GROEP AHOLD'ERS OV WOESTENIJ VAN CORSI KLAZIEN HEEFT DeHlOS VOOR BENATAR IS LOPEN EEN LEVENSSTIJL Topteam-atleet eindigt als derde Nederlander in New York-marathon Je begint te lo pen door sub tropische bos sen. Het pad gaat omhoog en ai snel laat je de geurige thijm- en mintvelden achter je. De bomen maken plaats voor schaarse begroei ing. Nog hoger gaat het. Er staan nog wat stevige, lage struiken en hier en daar wat pollen gras. Voor je gapen de rotsblokken je aan. Klazien uut Zalk in de Tuin van Zwolle AHOLD FLITSEN NOVEMBER 1994 Breakfast-loop Wie past er nu beter in een Tuinen-winkel dan Kla zien uut Zalk. De kruidendiva was dan ook te gast bij het eenjarig bestaan van de Tuin van Zwolle, op 13 oktober. En ze had het er maar druk mee. De klan ten dromden samen om een recept voor hun kwaaltjes te krijgen. 'Echinachea', zei Klazien. 'Dat is overal goed voor.' De 74-jarige Zalkse heeft 'het neusje los' en gaf dat als meest- gehoorde advies mee, zelfs bij mensen met maagklachten. Als de neus open is, gaat het goed. 'Maar ze verwees ook naar ho- meopatische produkten die wij verkopen van Dr. Vogel of ons eigen merk Dimedici', zegt be drijfsleidster Tonny Keizer. 'De omzet was enorm.' De bedrijfs leidster was bij Klazien op de koffie geweest en had haar komst naar de winkel groot aangekondigd. Ze had er zelfs haar assortiment aan aangepast. Klazien heeft sinds kort een ei gen huidverzorgingslijn met on der andere brandnetelshampoo, zevenkruidenshampoo en dag crèmes op de markt, die voor alsnog alleen bij de Tuin van Zwolle te koop is. En ook haar boekjes waren in stapels door de Tuin ingekocht. 'Alleen boekjes over kruiden', zegt Ton ny Keizer. 'Ze heeft ook boekjes over paarden, honden, maar daar hebben wij niets aan.' De fiere Klazien die bekend werd door haar optredens in allerlei gezondheidsprogramma's en nog beroemder werd toen Wim de Bie haar alter ego Berendien uut Wisp leven inblies, legde de acht kilometer van Zalk naar Zwolle voor nul centen af. 'Mooie promotie van mijn nieu we produkten', vond ze. Over Berendien zei ze: 'Ach, ik ben er alleen maar nog bekender door geworden.' Na een hele dag 'spreekuur' aan de grenen tafel achter in de winkel ('Anders ko men de mensen alleen maar in de ingang kijken', zegt Keizer) was Klazien niet moe. De neus was immers open. In tegenstel ling tot de medewerkers van de Tuin, die een topdag draaide en niet meer wisten of hun neus van voren zat of opzij. 'We wa ren uitgeblust', zegt Keizer. Daar móet toch een kruid tegen gewassen zijn... Tien Ahold'ers, uit alle hoeken van het bedrijf, spendeerden de eerste week van oktober op deze manier. Voor de lol en de kick. Initiatiefnemer was Roel van den Berg, hoofd van Ahold Pro ject Services en bovenal liefheb ber van deze vorm van in- en ontspanning. Hij nodigde een groep bekenden uit voor een wandelavontuur op Corsica. Van den Berg is een Ardennen- freak en geeft in de vriendelijke Belgische bergen zo nu en dan overlevingscursussen. Corsica was ook voor hem nieuw. Eén van de avonturiers, Carlita Hoogenkamp van Marvelo, zegt: 'In heel Europa heb je Grand Randonnée-wandeltrajecten. Je loopt van hut naar hut. Of ei genlijk: je klimt en klautert, loopt over hangbruggen, langs smalle randjes. Het traject op Corsica is een van de zwaarste wandelroutes.' De groep had zich dan ook terdege voorbereid in het fitnesscentrum. Aan de beenspieren kon het niet liggen. David Benatar (I) met Abraham Zewdie aan de finish van de laatste Dam tot Damloop Hij kreeg startnummer 95 voor de marathon van New York. Dat betekende dat hij in de straten van de 'Big Apple' vanuit 'pole position' mag starten. David Benatar, AM Vers bij Albert Heijn aan de Peppelweg in Rotter dam en al jaren vaste keus in het Ahold Topteam, was er door ver rast. 'Nu moet ik alleen oppassen dat ik niet te hard achter die Ke- nianen aan ga rennen', zei hij vlak voor z'n vertrek. Inmiddels is Benatar (43) terug uit New York. Hij had z'n dag niet, liep 2 uur 51 minuten en 38 seconden. 'Ik kon kiezen: of hard gaan met het risico dat je kapotgaat of uitlopen en onderweg genieten.' Het laatste heeft hij gedaan. "Wat een entoura ge', zegt hij. 'Je loopt echt door de ghetto's van Brooklyn, door de Joodse wijk, door Manhattan, door The Bronx en Harlem, waar je constant rapmuziek hoort. En over al enthousiaste mensen. De dag ervoor had ik al de gedaan. Die wordt speciaal gehouden voor alle buitenlandse deelnemers. Zo'n 20.000. Aan het eind ervan ontbijt je in Central Park. En dan is het shirtje ruilen. Of trai ningspakken. Ik had een Nike-trainings- pak. Dat heb ik geruild met een Mexicaan. Die vinden Nike helemaal het einde. En ik vond die pakken van de Mexicanen prach tig.' De New York-marathon startte vanaf een brug bij Brooklyn. Benatar had als doel een tijd rond de 2 uur en 30 minuten (z'n snelste tijd ooit stond op 2 uur 32). Maar de hoge luchtvochtigheid nekte de veteraan. Het werd geen goede tijd, maar wel kwam hij als derde van de ruim 1500 Nederlanders over de finish. Van de ruim 30.000 deelnemers was hij nummer 394. Voor Benatar is lopen een levensstijl. Zijn vrouw loopt, zijn dochters lopen ook. 'In de zomer nemen we de koelbox mee en gaan met z'n allen veldlopen.' De veteraan is in middels geen onbekende meer in de run nerswereld. 'Echt de top halen gaat niet meer', zegt hij. 'Dat is ook niet te combine ren met een drukke baan.' Hij komt zelfs met moeite aan zijn trainingskilometers. Daarom loopt hij regelmatig terug van het filiaal in Rotterdam naar zijn huis in Spij- kenisse. Een geheim heeft hij niet. Wel Spaans temperament, doorzettingsvermo gen en een goede trainer, Hans van Vliet. 'Dat helpt', zegt hij. Onder de titel 'David goes New York' werd voorafgaand aan de marathon in het filiaal aan de Peppelweg een loterij gehouden. Klanten konden een lootje kopen en de eindtijd raden. Inmid dels is de hoofdprijs uitgereikt. De op brengst van de kleine loterij gaat naar de Stichting De Zonnebloem, die vakanties or ganiseert voor gehandicapten en ouderen. Verticaal wandelen op Corsica Uiteraard was de vlag ook mee De bagage werd afgemeten. Eten kwam uit speciaal voor deze ontberingen ontworpen pakjes. Een enkele smokkelaar, zoals Wouter Meijerink van Meester, had paté in zijn rug zak gestopt. 'Het is een vrij Spartaans geheel. Maar dat heeft wel iets. Elke avond werd er gediscussieerd over stellin gen. We praatten zowel over het werk en het leven als over trivialiteiten. Het was gewel dig. Volgend jaar gaan we naar de Hardanger in Noorwegen.' De woeste hoogte. De pieken van het Corsicaanse hoogland. 2500 meter. Het is er kaal en kil. Daar sta je, klein en klam tussen de nevelige toppen. Het regent, maar niemand moppert. Daar, in de verte, ligt de hut. Sober, maar beter dan niets. Je bent moe, maar voldaan. Terug geworpen op jezelf en een hand jevol vrienden. De avond is kort. De dag begint vroeg.

Personeelsbladen | 1994 | | pagina 12