MARVELO WIL 'SNELLE' VERPAKKINGEN VAN 'T SCHAP 2 5500 uur minder vullen als iedereen meedoet Distributiecentra Folie Andere opmerkelijke resultaten van het onderzoek waren: VAN'T SCHAP VAN'T SCHAP Egeltjes, eikeltjes VAN 'T SCHAP Goulash en hachee Natuurlijk badderen AHOLD FLITSEN OKTOBER 1994 Elke vakkenvuller kent de problemen. De wan kele tray met koffiemelkflesjes die hoog op het schap moet worden geplaatst, de stugge folie rond de huiswijnen, de té vastgeplakte dozen waardoor de inhoud vaak beschadigt of de juist té slappe trays met folie waardoor uit de hand vullen onmogelijk is. Marvelo heeft in samen werking met Albert Heijn onderzoek gedaan naar de verwerkbaarheid van verpakkingen in de filialen. Inzet van het onderzoek was de ont wikkeling van een standaardverpakking die snel te openen, te vullen en af te voeren is. Onderdeel van het onderzoek, dat de werktitel 'sneldoos' kreeg, was een videofilm die het vullen van de diverse verpak kingen in beeld bracht. De meest voorkomende verpakkin gen passeerden de revue: de tray met folie, alleen folie, de Amerikaanse vouwdoos (de standaarddoos), de wraparound doos (koffie), open dozen (sap- dozen), papieren wikkels (sui ker) en kratten. Vaak zijn de verpakkingen voorzien van hulpmiddelen, zoals een perfo ratie of een trekstrip. Of die ook inderdaad handig zijn en bij dragen aan een snelle verwer king werd eveneens bekeken. Daaruit bleek dat perforaties op dozen of in folie vaak niet dui delijk zichtbaar zijn en daarom niet worden gebruikt. Trek strippen breken bij gebruik vaak af. Minne Sytsema, hoofd Logistiek van Marvelo en een van de onderzoekers zegt: "Naast het filmen hebben we ook tijdmetingen gedaan in sa menwerking met AH Winkello- gistiek. Gewoon gekeken hoe lang het duurt om een verpak king te verwerken, dus openen, vullen en afvoeren. Een voor beeld? Een wraparound doos met pakken koffie kost 51 se conden. Dat zat vooral in het af voeren. Het ding valt in vier stukken uiteen. Koffie vanuit een open doos gevuld duurt 34 seconden. Dat lijkt een beetje gemier op de vierkante centi meter, maar als je die verschil len op jaarbasis uitrekent, scheelt het zes uur per filiaal. En dan heb je het alleen over koffie. Als je uitgaat van een tijdsbepaling van tien seconden op alle verpakkingen kom je on geveer op acht uur per week per filiaal. Dat is 5500 uur in to taal. Daar moet ik bij zeggen dat dat een grove schatting is, waarbij je erop speculeert dat alle leveranciers ook gaan wer ken met het sneldoosconcept.' Sytsema wijst erop dat het zoe ken naar één ideale verpakking niet alleen afhangt van de snel heid die gewonnen wordt bij het vullen. Er is ook gekeken naar de verwerking in de distributie centra. Daar bleek een vreemde tegenstrijdigheid. Sytsema: 'In de DC's wil men sterke verpak kingen in verband met het sta pelen. Dat is vaak in tegenstel ling met het snel kunnen ope nen van verpakkingen, wat in de filialen gewenst is. Boven dien willen filialen het liefst in volgorde van de winkelstraat aangeleverd krijgen, zodat me dewerkers niet met één doosje de halve winkel door moeten sjouwen om het bij de goede straat neer te zetten. Distribu tie-technisch is dat een utopie omdat dan sterke en zwakke verpakkingen door elkaar ko men te staan. Dat leidt nog wel eens tot scheefgezakte pallets.' Ook de kostprijs speelt een rol. Uit die cijfers bleek een verpak king in alleen folie veruit het goedkoopste maar niet altijd het snelst. 'En', zegt Sytsema, wiens kantoor vol staat met verschillende proefverpakkin- gen, 'niet elk artikel kan in folie worden verpakt. Onze potten pindakaas zijn bijvoorbeeld te kwetsbaar. Bovendien gaan de potten in het folie schuiven. Koffie zou wel kunnen, maar hagelslag weer niet. Dan be schadigen de doosjes. Het is dus een kosten/baten verhaal.' De resultaten van het onderzoek liggen nu bij Albert Heijn. Mar velo gaat verder met de ontwik keling van een 'sneldoos' voor zijn eigen produkten. Afhanke lijk van de resultaten zegt pro jectleider Jan Kempenaar van Albert Heijn vanaf januari te willen gaan praten met andere leveranciers. 'Eerst stappen we naar de eigen-merkleveran- ciers, daarna willen we gaan het gebruik van een werk- plateau (twee omgekeerde kratten op elkaar) versnelt het vulproces. de folie aan de zijkant van de tray plakken i.p.v. volle dig omwikkelen versnelt het openen van de collo met ca. 8 seconden. met lijm dichtgeplakte do zen werken sneller dan met plakband dichtgeplakte do zen. veel slimmigheden (perfo raties, trekstrips) worden o.a. door de diversiteit van de mogelijkheden en ver pakkingen niet gebruikt. De medewerkers weten het gewoon niet. in het algemeen verlengt het gebruik van mesjes (denk aan wijn) de gemid delde opentijd van een collo. praten met A-merkfabrikanten. Een standaardisering kan ons en de leveranciers veel geld be sparen. Voor de leveranciers be tekent het bijvoorbeeld minder verschillende grondstoffen.' '»,i d o I IJ Ta venPp Jflcloiie Nen/spar«£ 'U< AI.VI'II'L j Hard gewerkt. Uit- gevloerd thuis. Wat is er dan lek kerder dan een warm bad? Drogisterij/kruiderij De Tuinen maakt badderen nu nog welda diger. In de geurige winkels staat een nieuwe serie badoliën onder de naam Botanies. Onder diezelfde naam en in dezelfde blauwe flesjes (alleen een maatje kleiner) wa ren al essentië- 'Gemakspak ketten' noe men ze bij de versvlees- groep van Albert Heijn de gou lash- en hacheepakketten die vanaf week 40 in de vleesbakken van de AH-filialen liggen. Twee aan. Om drie uur vertrekken de pakket ten naar de distributiecentra. De vol gende dag liggen ze in de winkels.' De gemakspakketten liggen voorlopig als proef in de filialen. Om te zien of de klant het gemak ervan ook inderdaad erkent. Als dat zo is, zullen meedere pakketten volgen. De afdeling pro- duktontwikkeling heeft het druk. De Bruijne denkt dat het winterassorti- ment nog kan worden aangevuld met hutspot en klapstuk en hoopt binnen kort ook een hamburgerpakket met broodjes en sauzen te introduceren. Al les is erop gericht het de drukke klant gemakkelijk te maken. De Jamin-winkels zijn deze herfst in stemmige najaars kleuren getooid. Voordat Sinterklaas de winkels weer zal bezetten met suikergoed en marse pein zijn het egeltjes, eikeltjes en eek hoorns van chocolade die de klanten moeten verrassen. 'Chocoladebeesten zie je eigenlijk alleen met Sinterklaas en Pasen', zegt Niek-Jan van Damme van Jamin. 'Daar wilden we maar eens verandering in brengen. Daar om hebben we de hele winkel in herfstsfeer gebracht, compleet met stro en herfstblaadjes.' De glasdisplay, waar de opgemaak te giftartikelen van Jamin staan uitgestald, toont allerlei versierde bo staferelen. Het is voor het eerst dat Jamin het najaar aangrijpt voor een speciale presentatie. Doorgaans gelden deze maanden als de stilte voor de de cemberstorm. De winkels zullen nog tot eind oktober in geel en bruin blij ven gehuld. Dan is het echt de beurt aan de appeltjes van oranje. In de badoliën zijn essen tiële oliën verwerkt. Die oliën zijn afkomstig uit planten, bomen en krui den en staan al eeuwen lang bekend om hun gees- krachtige werking. De serie badoliën bestaat uit zes pro dukten. Lavendel verkwikt, ontspant en verbetert de con centratie, eucalyptus is goed voor de luchtwegen (denk maar aan het Turks stoombad in de sauna), rozemarijn stimuleert de bloedsomloop en versterkt de zenu wen. Dan is er nog jeneverbesolie dat gespannen spieren weer soepel maakt, linde-oranjebloesem dat ontspant en dennen/sparren dat de vitaliteit ver hoogt. Botanies is een exclusief merk van De Tuinen. Een flesje natuurlijke badolie van 100 ml kost f 9,95. 'Maar je hebt maar één dopje nodig voor een weldadig bad', laat Margreet van Steijn van de afdeling Commercie weten. jaar geleden kreeg de af deling produktontwikkeling van AH's Centrale Slagerijen de opdracht om een aantal winterprodukten te be denken, waarbij gemak de consument dient. Coördinator Chiel de Bruijne vertelt: "We zijn uitgegaan van voor voetenvlees, beter bekend als draad jesvlees. Dat is vlees dat zo'n ander half uur moet sudderen. De kennis van vleesbereiding bij de consument neemt steeds verder af. Daarom bieden we een makkelijk en kant-en-klaar pro- dukt aan. Het vlees is gesneden en ge kruid, de uien en paprika zijn ook ge sneden. De consument hoeft alleen een klontje boter te smelten en wat bloem toe te voegen.' De ontwikkeling van het produkt was niet zo eenvoudig. Verse produkten moeten snel worden verwerkt. Door samenwerking met Ve- zet, leverancier van gesneden groente van Albert Heijn en gewend aan de snelheid van het WM-systeem, kon het project worden afgerond. De Bruij ne: 'Om negen uur 's ochtends levert Vezet de uien en paprika gesneden en

Personeelsbladen | 1994 | | pagina 2