Jamin verdubbelt zelfschep-assortiment Pfis di"er Ahold test discount- formule in Tsjechië Kookles bij Tops r in Amerika Grootverbruik Ahold belevert restaurants PTT Telecom fBttl ifMII AHOLD FLITSEN OKTOBER 1994 Grootverbruik Ahold (GVA) gaat de circa hon derd personeelsrestau- rants van PTT Telecom beleveren met het com plete assortiment kruide nierswaren en dagverse produkten. Het contract hiervoor is vorige maand tijdens de GVA-Najaar- beurs in Apeldoorn getekend. PTT Telecom is een van de eerste be drijven die voor zijn personeelsres- taurants met één leverancier gaat werken. Dit vergroot de efficiency van onder meer inkoop, logistiek en administratie. Tevens krijgen de restauratieve medewerkers meer tijd om zich op hun kerntaak te concentreren: het verzorgen van goede maaltijden voor PTT-mede- werkers. Tom den Hertog, alge meen directeur van GVA, gaf de volgende toelichting: 'PTT Telecom heeft gekozen voor een leverancier met zowel een totaalpakket vers- produkten en kruideniers waren als een landelijk distributienet werk. Deze samenwerking toont opnieuw het succes van onze for mule. Al eerder dit jaar kozen di verse andere partijen voor samen werking met GVA.' Als je eens een uurtje zou rond dwalen in de grote 'international superstore' van Tops Markets in Amherst (VS, New York State) zou je ze ongetwijfeld tegen komen. Een clubje van zo'n vijftien klan ten die enthousiast een kookles volgen. In een heuse keuken aan de zijkant van deze ruim 10.000 m2 metende Ahold-winkel koken ze de ene lekkernij na de andere en gebruiken daarbij produkten uit het Tops-assortiment, dat meer dan 40.000 artikelen omvat. Neem bijvoorbeeld het programma van 'The Cooking School' voor deze maand, oktober. Het omvat acht lessen van anderhalf uur, waarin vooral hele gezonde en natuurlijke maaltijden worden bereid. Dus weinig vet, nu en dan (zilvervlies)rijst, gezonde kookme- thoden, veel vitaminen. Zoals over al in Amerika, worden deze kook lessen gesponsord, afwisselend door het Eigen Merk van Tops, door leveranciers of door VIPS -be kende Amerikanen-, die een eigen kooklijn hebben ontwikkeld. De deelnemende klanten betalen een eigen bijdrage van circa f 40 voor het hele lesprogramma. 'Er is veel animo voor deze kooklessen', zegt Pat Pollock, de manager van The Cooking School Staff. 'Via onze kooklessen laten we klanten ken nismaken met nieuwe produkten en horen we him eerste ervaringen daarmee. Tevens zijn de kookles sen een prima gelegenheid om rechtstreeks van onze klanten te horen wat zij vinden van onze Tops Friendly Markets. Tenslotte', zegt Pat Pollock, 'willen we zo la ten zien dat winkelen hartstikke leuk is, als je maar de tijd neemt om iets lekkers uit te zoeken voor een heerlijke maaltijd. We merken dat klanten die onze kooklessen hebben gevolgd, de winkel trouw blijven bezoeken. Dat is het mooi ste compliment wat ze ons kunnen geven.' Als je door het doen van boodschappen in één win kel het belangrijkste diner van het jaar gratis kunt krijgen, wat doe je dan?... Dan ga je al gauw terug naar dezelfde winkel, spaar je de bonuspunten, en zet je op de feestavond een gratis diner op tafel. Dat gebeurt deze weken bij veel Ameri kaanse Ahold-winkels. Bij dertig Jamin-winkels wordt het zelfschep-as sortiment vergroot van zo'n 120 soorten tot bijna 250 soorten. Die beslis sing is genomen nadat een proef in zes filialen zeer succesvol bleek. 'Het geheim van zelfscheppen is dat mensen het nu eenmaal leuk vinden om hun eigen zak snoep sa men te stellen', zegt produktgroep- manager Frans Keetman. 'Wat we dan ook toegevoegd hebben zijn de zogenaamde dubbeltje-artikelen, trekdroppen, spek, jojo's. Die arti kelen die je vroeger apart aan de toonbank kocht, kun je nu tussen al het andere snoep scheppen.' Voor de uitbreiding zijn nieuwe bakken in de winkels geplaatst. Pasten er vroeger 15 bakken op een meter, nu zijn dat er 25. Zelf scheppen lijkt voor de medewer kers nogal bewerkelijk. Er valt veel op de grond of van de ene in de andere bak. Filiaalmanager El- ly van der Vlugt van proeffiliaal 8138 in Tilburg zegt: 'De bakken zijn smaller, maar wel voorzien van een klep en een grotere ope ning. Dat betekent dat er minder gemorst wordt. En dat scheelt weer een hoop vegen.' Ze is ook te vreden over de lades onder de bak ken, waarin de voorraad wordt be waard. Op die manier kan er snel en efficiënt worden bijgevuld. Met de smallere bakken werd het ruimteprobleem dat de uitbreiding veroorzaakte niet helemaal opge lost. Ook het assortiment moest worden ingedikt. Zoutjes, chips en produkten voor diabetici staan voortaan minder of helemaal niet meer op het schap. 'Maar we wor den absoluut geen winkel waar al leen maar geschept kan worden', zegt Keetman, die wel voorspelt dat het zogenaamde losse getwiste assortiment (toffees e.d.) in de toe komst ook op meer bakken mag re kenen. De uitbreiding leverde in de proeffilialen een omzetstijging van 20 tot 25% op. Tweehonderd vijftig soorten zelfschepsnoep bij Jamin In de stad Olomouc in Tsjechië heeft Ahold vori ge maand zijn eerste discount-supermarkt onder de naam Sesam geopend. De winkel meet 550 m2 en voert een assortiment van 700 artikelen tegen de laagst denkbare prijzen. De slogan van Sesam luidt: 'Betaal minder.' Ahold wil in Tsjechië ervaring op doen met de discountformule. On derzoek heeft uitgewezen dat veel consumenten in de directe omge ving van de winkel behoefte heb ben aan een dergelijke formule. Sesam is een kwalitatief hoog staande discount-winkel met een beperkt, laaggeprijsd assortiment van droge kruidenierswaren, ver pakt vlees, brood, zuivel en groen ten. De artikelen worden gepresen teerd in de originele omverpakking en vanuit de doos of de tray ver kocht. De winkel is gekocht uit het laatste privatiseringsproject en ge heel verbouwd en voorzien van nieuw meubilair. De eerste resul taten zijn bevredigend. In een la ter stadium wordt beslist of er meer Sesam-winkels geopend zul len worden als aanvulling op de Mana-formule. Ahold exploiteert inmiddels 25 Mana-supermarkten in Tsjechië. Heel Amerika leeft toe naar Thanksgiving (op 24 november), het jaarlijkse feest waarop tradi tioneel kalkoen wordt gegeten. Dit gerecht staat tijdens het Thanksgi- ving-diner centraal. Drie van de zes Ahold-winkelketens in de Ver enigde Staten bieden hun miljoe nen klanten gedurende twaalf we ken de gelegenheid om deze be langrijke hoofdschotel gratis bij el kaar te sparen. Deze actie - in de winkels van BI-LO, Edwards en Red Food Stores - is opnieuw een goed voorbeeld van de manier waarop door synergie (samenwer king) tussen onze winkelketens een sterk aanbod voor de klant kan worden neergezet. Het tien weken durende spaarprogramma voor de kalkoen werkt heel een voudig. Voor elke week krijgen de klanten die meer dan 40 dollar be steden, een stempel op hun specia le spaarkaart. Na tien weken heb ben zij voldoende punten gespaard om het gratis diner in de wacht te slepen. Tn deze weken kiezen de klanten hun winkel vooral op de prijs en kwaliteit van de kalkoen', zegt Eric Verhoeven, de van oor sprong Nederlandse marktonder zoeker van BI-LO. 'Begin oktober kostte een pond kalkoen nog 79 dollarcent (circa f 1,30), maar naarmate Thanksgiving dichterbij komt daalt de prijs tot circa 40 dol larcent (ongeveer f 0,70) per pond', aldus Verhoeven. 'Maar dat is nog altijd meer dan een complete gra tis kalkoen die je in onze winkels bij elkaar kunt sparen', voegt hij eraan toe. Met de jaarlijkse Thanksgiving-viering start tradi tioneel het hoogtepunt in het win kelseizoen Choliday season') in de VS. Diverse Amerikaanse deskun digen uit de detailhandel en de fi nanciële wereld verwachten een druk winkelseizoen met hogere omzetten dan vorig jaar, mede om dat de economie in de VS er nu be ter voorstaat dan toen.

Personeelsbladen | 1994 | | pagina 5