Ahold USA opent non-food DC Terug (2) Cornelie stopt met Kort Amerikaans «UWE AH01D-WINKE15 IN PORTUGAL Portugal Moeite Madeira Onderhandeld maw i Lissabon Barreiro Deze maand publiceert Flit sen de laatste Tiort Ameri kaans' van columniste Cor- nelie Jutte. Vier jaar lang schreef ze vanuit het hoofd kantoor van Ahold USA over het leven in Amerika en over de Amerikaanse Ahold-ketens. Vorige maand keerde ze terug naar Neder land. Ze treedt binnenkort in dienst van Albert Heijn. Comelie heeft in totaal acht jaar in de Verenigde Staten gewoond. De laatste zes jaar werkte ze als office manager bij Ahold USA. 'Het is een geweldige tijd geweest. Ik heb het gevoel dat ik uit mijn baan gehaald heb wat erin zat. Op zo'n klein kantoor doe je van alles en dat maakt het enorm afwisselend. Ik ben vaak op bezoek geweest bij onze ketens. Ik heb heel veel men sen leren kennen, waaronder ook vele Nederlandse collega's die hier op bezoek kwamen.' Vier jaar lang schreef ze trouw el ke maand haar column voor Flit sen. 'Het was hartstikke leuk om te doen, hoewel het me wel moeite kostte. Ik zag er elke keer tegenop als tegen een berg, maar daar schijnt iedere columnist last van te hebben. Veel routine heb ik er ook niet in gekregen. Ik schreef wel veel naar vrienden en kennissen in Nederland, maar zo'n column is toch anders. Je probeert je voor te stellen wat Nederlanders interes sant vinden. Er zaten af en toe wel geslaagde stukjes bij. Nou ja, het is mooi geweest zo. Ik hoop dat de lezers het leuk gevonden hebben om wat over Amerika te lezen.' AHOLD FLITSEN SEPTEMBER 1994 (Vervolg van pagina 1) supermarkten worden onderdeel van de zeer snel groeiende Pingo Doce-keten (100 winkels). Tevens heeft Ahold samen met Jerónimo Martins vijf supermark ten op het eiland Madeira overge nomen van een familiebedrijf. De Portugese regering heeft de trans acties goedgekeurd. Hierdoor heeft Ahold zijn positie als belangrijke partij in de levensmiddelendistri butie in Portugal versterkt. De nieuw aangekochte winkels heb ben samen een omzet van circa f 220 miljoen. Ahold draagt voor de helft bij in de overnamesom van f 40 miljoen. De samenwerking met Jerónimo Martins in de joint-venture JMR kwam in 1992 tot stand. De omzet van JMR bedroeg in 1993 bijna kunnen we de nieuwe hypermarkt in de komende drukke feestmaan den maximaal afstemmen op de wensen van de klant. Ook de win kels op Madeira, waar 280.000 mensen wonen èn in de zomer mil joenen toeristen komen, bieden ons een prachtige mogelijkheid voor een sterke positie.' Terugkomen in Nederland lijkt in bepaalde opzichten op beginnen in Amerika. Je begint min of meer opnieuw. Je kent de weg niet. Ge woonten zijn anders. Ik herinner me dat ik koken in Amerika in het begin heel erg moeilijk vond en dat de produkten zo anders waren dan in Nederland. Nu ik mijn kinderen kon verrassen met een Hollandse maaltijd, bestaande uit saucijsjes, boontjes en aardappelen, bleek ik wat hen betreft de plank aardig mis te slaan. Smaak moet wennen. Wennen is het ook aan de openingstijden van de winkels. Ging ik in Amerika vaak bood schappen doen op zaterdagavond of zondag, nu moet ik hier op za terdagmiddag goed nadenken of ik alles in huis heb. Verder vind ik het natuurlijk heel erg leuk om eindelijk weer eens in een eigen 'AH' boodschappen te doen. In Amerika was de dichtstbijzijnde Ahold-supermarkt (Edwards in Brooklyn) nog wel een uurtje rij den. Ik moet wennen aan het feit dat alle verpakkingen kleiner zijn maar de koelkast is ook kleiner. Verder natuurlijk weer enthou siast begonnen met zegels sparen, een Hollands fenomeen dat je niet zal aantreffen in Amerika. Soms gaat het om kleine dingen die je vergeten bent. Bijvoorbeeld een boodschappentas meenemen als je naar de supermarkt gaat. In Ame rika wordt alles voor je ingepakt in een plastic of papieren tas en zijn ze nog wat minder ver op milieuge bied. Statiegeld is ook iets wat ze in New Jersey niet kennen. Wat betreft het weer zijn we gelukkig goed ontvangen. Alleen op de eer ste schooldag werden we verrast door een enorme plensbui, terwijl ik nog geen regenpakken had aan geschaft! In het gebied waar wij woonden, had je alleen winterjas sen nodig, want vanaf april tot ok tober kon je zonder jas naar bui ten, en "het windjack' is iets wat je niet hebt. Acht jaar wonen en wer ken in Amerika: een ervaring om nooit te vergeten. Gelukkig, weet ik zeker dat we ons hier binnen kort ook weer thuis voelen! Comelie Jutte (Comelie werkte tot voor kort op het hoofdkantoor van Ahold USA in Parsippany, New Jersey. Dit was haai' laatste bijdrage aan Flitsen) o Pingo Doce Feira Nova f 1,3 miljard. Het marktaandeel is ruim 20%. Frits Ahlqvist, lid van de Raad van Bestuur, verantwoor delijk voor Europa, is blij met de uitbreiding in Portugal: 'Dat we nu een vierde hypermarkt hebben op zo'n goede locatie is zeer belang rijk. Met onze kennis van zaken Ahold USA heeft begin deze maand in Lancaster (New York) een nieuw distri butiecentrum geopend. Vanuit het DC zullen de zes Amerikaanse Ahold-ketens worden bevoorraad met drogisterij- en cosmeticaprodukten en andere non- foodartikelen. De opening van het nieuwe DC is een van de belangrijkste resulta ten van de nauwe samenwerking tussen de Ahold-bedrijven. Door de voorraden op één plaats te concen treren is Ahold USA in staat aan zienlijke kostenbesparingen te re aliseren. Het nieuwe DC ligt mid- Het nieuwe DC wordt geopend den in het werkgebied van Tops Markets, dat momenteel als eerste keten gebruik maakt van het ruim 18.000 m2 metende DC. Vanaf vol gende maand zullen ook Giant, Edwards en Finast hun drogmeti- ca- en non food-artikelen vanuit Lancaster krijgen aangeleverd. Be gin 1995 volgen BI-LO en Red Food Stores. Ahold USA heeft de exploitatie van het nieuwe DC in handen gelegd van de American Sales Company, een speciaal voor dit doel opgericht bedrijf. De totstandkoming van het DC is voorbereid door een van de vele sy- nergiegroepen van Ahold USA. De groep heeft intensief met leveran ciers onderhandeld om de beste in koopcondities te krijgen. 'Ahold USA kan met z'n omzet van bijna zeven miljard dollar aanzienlijke inkoopvoordelen bedingen', aldus Bill Delaney van Tops, tevens voorzitter van de synergiegroep. 'En dat is dan ook gebeurd. We praten tenslotte over grote volu mes. En de leveranciers hoeven hun produkten nu nog maar op één plaats af te leveren. Dat biedt voor hen ook voordelen.'

Personeelsbladen | 1994 | | pagina 5