VAN 'T SCHAP AH-klant beter uit door nieuwe spaaractie VAN'T SCHAP Gebakken pantoffel VAN 'T SCHAP Westkaae VAN 'T SCHAP Kristalactie Aandeel 5% hoger Whisky-atlas -AHOLD FLITSEN SEPTEMBER 19 Jouraine SaUVIGNON PINOTAGE ri Lief- hebbers van een Scotch, een Bourbon of een Irish Whisky kunnen sinds 9 sep tember bij Gall Gall sparen voor een flinke korting op 'The World Whisky Guide'. Dit standaardwerk over de whis ky's van de wereld is voor het eerst vertaald in het Neder lands. In januari komt de atlas ook in de boekhandel. Nu exclu sief bij Gall Gall. Whisky wordt goed verkocht in Nederland', zegt Philine Hofman, commercieel assis tent bij Gall Gall. 'Zeker de malt- whisky's vormen een groeiend seg ment. Van de totale whiskymarkt in Nederland nemen wij een kwart voor onze rekening. We hebben 65 merken op het schap staan. Maar de Neder landse whiskydrinker pakt elke keer dezelfde fles.' Met de whisky-atlas wil Gall Gall het experimenteergedrag stilmuleren.Whisky bestaat dit jaar vijfhonderd jaar. Hoewel de precieze geboorte niet is na te gaan, houden de Schotten het erop dat in 14-94 koning James IV de monnik John Cor op dracht gaf een aquavitae (levenswater) te maken. De Schotten zwoeren bij het spul dat de kou verjoeg uit het li chaam. Inmiddels is whisky wijd ver breid. Over de hele wereld wordt het gedronken en gemaakt volgens ver schillende methoden. Het assortiment van Gall Gall wordt dan ook regel matig vernieuwd. Wie één van de deel nemende whiskymerken koopt, krijgt een korting van vijf gulden op de prijs van het boek (f 39,95). Elke vol gende fles van hetzelfde merk levert een korting van f 2,50 op. Elke fles van een ander merk is goed voor nog eens vijf gulden. Dit om het experimenteer gedrag te honoreren. De korting kan oplopen tot vijftien gulden. De actie loopt tot 31 december in alle filialen. Begin deze maand introduceerde Al- bert Heijn ciabat- tabrood. Het ziet eruit als een platgeslagen stokbrood. Het lijkt met het nodige voorstellings vermogen op een pantoffel. Daar heeft het brood zijn naam trouwens aan te danken. Ciabatta betekent pantoffel. Ciabatta komt uit Lombardije, een streek in Noord-Italië, maar de popu lariteit van het brood reikt ver voorbij de landsgrenzen. In korte tijd heeft het ook de inkopers van Albert Heijn enthousiast gemaakt. In een schrijven aan de afdelingsmanagers in de filia len gaat assortimentsmanager Bert Swartsenburg zich te buiten aan jube lende omschrijvingen als buitenge woon lekker brood', 'een klein wonder' en 'excellente kwaliteit'. 'Helemaal niet overdreven', vindt hij. 'Het is voor lopig het lekkerste op broodgebied.' Ciabatta is een zelf af te bakken brood (12 minuten in een voorverwarmde oven op 225°C). Krokante buitenkant, superluchtige binnenkant. De fi nishing touch zit 'm verder in het feit dat het deeg voor de voorrijs in een met olijfolie ingewreven plastic bak is gegoten en rijkelijk met bloem is be strooid. Het Italiaanse brood is volgens Albert Heijn heerlijk met jam, hagel slag of pindakaas, maar laat zich ui teraard ook goed combineren met Itali aans beleg als salami, prosciutto, po- modori, insalata di tonno of gorgonzo- Albert Heijn heeft zijn serie wijnen in literfles uitgebreid met twee Zuidafri kanen en één Bulgaar. De serie is daarmee, inclusief de vijf huiswijnen, gegroeid tot 13 verschillende soorten. Uit de liter-reeks zijn de Bouches du Rhöne en de Bergerac verdwenen. Zuid-Afrika is een bijzonder wijnland. In tegenstelling tot wat men denken zou, heeft het een mild, mediterraan klimaat. En het land heeft zijn eigen druivesoort, de pinotage. Een ras dat nergens anders voorkomt. Wijn uit Zuid-Afrika is in verband met de eco nomische boycot jarenlang van de schappen geweest. Nu er een eind is gekomen aan de apartheid, zijn pro- dukten uit Zuid-Afrika weer toege staan. Dus varen de schepen met liqui- tainers (containers met drank) weer richting Europa. 'Ze lossen de wijn en gaan vol whisky terug naar Kaapstad', zegt Martin Stolp, inkoper van Marvelo, waar de wijn voor Albert Heijn wordt gebotteld. 'In juni ben ik naar Zuid-Afrika gegaan met de opdracht om twee klassewijnen te halen die door een groot publiek ge waardeerd konden worden. Want daar gaat het om bij de li terwijnen, iedereen moet het lekker vin den.' Stolp trok door het glooiende landschap van de provincie Westkaap, waai' zich de meeste wineries (wijn- chateaus) bevinden. Uiteindelijk kwam hij terug met een Pinotage, een warme, droge rode wijn en een Droë Steen, een witte naar Frans voorbeeld. De Zuidafrikanen worden volgende week geïntroduceerd voor een actie prijs van f 6,95. Na de introductie gaan de wijnen f 7,95 kosten. Uit Bul garije haalde Stolp vervolgens een Ca bernet Sauvignon. 'Bulgaarse wijnen zijn erg in trek bij onze klanten', zegt hij. 'De Bulgaren hebben de smaak van hun wijn aangepast aan de wes terse normen. Fruitig en niet teveel zuren. Ze maken er echt karaktervolle wijnen.' Naast de uitbreiding van de wijnen in literfles wordt ook de succes volle serie streekwijnen uitgebreid. Daar vinden we de Bergerac terug, die uit de literserie is geschrapt. Stolp wijst er op dat het hier wel om een be tere kwaliteit gaat. Verder staat voor taan ook een Touraine Sauvignon, een droge frisse wijn op het schap. (Vervolg van pagina 1) sten. Vooral bij Edwards en Fi nast, waar vorig jaar grote ver anderingen nodig waren, steeg de brutowinst aanmerkelijk. 'Ook bij Albert Heijn zien we talrijke zaken die ons positief stemmen', zei Ahold-president Cees van der Hoeven tijdens zijn persconferentie op 6 sep tember, waar hij een toelichting gaf op de resultaten. 'Een nieu we organisatiestructur is in het tweede kwartaal opgestart en neemt nu concrete vorm aan. Het marktaandeel van AH is stijgende en zowel omzet als be drijfsresultaat tonen een stij gende lijn. Dit heeft onder meer te maken met kostenbesparin gen, die ook dit jaar weer wor den doorgevoerd. Naar de klant toe moet vooral de voortreffelijk aangeslagen kristalactie wor den genoemd. De groei bij Al- bert Heijn is er bepaald niet uit', aldus Van der Hoeven. Ook is hij blij met de betere resulta ten bij onze Amerikaanse Ed wards- en Finast-winkels: 'De vorig jaar genomen maatrege len werpen nu hun vruchten af. Beide ketens kunnen na de in grijpende veranderingen en de drastische kostenverlagingen de concurrentie voortreffelijk aan. Het tweede kwartaal laat dit al heel concreet zien en we verwachten dat dit in de rest van het jaar nog duidelijker zal worden', aldus Cees van der Hoeven. Bij elkaar opgeteld heeft Ahold over de eerste 28 weken van 1994 een winst behaald van f 204,5 miljoen (1993: f 172,4 miljoen). De omzet bedroeg in deze periode f 15,4 miljard, 8% meer dan in 1993. De financiële wereld reageerde aangenaam verrast op de goede resultaten van onze onderne ming. Weliswaar verwacht men van ons bedrijf een voortgaande winstgroei, maar dat die zo fors zou uitvallen, had bijna nie mand verwacht. De koers van het Ahold-aandeel steeg de eerste dagen na de pu- blikatie van de cijfers dan ook met circa 5% naar f 49,80 op woensdag 7 september, terwijl veel meer aandelen dan ge woonlijk van eigenaar wissel den. Dat is niet alleen voor de gewone aandeelhouders goed nieuws, maar ook voor de bijna 15.000 Ahold-medewerkers, die via het AH Vaste Klanten Fonds aandeelhouder zijn van het eigen bedrijf. De koers van een unit in het Fonds, die voor de helft wordt bepaald door de waarde van het Ahold-aandeel, steeg goed mee tot f 63,58 op 8 september. Overigens heeft het Fonds dit eerste halfjaar, verge leken met andere fondsen op de Amsterdamse Effectenbeurs, heel behoorlijk gepresteerd (zie pagina 8). De 'Wall of Values' in de 70 winkels van Edwards Super Food Stores In Connecticut, Massachusetts, Rhode Island en Long Island bestaan uit een grootschalige presentatie van zeer laaggeprijsde artikelen. De marktstrategische veranderingen bij Edwards leidden in het tweede kwartaal tot een belangrijke verbetering van het bedrijfsresultaat Klanten van Albert Heijn kunnen binnen waarschijnlijk enkele maanden bij hun bood schappen punten spa ren voor produkten of diensten die gericht zijn op vrije tijdsbeste ding. Dit gebeurt in het kader van een grotere actie van meerdere Ne derlandse bedrijven, waar klanten volgens hetzelfde systeem pun ten kunnen sparen. Albert Heijn doet mee om zo zijn trouwe klanten, weke lijks circa drie miljoen, te be lonen en het winkelen bij AH voor hen nog aantrekkelijker te maken. AH-klanten kun nen zich, als de actie van start gaat, in de supermarkt inschrijven voor deelname. Hij of zij krijgt dan twee Air Miles Cards, waarmee de klant direct elektronisch pun ten kan gaan sparen. Albert Heijn is de enige kruidenier in Nederland die aan deze grootschalige spaaractie mee doet.

Personeelsbladen | 1994 | | pagina 2