Gallië terug bij Gall Gall Albert Heijn stelt C-merken voor Etos trekt veel nieuwe franchisers aan Urk Prijskopers Groei Win-win VHOLD FLITSEN SEPTEMBER 1994 Bij tien Gall Gall-winkels in de Flevopolder staat een bijzondere wijn op het schap. Castellum Flevum, een wijn met een verhaal dat teruggaat tot de Ro meinse tijd. Tweeduizend jaar geleden vierden de Romeinen hun feesten en dronken hun wijn op de plek waar later het IJsselmeer werd drooggelegd en omgetoverd tot de Flevopolder. Filiaalmanager Ton van der Voort van Gall Gall-filiaal 8223 in Lelystad dook in de geschiedenisboeken en ontdekte hoe de Friezen en het water de opmars van de Romeinen stuitten. 'De Romeinen haalden wijnstok ken uit Mesopotamië en Egypte', weet Van der Voort. 'Later zijn die in Gallië terechtgekomen, het hui dige Frankrijk. De Romeinen leer den de Galliërs wijn te verbouwen. Dat we dit nu hebben opgepikt heeft te maken met de opdracht van het hoofdkantoor om voor de lokale markt eens iets aardigs te bedenken. Iets waarmee je je on derscheidt. Vorig jaar hebben we hier al het 'polderbitter' geïntrodu ceerd, dit jaar is het deze wijn ge worden', legt de filiaalmanager uit. We denken de Flevowijn met na me aan bedrijven te kunnen slij ten.' De Castellum Flevum is er in het rood en het wit. De wijn, afkomstig uit de Bordeaux, werd half augus tus aangeboden aan de Commissa ris van de Koningin in de provincie Flevoland, Han Lammers. Die kon het gespit van Van der Voort in al lerlei archieven wel waarderen. Want het zijn niet zozeer de wij nen als wel het verhaal dat de ac tie bijzonder maakt. Dat vonden ook Radio Flevoland, waar Van der Voort zijn verhaal mocht vertellen, en De Telegraaf, dat de overhandi ging opnam in het Stan Huijgens Journaal. Die overhandiging werd gedaan door Lammers' Romeinse collega Carolus Olenius, de eerste gouverneur van het gebied dat nu Flevoland heet. In het jaar 27 voor Christus werd Augustus keizer van Rome. De nieuwbakken heerser wilde Ger- mania veroveren en gaf opdracht om vanuit één der nederzettingen langs de Rijn de mogelijkheden te onderzoeken voor een aanval via de westflank. Dat gebeurt vanuit Novio Magnum (Nijmegen). De troepen zakken de Flevus af, de huidige IJssel, en komen bij het Lacus Flevus, later Zuiderzee, nu IJsselmeer. Dat moet in die tijd kleiner zijn geweest. Het was het einde van de ijstijd, maar pas toen het ijs begon te smelten liep het land daadwerkelijk onder. 'Tot die tijd moet daar Castellum Flevum hebben gelegen', zegt filiaalma nager Van der Voort. Waar pre cies, dat weten we niet. Grappig is wel dat er in de geschriften uit die tijd ook al sprake is van het ei landje Urk.' Wie het hele verhaal wil weten, moet maar eens een fles gaan halen. De Gall Gallers ge ven er een aardig foldertje bij. Op een bijna Amerikaanse wij ze heeft Albert Heijn de afgelo pen maand zijn C-merken ge pusht. De onderkant van het assortiment werd met de slo gan 'We willen even onze onbe kende merken bekend maken' afgezet tegen de prijzen van de vertrouwde A-merken en van de eigen merken. Albert Heijn wilde met de actie de grote keuze in de winkels op prijsge bied onderstrepen. De jaarlijkse nazomer-prijsaanbie- dingen golden dit jaar voor zo'n tweehonderd toch al goedkope pro- dukten. "De C-merken zijn bij de klant minder bekend', zegt hoofd PR Erik Muller. Albert Heijn is nu eenmaal geen discounter. En die richting willen we ook niet op. Het ging erom de AH-klant te la ten zien dat, wanneer ze bijvoor beeld eens wat zuiniger moeten zijn, ze ook bij ons terecht kunnen voor kwalitatief goede C-merken.' Voor de actie werd een aantal ver schillende C-merken samenge voegd tot één lijn. De goedkope wasmiddelen kregen de naam Bio- lon, de C-merken in het dierenvoe- dingsschap heten tegenwoordig Ballade. Onder die namen zijn de produkten alleen bij Abert Heijn te koop. De C-merken-actie liet zijn sporen na in de winkels. Jan Paap, afde lingsmanager Houdbaar van het Leidense filiaal aan de Hooigracht, waar veel studenten over de vloer komen, meldt: 'De vakken waar de bordjes met 'Even voorstellen...' hingen, hepen echt hard.' Zijn col lega aan de Kooilaan, Marco Par don, zegt: 'Ons publiek bestaat voornamelijk uit prijskopers. De Kooi is een arbeidersbuurt met veel werklozen, oudere mensen en allochtonen. Mensen die op de prijs van een artikel letten. Dat was te merken tijdens de actie.' De actie was zo succesvol dat hij op verschillende manieren zal wor den doorgevoerd. 'Niet zo groot als de afgelopen maand', zegt Muller. 'Maar we blijven de C-merken aan dacht geven.' Carolus Olenius overhandigt de Castelium Flevum aan Commissaris van de Koningin Han Lammers. In het midden Ton van der Voort, rechts een Romeins soldaat (foto: Axi Press) 'We zijn nu negen jaar bezig met franchising en het is nu in de drogisterijmarkt een aanvaard verschijnsel. Dat merk je aan de franchise-kandidaten die op ons afkomen. We verwachten dat het aantal Etos-franchisers dit jaar zal groeien van 62 naar 100, en daarmee is de groei er nog lang niet uit.' Peter de Haas, hoofd Franchising bij Etos, is na negen jaar nog steeds enthousiast over 'zijn' fran chisenemers: allemaal rasechte on dernemers die hun kennis en loka le ervaring koppelen aan de lande lijk bewezen formule van Etos. As Flitsen Peter de Haas begin sep tember ontmoet, heeft hij net de jaarlijkse, driedaagse Drophar- beurs afgerond; een grote vakexpo sitie voor drogisten en hun leve ranciers in Utrecht. Voorafgaand aan deze beurs schreef Etos bijna tweeduizend zelfstandige drogis ten aan om hen te attenderen op de Drophar en (vooral) op de kans om daar in de Etos-stand te praten over hun eigen kansen als franchi ser bij deze Ahold-dochter. Van die gelegenheid hebben veel aspirant-franchisers gebruik ge maakt', zegt Peter de Haas. *We hebben veel nieuwe mensen leren kennen, met wie we binnenkort verder gaan praten. Maar ook kwamen er veel bestaande franchi sers langs. Wat dat betreft zie je in drie dagen eigenlijk je hele club langskomen.' de filialen om in een franchise- winkel; anderzijds openen we nieu we winkels met een franchisene mer. In beide gevallen', legt Baak man uit, 'gaat het om een 'win- win-relatie' tussen ons als winkel keten en de lokale drogist als zelf standig ondernemer. Wij bieden hem het winkelmerk, het assorti ment, advies, opleiding en begelei ding, terwijl de betreffende vrouw of man daaraan haar of zijn lokale ervaring en ondernemerschap toe voegt. Financieel betekent het voor Etos dat we door het openen van franchise-winkels kostbaar kapi taal vrijmaken voor nieuwe groei in andere onderdelen van ons be drijf.' Etos streeft eind dit jaar naar 220 winkels, waarvan honderd franchi senemers. 'En we verwachen dat we in 1995 opnieuw circa veertig nieuwe franchisers zullen werven', zegt directeur Henk Baakman. 'Enerzijds zetten we soms bestaan- In de wereld van de Nederlandse drogisten is Etos de enige die op grote schaal werkt met het instru ment van franchising. Eind dit jaar zullen er bijna evenveel fran- chisewinkels als eigen filialen zijn (100 versus 120). Henk Baakman en Peter de Haas zijn optimistisch over de verdere groei van Etos: 'De drogisterij-markt in Nederland groeit dit jaar circa 5%. Wij zitten daar met onze bestaande winkels al boven, en dan tel ik onze nieuwe winkels nog niet eens mee, zegt Henk Baakman. Wat dat betreft kan Etos relatief wel eens harder groeien dan Ahold als geheel. En in die groei neemt ons succesvolle ffanchisebeleid een grote plaats

Personeelsbladen | 1994 | | pagina 9