L AMELAND le jaaromzet laanden 7 FRIESLAND k HOLWIRP erd. Aan weerszijden van de vaargeul is de een betonnen walvis zijn door het terugge- ns in zwembroek baggeren over het wad in s stap zakken ze tot hun enkels in het slijk, weg naar Ameland, naar de noordelijkste lvan Nederland. Geleuter NseJcnc**'; SCHIERMONNIKOOG ENGELSMAN PLAAT Theo Pijpers: 'Het isolement stimuleert het drankgebruik' De bijzondere locatie van de Gall Gall-winkel stelt bijzondere eisen aan de bevoorrading. De bestellingen van de slijterij worden vanuit het DC in Zoeterwoude in rolcontainers afgele verd bij een doorvoercentrum achter de dijk bij Holwerd. Daarvandaan brengt vervoerder HTO ze via de veerboot naar Ameland. 'Vrijdag geef ik de be stelling door, zondag zijn er nog aan vullingen mogelijk en op dinsdagmor gen om half twaalf staat de vracht voor de deur. Die is dan 's ochtends vroeg vanuit het DC in Zoeterwoude vertrok ken. Het klopt altijd. Nou ja, ik heb één keer een verkeerd doosje gehad. Een ander merk vieux. Ik had Parade be steld en ik kreeg Hoppe.' Ondanks de extra kosten die het vervoer naai- het eiland met zich meebrengt, zijn de ver koopprijzen precies hetzelfde als in elke andere Gall Gall. 'Moet ook wel, want ik wil geen geleuter over een fles jenever die in Amsterdam minder kost dan hier.' Hoe de süjter de marges dan in stand houdt? Simpel. 'Ik adverteer wat minder en ik geef niet zo veel fol ders meer uit.' Pijpers verdeelt zijn tijd tussen de slij terij en het hotel. De verkoop in de win kel laat hij grotendeels over aan zijn medewerker Maurice. Maar als de auto van HTO voor de deur staat is de slijter niet te beroerd om zelf ook wat dozen naar binnen te gooien. En in tijden van grote drukte wordt er personeel aan het hotel onttrokken om bij te springen. Hoewel, personeel? Dat vindt Pijpers maar een rotwoord. 'Ik spreek zelf lie ver van collega's. Dat geeft ook beter aan hoe we hier met elkaar omgaan. Alles is bespreekbaar, als de toon maar goed is. Dat is mijn motto.' Als het seizoen is afgelopen en het ei land ten prooi valt aan gierende na- jaarstormen en snijdende winterkou, is de Gall Gall-vestiging aangewezen op de klandizie van de Amelanders zelf. Het drinkpatroon van de eilandbewo ners voegt zich naar het weer. 'Zo gauw het kouder wordt, gaat de omzet van rum, jonge jenever en Beerenburg om hoog', weet Pijpers. Het isolement waar je op een eiland mee te maken hebt en dat vooral in de wintermaanden voel baar wordt, stimuleert het drankge bruik. "En dan heb je hier in november nog het "sünterklaasfeest". Een Ame lander traditie, een soort carnaval, waarbij groepjes Amelanders twee avonden onherkenbaar verkleed langs de horecagelegenheden trekken om met de aanwezige vrouwen te dansen. Met name in de voorbereiding, het maken van de uitdossingen, wordt menig glas genuttigd.' Pijpers zou nog urenlang kunnen uitwijden over het eilandge voel, over het Amelander doedelzak- korps en over het bloeiende vereni gingsleven, maar we hebben een boot te halen. Onderweg naar de haven wil de franchiser nog wel kwijt dat hij zich in middels 100% Amelander voelt. Ik heb me altijd voorkomend opgesteld. Gere serveerd, maar toch zeggen wat je vindt. Dan word je geaccepteerd. Het gaat om de toon. Iedereen kent elkaar hier en buiten het seizoen is het gerod del niet van de lucht, maar bij tegen slag vormen de bewoners één blok. Dat heb ik aan de wal nog nooit meege maakt.' Een eiland vol met lokale dranken Gall Gal! Ameland

Personeelsbladen | 1994 | | pagina 7