TWAALF MAANDEN SINTERKLAAS 4 i J MAARTEN HAGENAAR is sinds een jaar directeur van Jamin Winkelbedrijf, onderdeel van Speciaalzaken Ahold. Hij is met zijn nieuwe managementteam bezig Jamin door een ingrijpend veranderingsproces te loodsen. 'Het moet straks bij Jamin twaalf maanden Pasen en sinterklaas zijn.' Metamorfose Wat is er leuker dan mensen te verleiden' 'Het gist en borrelt aan alle kanten AHOLD FLITSEN OKTOBER 1994 -w-4^ Een ingelijste foto van de AH-museumwinkel aan de muur herinnert aan zijn AH-verleden. 'Gekregen bij het honderdjarig bestaan. Ik kon hem hier eindelijk weer eens ophangen. In mijn vorige functie was dat wat moeilijk met klanten als Edah.' Maarten Hagenaar (46) was commercieel directeur van Heinz Neder land en algemeen directeur van Zwaardenma ker. Daarvoor werkte hij acht jaar bij Ahold. Eerst als verkoopleider kruidenierswaren bij Albert Heijn, vervolgens als manager banket bij Albro. Sinds 4 oktober 1993 zwaait hij de scepter bij de grootste snoepspecialist van Ne derland. En geloof het of niet: hij is afgevallen in plaats van aangekomen. 'Dat was met mijn voorganger wel anders. Zes kilo aangekomen in zes maanden.' Na één jaar Jamin maakt Hagenaar de tussenba lans op. 'Er zijn vorderin gen gemaakt, maar ik zou willen dat het veel sneller ging. Jamin heeft absoluut toekomst, maar er moet nog veel gebeuren om het twaalf maanden feest in de winkels te laten zijn.' Jamin is volop in beweging. Het managementteam, dat naast Ha genaar bestaat uit oud-AH'er Jan Manuel (operations), Harry Hoek stra (controlling), Maijo Jamin (personeelszaken) en Niek-Jan van Damme (commercie), is bezig een complete omslag op commer cieel en operationeel gebied door te voeren. Twaalf maanden feest moet het worden in de winkels. Hagenaar windt er geen doekjes om: 'Als Pasen en sinterklaas niet bestonden, was er geen Jamin. In de twee maanden voorafgaand aan Pasen en sinterklaas verdie nen we geld. Dan is het feest bij Jamin. Zoiets vind je nergens an ders in Nederland. Maar de rest van het jaar gaat het moeilijker. Daar zijn we zelf schuldig aan. Op elk niveau lopen we in die twee maanden de be nen uit het lijf. De rest van het jaar gebeurt dat niet. De grote verande ring waar we voor staan, is dat we ervoor moeten zorgen dat het de andere tien maan den ook feest is. Het moet bij ons altijd Pasen en sinterklaas zijn. Als je daar in ge looft en je ervoor inzet, word je be loond door de consument. Mijn be langrijkste taak is ervoor te zor gen dat Jamin het hele jaar door de gezelligste winkel van Neder land is. Niet gaan zitten wachten tot het weer Pasen is. Dan vraag je om moeilijkheden.' Snoep, chocolade en koek, daar draait het om bij Jamin. En wat Maarten Hagenaar betreft moet het daar nog veel meer om gaan draaien. Daarom zal er binnen kort duchtig gesneden worden in het randassortiment. Brood, crois sants, snacks, sigaretten en kaas gaan er begin volgend jaar uit. Diepvries staat ter discussie. 'Li- terpakken ijs en ijstaarten, daar win je de oorlog niet mee', aldus Hagenaar. 'Die gaan er ook uit. Het handijs blijft er voorlopig in. Maar dat ijs nooit een speerpunt artikel wordt, is zeker. Daar kun nen we ons niet mee onderschei den. Snoepland, dat is snoep, cho colade en koek. Als je herkenbaar wil zijn als de ge zelligste verwen winkel van Ne derland, moet je je daarop rich ten.' En dus richt Jamin zich in toe nemende mate op snoep, chocolade en koek. Bij dertig winkels wordt het zelfschepassortiment bijvoor beeld drastisch uitgebreid (zie ook pag 5). Hagenaar: Het zelfschep- pen in supermarkten mislukt. Bij ons lukt het wel. In nieuwe en verbouwde winkels kunnen klan ten kiezen uit 250 soorten zelf- schepsnoep. Een complete meta morfose. Daarmee tonen we ons onderscheidend vermogen.' Sinds enige tijd is Jamin na een lange afwezigheid ook weer te zien in de reclamebloks op de TV. 'We krij gen veel mensen over de vloer die niet eens wisten dat Jamin nog bestond. Die TV-commercials wer ken. Terwijl de snoepmarkt nage noeg stilstaat, is onze omzet met sprongen gegroeid, hoewel TV-re- clame natuurlijk wel erg duur is', aldus Hagenaar. Om Jamin in het juiste spoor te krijgen is er volgens de directeur behalve een commerciële omslag, ook een complete cultuuromslag nodig. 'Het bedrijf is altijd sterk hiërarchisch geleid geweest. Fili aalbeheerders hebben altijd onder de knoet van Oosterhoutgezeten. Winkels werden bestookt met starre regels. Dat is niet de ma nier waarop je nu nog een winkel bedrijf runt. Daar proberen we verandering in te brengen. Filiaal beheerders zullen meer zelf moe ten ondernemen, meer risico moe ten nemen, meer koopmanschap tonen. We zullen steeds meer gaan leunen op de capaciteiten van de filiaalmanagers. Ze worden verantwoordelijk voor hun resulta ten. Daar is een mentaliteitswijzi ging voor nodig. En dat lukt niet van vandaag op morgen. Dat ac cepteren we. Het gaat met vallen en opstaan. Je kunt niet iemand leren een winkel te run nen; je kunt wel handreikingen bie den en cursussen geven. Van AH hebbben we het OPWU-systeem overgenomen, daardoor is de win kelbezetting al veel efficiënter. Natuurlijk: het is een moeilijk proces, het is spannend en het doet soms pijn, maar het is wel absoluut nodig.' Hagenaar: We knokken op twee fronten tegelijk. We moeten zor- gen dat we een efficiënt lopende organisatie krijgen en we moeten zorgen dat we een Jamin-winkel krijgen waarmee we een plaats in Nederland veroveren. Assorti ment, presentatie, bedrijfsvoering, alles wordt anders. En al die ver anderingen zullen leiden tot een compleet nieuw Jamin. Ik kom van Albert Heijn. Dat is enerzijds een belemmering, maar aan de andere kant geeft het ook vertrou wen. Zo van: als er wat moet ver anderen dan is de Ahold-expertise voorwaarde voor succes. Ik heb veel respect voor wat er hier in meer dan honderd jaar is opge bouwd. Niet voor niets is Jamin minstens even bekend als Al- bert Heijn, KLM en DAF. Maar de laatste jaren ging het niet echt goed meer. Er moest wat gebeu ren. Nu gist en borrelt het aan alle kanten. De bereidheid te ver anderen is er. Ie dereen is ervan overtuigd dat we een echte speciaalzaak moeten worden. En dat worden we ook. We hebben absoluut toekomst als verwenwinkel. Wat is er leuker dan het runnen van een snoepwin kel? Wat is er leuker dan mensen te verleiden en te verwennen? Maar het moet wel op een winst gevende manier. En dat kan niet zonder nadenken. Ook gezellig heid moetje managen.'

Personeelsbladen | 1994 | | pagina 4