Eerste AH-zelfbediening gesloten Examen doen in het AH Vaste Klanten Fonds Studenten beloond voor ontwerp winkel van de toekomst Hulpvaardig Voorverpakt SB AHOLD FLITSEN OKTOBER 1994 Het 'winkeltje' is gesloten, vermeldt een papier op de ramen van het lege AH-filiaal in de Oranjestraat in Schiedam. De eerste zelfbedieningswinkel van Al- bert Heijn uit 1952 was gewoon veel te klein gewor den. Een eindje verderop, in het ABC-compïex aan de Kerkstraat, is op 14 september een nieuw filiaal geo pend in de categorie 5. Aanvankelijk leken de laatste uren voor de definitieve sluiting van de Oranjestraat geheel geruisloos te verlopen. 'Totdat er een groep buurtbewoners de winkel in kwam', vertelt supermarktma nager Nico Markus trots. 'Alle me dewerkers kregen een lintje met een stuiver eraan overhandigd. Een symbolische geste waarmee de buurt ons vertelde dat ons filiaal voor hen altijd een '5-winkel' is ge weest. Leuk hè? En collega's van de Kerkstraat kwamen met cham pagne.' De 74-jarige mevrouw Den Butter - al 40 jaar vaste klant - gaat zeker haar boodschappen doen in het nieuwe filiaal in de Kerkstraat. Thuis, in haar woning boven de oude Albert Heijn, vertelt ze: 'Ik ben er al geweest. Ik was overwel digd door het aanbod en alles is zo overzichtelijk. En weer dat hulp vaardige personeel, heel fijn'. Haar echtgenoot, wijlen architect Den Butter, heeft in de vijftiger jaren het ontwerp gemaakt voor het wo ning-winkelcomplex in de Oranje straat. 'In die tijd was de Albert Heijn een grote winkel. Het was bijzonder. In de buurt waren al leen wat kleine zaakjes. De bakker en Hosman van de delicatessen zaak kwamen aan je deur met een mandje. En in die Albert Heijn mocht je zelf je boodschappen pak ken. Sommigen vonden dat zelfs eng, schroom, ineens een groot aanbod, was dat geen overbodige luxe?. Ik liet mijn koffiebonen al tijd malen in de winkel, er was nog geen gemalen koffie.' Nico Markus weet dat ook de sui ker, koekjes en peulvruchten in de winkel voorverpakt werden. Mar kus: 'Mijn vader was zelf kruide nier. In die tijd vond hij het maar niks dat ik bij Albert Heijn ging werken, zijn concurrent. Hij be greep ook niet dat AH goedkoper kon zijn, vast geen goede kwaliteit De opening in 1952 Leerlingen aan het Middelbare Economisch en Administratief On derwijs (MEAO), die in juni een herexamen Bedrijfscommunicatie kregen, hebben hun tanden kun nen stukbijten op een opgaven- en vragenboekje over het AH Vaste Klanten Fonds. 'Het was voor de leerlingen best een hele kluif, zegt Sijmen van Wijk uit Amsterdam, de voorzitter van de examencom missie. Deze commissie vond het AH Vaste Klanten Fonds zo'n uniek spaar- en beleggingsfonds in Nederland, dat ze besloot over alle activiteiten rondom de introduc tie van het fonds in februari 1992, een examen samen te stellen. 'Er is tot nu toe in Nederland geen en kel ander fonds dat aandeelhou ders, medewerkers en klanten ver enigt. Het fonds bevordert de band die bestaat tussen deze drie partij en en zal een gunstig effect hebben op het hele bedrijf, aldus Sijmen van Wijk. Aan de MEAO-leerlin- gen is ondermeer gevraagd een re clameplan voor het AH Vaste Klanten Fonds te schrijven, een strategie voor de communicatie met de Ahold-medewerkers en het plan te maken voor een persconfe rentie op de dag van de introductie van het fonds. Inmiddels heeft het AH Vaste Klanten Fonds circa 55.000 deel nemers en wordt deze weken de tweemiljoenste unit uitgegeven. Daarnaast schrijft het fonds, even als vorig jaar, een wedstrijd uit voor het raden van de koers van een AHVKF-unit op de laatste beursdag van 1994. Daarmee kun je units ter waarde van f 500 win nen. Zie hiervoor pagina 10 van deze Flitsen. zei hij dan. Op een dag kwam hij me helpen met ham snijden. Vanaf dat moment was hij overtuigd.' 'Ja,' babbelt mevrouw Den Butter vrolijk door, 'mijn buurman Chris de Heer - hij was toen pas vier - wist mij te vertellen dat in 1952 voor de opening de plaatselijke winkeliers op uitnodiging in een klanten voortbestaan. Nico Mar- busje naar Zaandam werden gere- kus: 'Op de laatste dag kwam een den. Een kennismaking met het oude man mij vertellen dat hij een bedrijf Albert Heijn. Zo ging dat vriend was geweest van Gerrit Jan hè.' Heijn. Een emotionele herinnering, Het legendarische 'winkeltje' in de op de valreep verteld. Zou die Oranjestraat is dicht, maar blijft in meneer anders nooit gedaan heb- de herinnering van de vele vaste ben.' Nico Markus voor de eerste ZB Op 4 oktober heeft Ahold aan studenten in Roermond en Amersfoort prijzen uitgereikt voor hun ontwerp van de 'winkel van de toekomst'. In 1992 schreef Ahold onder alle ruim dertig Middelbare Detailhandels Scholen (MDS) in ons land een prijsvraag uit onder het motto 'Je toekomst is je eigen De prijsvraag wilde MDS-studen- ten stimuleren om hun ideeën en plannen over de winkel van de toe komst op papier te zetten en ter beoordeling aan Ahold voor te leg gen. De hoofdprijs (f 10.000) ging naar het Roermondse Economisch Lyceum. Vijf studenten keken vooruit naar het jaar 2015 en ont wierpen een 'EuroHeijn', een toe komstige supermarkt in de Lim burgse plaats Bom. In het visioen van de Roermondse studenten is Albert Heijn in 2015 uitgegroeid tot een supermarktketen met win kels in heel Europa. Het assorti ment is Europees, maar wel zorg vuldig afgestemd op de voorkeur van de klanten in elke Euroregio. De tweede prijs, f 2.500 groot, ging naar acht studenten van het Mid land College te Amersfoort. Hun winkel van de toekomst zou in het jaar 2010 een plaats krijgen in Al- Daniëlle Renee van het Midland College neemt de tweede prijs in ontvangst mere, dat tegen die tijd, volgens de ontwerpers, 2,3 miljoen inwoners zal tellen. Omdat Ahold, naar hun idee, in het jaar 2010 ook vestigin gen heeft in Rusland, hebben zij hun futuristische supermarkt in Almere 'Albert Gum' genoemd. Volgens de Amersfoortse studen ten wordt een supermarkt in 2010 op palen gebouwd. Langs deze pa len kan de vloer van de winkel zakken. Dat is logistiek gezien erg handig, want de vrachtwagens kunnen dan vanuit het distributie centrum zo over dé verlaagde vloer de winkel 'in' rijden, de rollende trolleys automatisch in het be treffende winkelvak schuiven, even ietsje doorrijden, de winkel vloer weer langs de palen omhoog trekken en klaar is kees. In verband met het enthousiasme van de MDS-scholen wordt de prijsvraag 'Je toekomst is je eigen zaak' ook het komend studiejaar voortgezet. Ahold stimuleert on derzoek en studie naar de detail handel. Mede daarom wordt in 1995 voor het eerst de Ahold Scrip tieprijs (groot f 7.500) toegekend voor de beste scriptie van dat jaar over detailhandel. Hieraan kunnen zowel studenten aan universitei ten als instellingen voor hoger be roepsonderwijs meedoen (zie ook de wikkel van deze Flitsen met meer informatie over het aanvra gen van het deelnameformulier).

Personeelsbladen | 1994 | | pagina 9