COR ORIENTEERT ZICH OP BOTTOM UP-BELEID LANGER OPEN TABEL TOONT GATEN IN WERKOVERLEG AAN Onder verantwoording van de Centrale Ondernemingsraad VERSCHILLEN REACTIE TELEFOON: Printeronderzoek: OR Centrale Diensten rondt onderzoek naar al dan niet schadelijke uitstoot printers af. Printers blijken, mits goed gebruikt, geen schadelijke stoffen te verspreiden; Verlenging bedrijfstijd: OR Vers stemt in met verlenging bedrijfstijd op zaterdag. Kan pas ingaan als nieuwe CAO van kracht wordt; Sexuele intimidatie: OR Albro reikt aan medewerkers boekje uit dat door OR AH Operations is samengesteld over handelswijze bij ongewenste intimiteiten. CORNIEUWS Op de jaarlijkse bijeenkomst van de Raad van Be stuur, de Raad van Commissarissen en de Centrale Ondernemingsraad in september presenteerde prof. dr. Annemieke Roobeek haar concept voor strate gisch management van onderop. Roobeek, die de Cornelis Verolme Leerstoel voor Technologie en Economie op de Universiteit van Nijenrode bekleedt, was uitgenodigd door de COR. 'Strategisch management van on derop' klinkt gewichtig. In grove lijnen komt het erop neer dat niet langer van bovenaf het beleid wordt ingevuld, maar dat een dwarsdoorsnede van het bedrijf invulling gaat geven aan de stra tegie die door de directies wordt aangegeven. Dit principe, dat be kend is als van topdown naar bot tom up, lijkt in het bedrijfsleven de nieuwe wijze van besluitvor ming te worden. De aanpak gaat uit van open en vrije communica tie, eerlijkheid, gelijkwaardigheid en democratische dialoog. Er wordt een beroep gedaan op de kennis, kwaliteit en creativiteit van medewerkers. Roobeek stelt daarbij voor gebruik te maken van 'strategieteams'. In die teams zit ten medewerkers uit alle geledin gen van het bedrijf. Het concept is in het bijzonder geschikt om in gedecentraliseerde bedrijven de aanwezige talenten en inzichten te kunnen aanspreken. Roobeeks ervaring in andere bedrijven (zoals AT&T, Fokker), waar dit concept al enige tijd draait, is dat de motiva tie en betrokkenheid van alle la gen in de organisatie enorm toe neemt. Dat betekent dat er sneller kan worden veranderd. Dat de Centrale Ondernemingsraad de prof had uitgenodigd, was puur terug te voeren op het feit dat er een aantal vergelijkingen is te ma ken met de veranderingen bij Ahold. Bij de organisatievorm die past bij het bottom up-concept spelen za ken als zelfselectie en zelfbeoor- delingssystemen een rol. In een zelfsturende organisatie is het aantrekken, motiveren en behou den van personeel de verantwoor delijkheid van de medewerkers. Hier is bij Ahold nog lang geen sprake van. De organisatie is de eerstverantwoordelijke. Duidelijk is dat er een hoop verwarring ont staat door al te gemakkelijk be grippen uit het zogenaamde Busi ness Process Redesign, zoals het veranderingsproces wordt ge noemd, en zelfsturende taakgroe pen de organisatie in te sturen. 'Daartoe houdt de COR populaire uitspraken over inzetbaarheid, produktiviteit, betrokkenheid en kwaliteit van mensen kritisch te gen het licht', zegt COR-voorzitter Geert Haanappel. 'We moeten de krachten van de OR-en bundelen om de medezeggenschap niette laten ondersneeuwen in de massa le topdown-benadering die Ahold nu nog kiest.' Als verruiming van de winkel openingstijden goed is voor de werkgelegenheid, is de Centrale Ondernemingsraad voor een uit gebreide lobby richting politiek om die verruiming zo snel mo gelijk door te voeren. De raad onderzoekt op dit moment de gevolgen van de langere ope ningstijden. COR-lid Michael de Leur: 'Grotere werkgelegenheid betekent concreet voor Ahold dat we wat ruimer in onze jas zitten bij eventuele herplaatsin gen en reorganisaties. Langer open is dan net zo belangrijk als de veelgehoorde kostenbeheer sing.' De raad steunt de opvat ting om Albert Heijn-winkels in daarvoor in aanmerking komen de gebieden, open te houden tot 20.00 uur. BOTTOM up De tabel die de OR Marvelo nu een halfjaar gebruikt om het werkoverleg te structureren, doet zijn werk. Het staatje laat zien welke afdelingen steken laten val len en waar het werkoverleg fre quent op de agenda staat. Sinds de invoering is het aantal afdelin gen waar regelmatig wordt over legd tot boven de 50% gestegen. Dat was aanmerkelijk lager. 'Het werkoverleg moet met een regel maat van 4 tot 6 weken worden gehouden', zegt secretaris Ger hard Visschedijk. 'Daar schort het nog wel eens aan.' Bij elk werk overleg is een OR-lid aanwezig. Daarom kan de frequentie in de tabel worden aangetekend. De OR bespreekt de inhoud van elk werk overleg en kan chefs die verzaken aanspreken met de tabel in de hand. 'We merken ook dat chefs actiever zijn. Er wordt vantevoren beter nagedacht. En er is minder sprake van eenrichtingsverkeer. De betrokkenheid is groter', aldus Visschedijk. 'ALS IK iets doe, wil ik het niet half doen', ant woordt Benita Ponsioen op de vraag waarom ze behalve in de OR van De Tuinen ook in de Groepsondernemingsraad Spe ciaalzaken is gegaan. 'Nie mand anders wilde en mij leek het een uitdaging. Ervaring met het OR-werk had ik niet, maar dat had niemand bij De Tuinen. Ik ben wel zo'n type dat zijn contract helemaal doorspit. Ik denk dat het ook te maken heeft met mijn func tie als bedrijfsleider. De verant woordelijkheid die je dan hebt voor je personeel. Ze kunnen altijd bij me aankloppen. Als OR-lid hou ik altijd de achter ban in de gaten. Dat zijn toch allemaal gezinnetjes die hard werken om hun geld te verdie nen. Dan moetje zorgen dat de arbeidsvoorwaarden en om standigheden goed zijn. Je vraagt veel, maar dan moet je ook veel terug kunnen geven. Ik ben heel lang eigen baas ge weest, had een eigen praktijk. Dan kijkje eigenlijk alleen maar naar je omzet. Nu zit ik met de OR om de tafel over veiligheid, ziekteverzuim en secundaire arbeidsvoorwaar den. Dingen die mensen bezig houden. Dat merk ik ook als we op filiaalbezoek gaan. Dat doet elk OR-lid. We zijn maar met zijn vijven, maar we pro beren alle filialen te bezoeken om contact te houden met de mensen die we vertegenwoor digen.'

Personeelsbladen | 1994 | | pagina 11