IJsje van zeven ton Europese Jamboree l i 3^1 Hef tyootste ijsje ter wereic Jv- AHOLD FLITSEN AUGUSTUS 1994 (Vervolg" van pagina 4) werkmaatschappijen een aan spreekpunt dat 24 uur per dag be reikbaar was. Alleen op die manier kan zo'n groot project draaien. En je ziet ook dat het werkt. Zo had den wij aanvankelijk gekozen voor houdbare melk. Maar toen we op de tweede dag signalen kregen dat de scouts daar niet enthousiast over waren, hebben we direct be sloten alle pakken te vervangen voor gekoelde, dagverse melk. Dat betekent wel dat eerst vierduizend literpakken terug moesten en dat er direct vierduizend nieuwe pak ken geleverd moesten worden. En dat gebeurde dan ook. Met de inzet van alle betrokkenen. Het resul taat is dat de hele operatie nauwe lijks een paar uur in beslag nam. Echt geweldig.' Met de opdracht voor de Wereld Jamboree zal GVA volgend jaar in de internationale schijnwerpers staan. De Europese Jamboree is volgens Heisen niet meer dan een oefening voor volgend jaar: 'We houden nu al rekening met ver schillende eetgewoonten, maar vol gend jaar zal dat nog veelzijdiger zijn. Alleen al het ontbijt: veel Aziaten zijn gewend ook 's och tends rijst te eten. Maar wat te denken van vegetarisch eten, maaltijden zonder varkensvlees voor moslims, koosjer eten voor jo den? Dat stelt nog hogere eisen aan de organisatie.' De enige wens die Heisen kan be denken, betreft de temperatuur. Misschien een beetje minder warm...' Meer dan zevenduizend ki lo. Dat was het gewicht van het ijsje dat Albert Heijn en Campina vorige maand pre senteerden voor het AH-fili- aal in Venlo-Blerick, tijdens 'de week van het ijs'. We wilden iets leuks toevoegen aan de AH-ijsweek', aldus Erik Kieftenburg van Commerciële Za ken. 'Dat is wel aardig gelukt, ja. We hebben er alle kranten mee ge haald en zelfs de televisie.' Het mega-waterijsje, met frambozen- smaak en een plank als stokje, was zeventig centimeter dik, twee me ter breed en zeven meter lang. Een hijskraan moest eraan te pas ko men om het gevaarte uit de vrachtauto te takelen. Wethouder Comelissen van Venlo scheurde het ijsje samen met een aantal kinderen uit zijn wikkel, waarna met behulp van een koevoet en een moker hapklare brokken uit het blok werden gebikt voor het mas saal aanwezige publiek. Maar het was veel te veel om het allemaal op te krijgen. Het blok ging vervol gens terug naar de Campina-fa- briek in Roennond. Daar heeft men het superijsje bekwaam laten smelten. Als dat op het plein in Venlo was gebeurd, was er waar schijnlijk een vloedgolf ontstaan. Behalve water bevatte de lekkernij 1.200 kilo suiker, 22 kilo citroen zuur, 11 kilo ai-oma, 23 kilo stabili sator en 4 kilo kleurstof. Het superijsje zal als 'grootste ijsje ter wereld' worden opgenomen in de binnenkort te verschijnen nieuwe editie van het Guiness Book of Re cords. Kieftenburg: Voorwaarde was dat het om eetbaar ijs ging. Dat hebben we in Venlo aange toond. Zelf heb ik ook een stuk ge proefd en dat was zeer goed te eten. Het oude record stond op 5.600 kilo. Dat hebben we dus flink verbeterd'. Süipsp&fr O- DEZE I De klant: Michaël Quentin De medewerker: Miranda Keijzer Filiaal: De Tuinen 7626, Leid- schendam. VITAMINEN Michaël: 'Ik kom al jaren bij De Tuinen voor voedings supplementen. Dat zijn vitaminen en mineralen in pilvorm. Het zijn, zeg maar, aanvullingen op je gewo ne voeding. Mensen die niet uitge balanceerd eten kunnen er veel baat bij hebben. Maar het kan ook zijn dat je lichaam bepaalde stoffen zelf niet aanmaakt, dan stimuleren die pillen dat.' Miranda: 'We verkopen in deze Tuin toch het meest Oudhollands snoep. Maar de verkoop van voe dingssupplementen is wel iets heel eigens van De Tuinen.' Michaël: 'Ze hebben een uitgebreid assortiment. Ik kan hier bijna alles kopen. Per maand toch gauw voor zo'n 150 gulden.' DR. ATKINS Michaël: 'Je moet er wel in geloven. Ik merk dat het bij mij werkt. Ik heb er ook veel over gelezen. Een bekende arts, dr. Atkins, heeft een standaard werk geschreven over de toepas sing van vitaminenpillen. Maar ik raad het ook mijn vrienden aan. Die gebruiken het nu ook.' Yolanda (collega van Miranda): 'Bio Quinon, dat wordt .veel verkocht. Een middel waardoor je uithou dingsvermogen toeneemt. In Ame rika is het gebruik van voedings supplementen veel gewoner dan hier. Maar je ziet het ook bij ons toenemen. Wij adviseren de men sen ook. Als je een drogistenoplei ding volgt, leer je ook het gebruik van vitaminen en mineralen.' ZUURSTOF Michaël: 'Ik neem magnesium, dat zorgt voor extra zuurstof naar de hersenen. En choline, dat vergroot het korte-ter- mijngeheugen. Of lecithine, daar zit ook choline in. Ik merk dat als ik het niet slik mijn gedachten ge woon trager gaan.' 'Het gaat om de balans tussen li chaam en geest. Als je in even wicht bent, functioneer je beter. De reden om voedingssupplemen ten te slikken kan voor iedereen verschillend zijn. Bij mij is het voortgekomen uit een straatfobie. Maar dat gaat misschien wat ver allemaal.' Veel medewerkers van Ahold staan in direct contact met klanten. De wisselwerking tussen klant en medewerker staat centraal in deze rubriek.

Personeelsbladen | 1994 | | pagina 8