijf aan werk geholpen. Bij Etos België bestaat ook geen ondernemings raad die zich voor dergelijke zaken hard kan maken. Toen daarvoor in 1991 verkiezingen werden uitge schreven was de Belgische tak van Etos nog te klein. Er diende zich bovendien niemand aan. In Nederland groeit Etos nog maandelijks. Die groei zit groten deels in de franchisepoot. Fran chising is in België nog wijder ver breid en populairder dan in Neder land. Toch had ook het verzelfstan digen van de winkels volgens Van meirhage geen redding geboden. TJ moet begrijpen, franchising hangt op een sterke formule. Onze for mule is in België kwetsbaar geble ken. Het zou niet wijs zijn geweest over te schakelen naar franchi sing.' Met de ene franchisenemer in Diest, die vorig jaar zijn winkel opende, worden gesprekken ge voerd over de voortgang. Vanmeir hage heeft het over een 'pijnlijke situatie'. Ook over het lot van de twee winkels van De Tuinen in Antwerpen wordt nog gesproken. Administratief vallen deze drogis terijen onder Etos België. Ook de distributie verloopt via het Etos- kanaal. *We zijn er nog niet uit', zegt de directeur. 'Ik geef toe, het ligt moeilijk.' Albert Heijn heeft met Air Miles in elk geval één ding heel snel bereikt: elke landgenoot wist begin november binnen enkele dagen dat Air Miles er is en wat het is. Dat is te danken aan de 'Brede Maatschappelijke Discussie' op tv, radio en in de pers over het nieuwe spaarsysteem. Voor een spaarsysteem een ongebruike lijk grote hoeveelheid publiciteit. De beste graadmeter, als altijd, is de reactie van de klant. En die is enthousiast. In de eerste week van de actie maakte AH al bekend dat in sommige winkels eventjes geen Air Miles-passen meer voorradig waren en dat er spoedig nieuwe zouden volgen. Dat zo'n omvangrijk spaarsysteem ook kritiek uitlokt, ligt voor cle hand. De deelnemende bedrijven zetten een voor Nederland nieuw, krachtig instrument in de markt. Dat roept als vanzelf reacties op, zeker van de concurrenten. Ook milieubezwaren, die aan via Air Miles gespaarde vliegreizen zouden kleven, en het aan tal Air Miles-punten dat je moet sparen voordat je een gratis vliegticket kunt krijgen, werden genoemd. Het is goed die reacties serieus te nemen. Ze verdienen een eerlijk antwoord. Maar deze reacties verhinderen niet vast te stellen dat Albert Heijn opnieuw in de roos heeft geschoten. 'Air Miles' past in de traditie van spa ren, likken en knippen. Tenminste 80% van de Neder landse huishoudens zamelt zegeltjes in, gooit guldens in piekenpijpen of knipt waardebonnen uit pakken kof fie, thee of margarine. Ten tweede -en nog belangrijker- beloont Albert Heijn langs deze weg trouwe klanten. En dat is een voorwaarde voor het succes van ons bedrijf. Respect, aandacht en profijt voor trouwe klanten. Het kost tien keer zoveel moeite een nieuwe klant te werven als een bestaande klant te houden. Dus is het ons veel waard te streven naar trouwe, tevreden klanten. Voor klant en Albert Heijn is een extra voordeel dat, dankzij de snelle start, gespaard kan worden in novem ber en december. Door de feestdagen stijgen de bestedin gen. Klanten kunnen zo extra miles sparen en Albert Heijn kan hun trouw extra belonen. Hoofdredactie Flitsen

Personeelsbladen | 1994 | | pagina 3