Goed halfjaar AH Vaste Klanten Fonds Met de vlag op stap 8 Stabiel Stijging OPA Han: 'Het leuke is dat hij de hele geschiedenis van ons familie bedrijf heeft gevolgd. Hij heeft mijn opa nog gekend.' AHOLD FLITSEN SEPTEMBER 1994 De bijna 55.000 deelne mers in het AH Vaste Klanten Fonds, waaron der circa 13.000 Ahold- medewerkers, kunnen te vreden zijn over hun keus hun spaarcenten in dit fonds te stoppen. Waar heel veel andere beleggings fondsen in Nederland in het eerste halfjaar hun koers en hun vermo gen zagen dalen, bleef de waarde van een unit in het AH Vaste Klanten Fonds vrijwel gelijk en steeg het fondsvermogen met ruim 16% tot f 113,6 miljoen. Dat blijkt uit het halfjaarbericht van het fonds. Begin deze maand over schreed het fondsvermogen de grens van f 120 miljoen. En op het moment dat deze Flitsen op de deurmat valt, verwacht het fonds de 55.000e deelnemer. droeg op 1 januari f 59,83 en op 30 juni f 59,72. Vrijwel onveranderd dus. En voor de komende periode tot aan 31 december wordt een stijging van de unit-koers ver wacht, vooral omdat Ahold goede resultaten boekt (zie het artikel over de halfjaarcijfers op pagina 1), waardoor het Ahold-aandeel meer waard kan worden en de Am sterdamse Effectenbeurs als ge heel een stijgende lijn te pakken lijkt te hebben. Dat veel beleggingsfondsen dit eer ste halfjaar verlies leden, komt doordat de koersen van veel aan delen op de Amsterdamse Effec tenbeurs in de periode januari t/m juni 1994 zijn gedaald. De waarde van een unit (deelname-bewijs) in het AH Vaste Klanten Fonds be- Hille Bosma, directeur van Albert Heijn, is zeer te spreken over de resultaten van het AH Vaste Klan ten Fonds: 'Nu het sinds april ook mogelijk is rechtstreeks per giro of bank een bedrag te storten in het fonds, is het vermogen sterker ge stegen dan in het eerste halfjaar van 1993. Bovendien is de waarde van een unit stabiel gebleven, ter wijl veel andere beleggingsfondsen hun koersen zagen dalen. In verge lijking met die fondsen heeft ons fonds dus uitstekend gepresteerd. Dat bewijst opnieuw dat de formu le van het AH Vaste Klanten Fonds heel goed tegemoet komt aan de wens van vele Albert Heijn- klanten om betrouwbaar te sparen en te beleggen', aldus Hille Bosma. Daar is-ie weer: de vlag. Student Maarten Huisman (20), AH part timer uit Haren, fietste een maand lang in zijn eentje door Canada. 'Als je alleen fietst hoef je met nie mand rekening te houden. Je kunt je gedachten de vrije loop laten', aldus Maarten. Hij legde 2.200 km af met 18 kilo bagage. 'Hoewel een fietser ernaar streeft zo weinig mo gelijk bagage mee te nemen, be sloot ik wel een AH-vlag mee te nemen om mijn steentje bij te dra gen aan de vlaggen-traditie in Flit sen.' Zo mogen we het horen. De foto is genomen bij de Niagara-wa- tervallen, op de grens van Canada en de Verenigde Staten. DEZE MAANDi De klant: 'Boer' Bouma De medewerker: franchisenemer Han Bouwens (derde generatie) Winkel: AH 8794, Spaarndam KERK Boer Bouma: 'Welke pet zal ik opzetten? Zeg het maar. Verder zie ik er wat slordig uit, ik kom net van mijn schapen. Maar ik heb ook een net pak, hoor. Ik zeg altijd: slordig op het werk, netjes in de kerk.' 'Elke ochtend om half zes sta ik in mijn keuken. Ik ben er vroeg uit. Dan zie ik de AH-wagen aankomen op de dijk. Ik kan vanuit mijn keu ken het laden en lossen gadeslaan. Nee, gluren doe ik niet. Ik kijk.' HANDTEKENING Han: leder- een hier kent boer Bouma. Hij komt elke dag z'n boodschappen halen, praatje maken. Het laatste jaar is de relatie met Bouma nog beter geworden. Hij heeft zich sterk gemaakt voor onze verbou wing. Daar waren wat protesten te gen, maar Bouma heeft zijn hand tekening niet gezet. Daarom kon alles doorgaan. Dit is toch een beetje zijn terrein.' Boer Bouma: 'Ik ben blij dat deze winkel hier zit. Waar moet je an ders je boodschappen doen? Er zijn mensen die roepen: we gaan wel naar de stad (Haarlem), daar is het goedkoper. Maar ze vergeten hoeveel benzine dat kost.' Boer Bouma: 'Die had een kruide nierszaak aan de overkant van de dijk. Toen zat er in dit pand een palingrokerij. Spaarndam is van oorsprong een vissersdorp. Oude Bouwens, ook een Han, en ik han delden wel eens met elkaar. Ruil den we kippen tegen konijnen.' AMBTENAAR Boer Bouma: 'Ze noemen me boer Bouma. Mag wel van mij. Maar ik ben mijn leven lang ambtenaar geweest. Machi nist van het gemaal. Ik kom wel uit een boerenfamilie, maar we waren met veel kinderen. Die konden niet allemaal in het boerenbedrijf. Dus moesten we een betrekking gaan zoeken. Zo ben ik bij het hoog heemraadschap Rijnland terecht gekomen. Daar heb ik nu m'n pen sioen van.' KILO'S 'Ik koop alles in kilo's. Ki lo zachte pruimen voor mijn vrouw. Die moet ik verzorgen. Druiven, aardbeien, soms vier liter melk per dag. En dikke speklap pen. Die moeten ze speciaal voor me snijden. Goed eten, dat is het geheim. Ik ben ver in de 79. En bij na 50 jaar getrouwd.' Veel medewerkers van Ahold staan in direct contact met klanten. De wisselwerking tussen klant en medewerker staat centraal in deze rubriek.

Personeelsbladen | 1994 | | pagina 8