'We staan te popelen om weer te beginnen! ANDERE ACCENTEN IN NIEUWE ETOS Swarte Walvis in september weer open: Harpoenen Volgende eeuw AHOLD FLITSEN AUGUSTUS 1994 Het herstel van 'De Hoop op d'Swarte Walvis' op de Zaanse Schans nadert zijn voltooiing. Het ge renommeerde Ahold-restaurant, dat op nieuw jaarsdag gedeeltelijk uitbrandde, heropent op 12 september zijn deuren. Op 6 oktober volgt de of ficiële heropening. (Vervolg van pagina 3) waar klanten zelf diverse geuren kunnen proberen. De afgeronde gondola's in Plukjes haar het nieuwe winkelbeeld Uniek is de wandstelling met van Etos kleurspoelingen, waar klanten op De Walvis is momenteel nog het domein van schilders, timmerlui en electriciëns. Uit de radio schalt '0 sole mio'. De evergreen wordt luidkeels meegezongen. De vloer ligt bezaaid met gereedschap: za gen, kwasten, kitspuiten en pla- muurmessen. Tientallen bouwvak kers leggen de laatste hand aan het glorieuze herstel van het res taurant. En dat gebeurt grondig, zo blijkt uit een rondgang met Walvis-directeur Arie Siliakus en restaurant-manager Ruud Barsin- gerhom. 'Het hele pand is op z'n kop gezet. Van de kelder tot de zol der', vertelt Siliakus, terwijl hij be hendig een loshangende kabel ont wijkt. We hebben van de gelegen heid gebruik gemaakt om het hele pand aan te passen aan de heden daagse eisen. De klimaatbeheer sing is bijvoorbeeld verbeterd, de elektrische installatie is ver nieuwd en de toiletgroepen zijn uitgebreid, zowel boven als bene den.' Eén van de belangrijkste vernieu wingen betreft de keuken. Vanaf de heropening zullen chef-kok Jan Kuiper en zijn keukenbrigade het eten bereiden volgens de methode van het 'inductiekoken'. Dat wil zeggen dat er met ^magnetische velden wordt gewerkt. 'Dat kost veel minder energie', aldus Silia kus. 'De keuken krijgt verder een nieuwe lay-out waardoor de werk omstandigheden sterk verbeterd worden.' Het zogenoemde Vleet huis, waar de bar en de Comman deurszaal zijn gevestigd, wordt in de oude luister hersteld. 'Alle attri buten van de walvisvaart, zoals harpoenen en zeekaarten, krijgen een plaatsje in het Vleethuis. De geest van de walvisvaart blijft dus behouden', verzekert de directeur. Op de bovenverdieping ligt 'Het Blauwe End', de zaal waar de brand op nieuwjaarsdag ontstond. De fraaie tegeltableaus in deze zaal leken door hitte en roet redde loos verloren, maar dat bleek ach teraf mee te vallen. 'De tegels zijn opnieuw de oven ingegaan', aldus Ruud Barsingerhom. 'Door ze op nieuw te bakken is het roet verwij derd en zijn zelfs de haarscheur tjes in het glazuur verdwenen. De tableaus zijn eigenlijk mooier dan ooit. Ze zijn gerestaureerd in Mak- kum, bij Koninklijke Tichelaar. Op een temperatuur van exact 990 graden; tien graden meer en het was "pang" geweest.' 'De Hoop op d'Swarte Walvis' gaat op 12 september officieus weer open. De eerste weken worden ge bruikt om 'in te draaien'. Het res taurant is dan bij elkaar ruim acht maanden gesloten geweest. 'De eerste maanden waren afschuwe lijk. Je staat als het ware machte loos. Maar als het herstel dan een maal van start gaat, dan gebeurt er weer wat. Dan pak je de draad weer snel op', aldus directeur Silia kus, die niet gelooft dat de Walvis Angn flag door de lange sluiting z'n Michelin- ster zal kwijtraken. Het vak ver leer je echt niet in acht maanden. Bovendien hebben onze medewer kers niet stilgezeten. De catering activiteiten zijn gewoon doorge gaan. Verder heeft iedereen meege daan aan de kwahteitstrainingen. De koks zijn bovendien op een cur sus gastronomie geweest en hebben bij andere restaurants in de keu ken gekeken. Ze staan te popelen om weer te beginnen. Net voetbal lers die het gras ruiken.' vorderingen op de hoogte gehouden door middel van nieuwsbrieven. Si liakus: Velen zijn zich ook per soonlijk op de hoogte komen stel len. Anderen belden regelmatig. Ik heb veel leuke reacties van gasten gehad. Het is toch ook een beetje hun Walvis. Vandaar dat we op dinsdag 4 oktober, twee dagen voor de officiële heropening, een open dag houden. Alle vaste gasten krij gen een uitnodiging en verder is ie dere geïnteresseerde van harte welkom.' Arie Siliakus (I) en Ruud Barsingerhom voor één van de overgebakken tegeltableaus Tijdens het herstel zijn de vaste gasten van het restaurant van de kleurenkaarten met plukjes haar de door hen gewenste kleur kun nen uitzoeken. Parfum, eau de toi lettes en after shaves staan nog wel achter glas, maar niet meer achter een counter, zodat klanten zich beter kunnen oriënteren; de cosmetica wordt horizontaal, op een warenhuisachtige manier, ge presenteerd. De geneesmiddelen - vroeger op glas - staan nu tegen een houten wand, waardoor de af deling een eigen sfeer krijgt. Kort om, een compleet nieuw winkel beeld. T)e eerste keer sinds acht jaar', aldus Baakman. Zaandam is uitgezocht voor de proef omdat het filiaal aan de vereiste voorwaarden voldeed. Commercieel manager Paul Burger: 'Alle mogelijke con currenten zitten hier in de buurt. Daardoor kunnen we de formule goed testen op weerbaarheid. De winkel moest minimaal tweehon derd vierkante meter groot zijn. Dat is deze. Verder ligt het filiaal dicht bij het hoofdkantoor. En bo vendien is het filiaalteam goed ge motiveerd. Dat laatste is van groot belang voor het slagen van de proef.' Van dat laatste is bedrijfs leidster José Tushuizen zich terde ge bewust. 'Het is een geweldige uitdaging om in zo'n testwinkel te werken. Het geeft een bepaalde kick. Ik heb er ook alle vertrouwen in, want we hebben hier echt een geweldig team', aldus Tushuizen. Het nieuwe winkelbeeld zal de po sitie van Etos in de markt volgens Paul Burger niet veranderen. We hebben een positie in het midden van de markt. Die positie verlaten we met dit nieuwe concept niet. We leggen alleen andere accenten. Ba byartikelen hebben bijvoorbeeld een prominente plaats in de win kel, evenals geneesmiddelen en schoonheidsartikelen.' Etos zal enkele maanden nodig hebben om te bepalen of het con cept werkt. Daarbij zal onder meer gebruik gemaakt worden van klan tengroepsgesprekken. Als de proef succesvol blijkt, zal het nieuwe winkelbeeld ook in andere Etos- winkels worden ingevoerd. We denken dan in de eerste plaats aan nieuwe winkels en aan winkels die verplaatst of verbouwd moeten worden. We zullen ook kijken of er elementen in de formule zitten die al op kortere termijn in alle win kels kunnen worden toegepast.' De commercieel manager is ervan overtuigd dat de nieuwe Etos goed gaat lopen. 'Dit is de basis waar mee Etos de volgende eeuw in stapt.'

Personeelsbladen | 1994 | | pagina 9