AH-winkels brengen Arbo- nsico s in kaart VOORTGAANDE VERANDERINGEN BIJ AH -3 Banen en mensen Beter zitten. Lekker werken! Gunstig Spannend Kristal en AHOLD FLITSEN SEPTEMBER 1994 - (Vervolg van pagina 1) vak. Maar een wezenlijk verande ringsproces betekent ook dat onze mensen onrustig worden. Dat is de onzekerheid en misschien ook een zeker onbegrip. We hebben het als Albert Heijn toch altijd goed ge daan? Waarom de boel onderstebo ven halen? Wie zo praat slaat de plank mis en komt te laat. Je kunt je niet onttrekken aan verande ring. Wie niet verandert, of onvol doende of niet tijdig verandert, be vindt zich op een doodlopende weg.' De AH-president benadrukte dat Albert Heijn zijn toonaange vende positie heeft bereikt door steeds op tijd in te spelen op maat schappelijke ontwikkelingen. We zullen onze positie nu verder moe ten ontwikkelen en uitbouwen tot wat we hebben genoemd: de huis houdelijke dienstverlener van Ne derland. De dienstverlener die doet wat de klant vraagt, ongeacht wat, waar en op welk moment. We zijn er nog niet, maar we zitten wel een eind in de goede richting.' Directeur Economische Zaken Hil- le Bosma toonde zich tevreden over de AH-resultaten in het eer ste halfjaar van 1994. "Nederland beleeft een geleidelijk economisch herstel en dat is gunstig voor Al- bert Heijn. In het eerste halfjaar van 1994 stegen omzet en markt aandeel dan ook verder', aldus Bosma. Maar volgens de AH-direc- teur zal er heel wat moet gebeuren om de grote veranderingen, alle maal in te passen. Daardoor gaat AH het nog beter doen. Wat betreft het terugdringen van de kosten in de filialen worden de doelstellin gen bereikt. Bosma toonde zich daarover tevreden. 'Ik weet niet hoe u het klaar heeft gespeeld', zei hij tegen de supermarktmanagers, 'maar u hebt het tot op heden ge red. Het ziet ernaar uit dat u er ook in 1994 opnieuw in slaagt die zware ombuigingen op te brengen.' Voor 1995 wees hij op de mogelijk heden die WM biedt om de nood zakelijke verdere verlaging van de loonsom in de filialen te realiseren. Het verleggen van verantwoorde lijkheden naar de supermarkt strekt zich ook uit tot commerciële zaken. Vanaf half oktober wordt er voor verschillende assortiments- Directeur Operations Jack Vos kamp voorspelde 'spannende en boeiende tijden'. We hebben geko zen voor een strategie die uitgaat van zeggenschap zo laag mogelijk in de organisatie. Natuurlijk: ie dereen zal moeten wennen aan de nieuwe spelregels, de nieuwe taak verdelingen, de nieuwe verant woordelijkheden. Maar als zich dat eenmaal gaat ontwikkelen, dan hebben we in 1996 een uitgekiende organisatievorm te pakken met een ondernemend verkoopnet zo dicht mogelijk bij de klant en met een ondersteunend, facilitair be drijf - Zaandam - dat alles doet om dat verkoopnet professioneel van dienst te zijn.' In toenemende mate krijgen supermarktmanagers en fi liaalmedewerkers hun handen vrij voor eigen initiatief en een meer marktgerichte aanpak. Voskamp: Wie in de veranderingen een uit daging ziet, wie de markt zijn ei genlijke werkterrein vindt, die krijgt de komende tijd de ruimte om dat werkterrein zelf af te pa len.' groepen een meuwe geïntroduceerd. In een groot aan tal gevallen gaan supermarktma nagers zelf bepalen hoe lang de weekendactie doorloopt: tot en met zaterdag of tot en met de dinsdag daarop. 'Ook hier geldt: meer ver antwoordelijkheid op de winkel vloer', aldus Krijn Dorsman, direc teur Commerciële Zaken. "Vroeger bedachten we in Zaandam precies wat er op de winkelvloer in Assen moest gebeuren. In deze tijd vin den we dat de winkelier dat beter zelf kan beslissen, omdat hij het meeste inzicht heeft in het kamele ontische gedrag van zijn klanten.' Over WM zei Dorsman: 'Het is een uniek middel om onze service aan de klant te verhogen. Eigenlijk is het met WM net als met leren lopen. In het begin gaat kruipen gewoon sneller, want dat ben je ge wend. Totdat je dat lopen beter be heerst en je de ongelofelijke voor delen ervan hebt ondervonden.' aan dat er meer initiatief bij de fi lialen wordt gelegd', aldus Jan Ro del, supermarktmanager van AH- 1401 in Oldenzaal. 'Ik denk dat we hiermee onze lokale marktpositie behoorlijk kunnen verbeteren. Per fect.' Jan Andreae supermarkt- 'Je mag tegenwoordig blij zijn als je een baan hebt.' AH-medewerker Edwin Thoma uit Barne- veld zegt dat op pagina 6 van deze Flitsen. Daar spreken meer jonge collega's zich uit over hun car rière en over de vraag ofAhold daarin een rol zal spelen. AH-medewerker Marjolijn van Oosterom uit Utrecht zegt in hetzelfde artikel kernachtig: 'Ik merk dat het moeilijk is om aan een baan te ko men.' We hebben deze jonge collega's naar hun mening gevraagd omdat het voor iedereen de laatste maanden duidelijk is geworden datAhold nie mand een baangarantie voor het leven kan bie den. Daarom kwam Peter van Dun, lid van de Raad van Bestuur, in april met het advies: 'Maak je minder kwetsbaar door continu aan je oplei ding te werken en je breed inzetbaar te maken.' Dat advies geldt nog steeds, ook al boeken we met onze onderneming prachtige resultaten. Zijn advies lijkt tegenstrijdig, maar dat is het niet. Begin september maakt Ahold een sterke winststijging bekend en op dezelfde dag zegt pre sident Cees van der Hoeven dat de werkgelegen heid onder druk staat. Vanwege noodzakelijke efficiency, technologische vernieuwingen en onder linge synergie. Grote veranderingen zijn nodig om ook in de komende jaren een sterk en groeiend be drijf te blijven, dat vanuit zo'n positie goede werk gelegenheid biedt. Van der Hoeven zei ook dat Ahold-bedrijven ui terst zorgvuldig zullen omgaan met medewerkers die door veranderingen hun baan dreigen kwijt te raken. Voor hen zal via natuurlijk verloop, her scholing, interne herplaatsing of anderszins ge probeerd worden nieuwe posities te vinden. Vast staat dat veranderen moet en dat kan beter van daag dan morgen omdat de concurrentie nu een maal ook niet stilstaat. Hoofdredactie Flitsen Dorsman stond ook stil bij het enorme succes van de kristalactie bij Albert Heijn. We kunnen ons tijdelijk de marktleider in kristal noemen', zo zei hij. 'De actie biedt de klant daadwerkelijk meerwaar de. Het is een schoolvoorbeeld van toegevoegde waarde.' De volgende actie wordt op dit mo ment voorbereid en zal binnenkort van start gaan. Dorsman: 'Zonder overdrijving de grootste promotio nele actie ooit in Nederland gehou den.' De supermarktmanagers en franchisenemers toonden zich na afloop van de presentaties enthou siast. 'Het spreekt me geweldig In de meer dan zeshon derd Albert Heijn-win- kels is deze maand be gonnen met het in kaart brengen van risico's op het gebied van veilig heid, gezondheid en wel zijn. Alle supermarktma nagers hebben hiervoor een speciale checklist ge kregen. Aan de hand daarvan kunnen zij sa men met hun medewer kers bepalen welke risi co's het eerst zullen wor den aangepakt. Deze actie is een gevolg van de nieuwe Arbeidsomstandigheden wet, die op 1 januari van dit jaar van kracht is geworden. Deze wet verplicht werkgevers de 'Arbo-risico's' te inventariseren en schriftelijk vast te leggen. Een der gelijke inventarisatie vindt bin nenkort ook bij andere bedrijfson- We hebben nieuwe kassastoelen. Ze geven Je betere steun ei bewegingsvrijheid. Als JIJ tenminste aandacht geeft a; de juiste instelling i Gebruik de kaart in ie kassa-la. Doen! Want beter zitten Is lekkerder werken De nieuwe derdelen van Albert Heijn plaats, kassastoel helpt Nadat de risico's op een rijtje zijn rugklachten gezet, zal de supermarktmanager voorkomen zijn medewerkers informeren over de resultaten hiervan. Medewer kers die naar aanleiding daarvan willen reageren, kunnen dat doen bij hun afdelingsmanager of een andere collega die daarvoor in het filiaal is aangewezen. Bij de vraag welk Arbo-risico in een winkel het eerst wordt aange pakt, wordt rekening gehouden met de ernst van het risico, de wet telijke eisen en het beschikbare budget. Tevens zult u moeten be oordelen of een risico door het fili aal zelf kan worden opgelost of dat dit beter op een ander niveau kan gebeuren', schrijft AH-directeur Jack Voskamp in een begeleidende brief aan de supermarktmanagers. De vragen in de checklist gaan on dermeer over de werkplek (Is er sprake van tocht?'), de algemene voorzieningen ('Is er een garderobe aanwezig?'), gereedschappen en machines ('Zijn ze voldoende bevei ligd?'), calamiteiten ('Zijn er brandblusmiddelen aanwezig?') en lichamelijke belasting ("Worden er regelmatig til-instructies gege ven?').

Personeelsbladen | 1994 | | pagina 3