ITUSSEN DE FLESSEN ALBERT HEIJN LANGS ALBERNI HIGHWAY PAARDENCEK RIJDT 29 KEER ROND WINKELCENTRUM nUTCHMANC Kippen en kids AHOLD FLITSEN OKTOBER 1994 AHOLD FLITSEN OKTOBER am maotiL Je rijdt met je camper op Vancouver Island, Canada. Rust, ruim te, bomen van zeventig meter hoog. Eigenlijk doet niets aan Holland denken. Tot je stopt bij een winkel tje dat de naam Dutch man's Corner draagt. Rood, wit, blauw kleurt de gevel. Een boertje-van- buufn zwaait met de vlag. Op een bord wordt 'Nieu we Haring' aangeprijst en Delft Blue Windmills. Binnen is de verbazing com pleet. 'Albert Heijn in 't klein' staat er te lezen en inderdaad: er staat Perla-koffie, AH-thee en AH-beschuit. Dit is het ver haal waarmee Wim Groen, al meer dan dertig jaar slager bij Albert Heijn, terugkwam van een familiebezoek in Canada. 'De foto van de AH-artikelen is helaas mislukt', zegt hij. "We hebben wel een foto met het AH-bord en andere Nederland se spullen.' Hij vertelt verder: De winkel behoorde aan ene Van der Horst. Die heet nu Vanderhorst. Hij emigreerde in 1956 vanuit de Zaanstreek naar Vancouver. Zijn zoon runt de zaak nu. Hun spullen krijgen ze van een importeur aan de oost kust bij New York.' Groen weet niet waarom de winkel in ty pisch Hollandse artikelen doet, maar een vermoeden heeft hij wel. 'Er wonen daar zoveel Ne derlanders. En er komen zoveel Nederlanders op bezoek bij hun familie. Die vinden het dan aar dig om iets écht Hollands te ko pen. Wij hebben er gerookte pa ling gekocht voor mijn zwager en schoonzus.' Wim Groen be zocht ook de oude emigrant, want zegt hij: 'Op vakantie praat ik met Jan en alleman. Dat was trouwens niet zo moei lijk. Loop je ergens zegt er ie mand: waar kom je vandaan? Duiven, vlakbij Arnhem, zeg ik. O, Arnhem, was het antwoord, da's vlak bij Apeldoorn. Hebben ze daar weer familie of zo.' De vleesspecialist was behoorlijk onder de indruk van Canada. 'Als ik 20 jaar geleden op fami liebezoek mee was gegaan met mijn vrouw had ik er nu zeker gewerkt en gewoond. Ik zit hier in een rijtjeshuis, kan het best vinden met m'n buren, maar als je hier eens een beetje gek doet, staat iedereen op je hp. Daar kan je zo ontzettend jezelf zijn.' doel nieuwe klanten te trékken en de gemid delde opbrengst per klant omhoog te bren gen. En dat lukt prima. De eerste tentoonstel ling, een fotoexpositie van Arnold Hoogen- kamp, trok vijfhonderd bezoekers. Mensen die Van Veen anders nooit in zijn winkel ziet. 'Daar zaten honderd nieuwe klanten tussen', verze kert hij. 'De gemiddelde opbrengst per klant steeg met vijf gulden.' De tweede tentoonstel ling is net afgelopen. Schilderijen en tekenin gen van pupillen van het dagcentrum 'Jottem' uit Oegstgeest. Mensen met een verstandelij ke handicap. Een doorslaand succes. 'Meer dan 700 bezoekers', meldt de slijter, die en passant ook nog een stuk of dertig kunstwer ken voor het dagcentrum verkocht. De derde expositie wordt op 4 november geopend. Werk van de beginnende meubel- en interieur ontwerper Machiel van Veen, een neef van de slijter. In opdracht van de filiaalchef maakte de ontwerper een serie meubels voor huiselijk gebruik. 'Drankkasten, stoelen met ruimte voor een glas of een fles, dat soort dingen.' De gegadigden staan inmiddels in de rij om in de Gall Gallerie te mogen exposeren. Niet alleen uit Wassenaar, maar ook uit Groningen en Maastricht. De eerste exposant voor 1995 is dan ook al weer vastgelegd. Het is de kun stenares Carla van Beers, die als basis de fles gebruikt. Van Veen: 'Als we zouden willen, kun nen we zes jaar vooruit met elke maand een andere tentoonstelling. Maar we houden het op drie keer per jaar, anders raakt het effect weg. En je blijft tenslotte een slijterij.' Als het aan de filiaalmanager ligt worden er in de toe komst nog meer slijterijen omgedoopt in Gall Galleries. Veel van mijn collega's staan al te popelen. Honderd filialen moet haalbaar zijn.' Hij heeft jaren 'onder de man' gereden, maar rijdt nu menwedstrijden met aanspanning. Waar gaat het over? Wil Schellekens, bedrijfsleider bij Etos in Vught, is een echte paardenliefhebber. Al 25 jaar is hij in de weer met paarden en toen de win keliersvereniging besloot 'de week van het dier' te or ganiseren, kwam hij met Mike en Ulbe, zijn twee Frie- promotie', zegt hij. 'Ik had mijn Etos-sweater aan en we hadden een enorme vlag die ook bij de Dam tot Damloop is gebruikt. Ik krijg nog steeds leuke reac ties van de mensen.' De paardenkar was niet de eni ge 'beestachtige' actie. Er liepen levensgrote kippen en honden tussen de mensen, er was een kleurwedstrijd voor kinderen en de Kids for Animals, een jeugdorganisatie die zich bezig houdt met dierenbescherming, was aanwezig met een presen tatiebus. se ruinen, naar Vught. 'Aanleiding was dierendag,' zegt de Bossche bedrijfsleider. Kinderen konden een gratis rit je op de paardenkar maken. Het winkelcentrum rond. Geen punt voor de zwarte tweespan, want zegt Schellekens: 'Die lo pen rustig door het verkeer. Schrikken nergens van.' De Etos-man is trots op zijn paar den. De week voor de plezienït- jes door Vught won de aanspan ning nog een eerste prijs in een marathon, een onderdeel van de menwedstrijden. Als Schelle kens niet aan het werk is, is hij bij zijn paarden. In totaal 29 keer reed hij die woensdag rond het winkelcentrum. 'Een mooie Marcel van Veen in zijn Gall Gallerie, met door pupillen van Jottem beschilderde drankflessen. Van drank kun je genieten en van kunst kun je genieten. Wat ligt er dus meer voor de hand dan het een met het ander te combineren? Marcel van Veen, fili aalmanager van Gall Gall Wassenaar, kreeg het idee vorig jaar tijdens de nationale slijters- week, waarbij 'genieten' het thema was. Sa men met zijn broer, die ontwerper is, werkte hij een plan uit dat hij presenteerde op de re giovergadering. Daar kreeg hij prompt het groene licht om zijn winkel om te dopen in een Gall Gallerie. De fraaie woordspeling is van hemzelf. 'Ach, je plakt er erie achter en je bent er', aldus Van Veen, die bekent dat hij zelf helemaal niet van kunst houdt. 'Het gaat mij om het organiseren.' En dus organiseert hij exposities in zijn zaak. Kunst in de slijterij, knap geïntegreerd in het winkelbeeld, met als Wim Groen (I) voor de Dutchmans Corner

Personeelsbladen | 1994 | | pagina 12