GALL G De nelft van in drie i 6 AMELAND] Over het buffet Begrip De veerboot Sier verlaat de haven van Hoh Waddenzee drooggevallen. De contouren va weken water zichtbaar geworden. Vier jong de richting van het kunstwerk in zee. Bij el! Vanaf de boot wordt gezwaaid. We zijn op Gall Gall-wink TERSCHELLING In het voorjaar van 1965 kwam Theo Pijpers vanuit Utrecht met een tas vol bakkersdiploma's naar Ameland. Hij kon als seizoenshulp aan de slag bij banketbakkerij De Jong. 'Ik was net uit militaire dienst. Een vriend van me werkte al op Ameland. Die belde om te vragen of ik hier als vakantiekracht wilde werken. Op zondagochtend kwart voor tien stond ik op de stoep. Het eer ste wat De Jong wilde weten was of ik al naar de kerk was geweest. Niet dus, want ik was al heel vroeg uit Utrecht vertrokken. Ik kon meteen aanschui ven in de kerkbanken. Dat was mijn eerste kennismaking met Ameland.' Het beviel Pijpers zo goed dat hij bleef. In 1970 trouwde hij met een nicht van de banketbakker, de dochter van hotel eigenaar De Jong. Al vrij snel werd hij door zijn zwager gevraagd een slijterij te gaan runnen. Tot dan toe werd de drank over het buffet van het hotel ver kocht. Maar de verkoop nam dusdanige Zeker, de Gall Gall in het plaats je Nes mag volgens slijter Theo Pijpers best als seizoenwinkel worden bestempeld. Ameland telt 3.300 inwoners, maar in het hoogseizoen zit ten er 35.000 toeristen op het eiland. De maanden juli, augustus en septem ber zijn dan ook goed voor 50% van de jaaromzet van de slijterij. Biermerken als Dikke Nek, Natte, Zatte, Moeder Overste, Houten Kop en Ara Bier vlie gen er de deur uit. Duitse toeristen ha len er hun Krombacher, Warsteiner en Bitburger. En vruchtendrank, veel vnichtendrank. Bessenjenever, daar zijn de oosterburen gek op, zegt de Gall Gall-franchisenemer, die de slijterij samen met enkele familieleden in een vennootschap onder firma (VOF) heeft ondergebracht. En wat ook loopt als een trein: de lokale spirituosa. Pijpers heeft er een heel eiland in zijn winkel mee volgestouwd. Kan geen klant om heen. De Amelander Kruidendrank naar een eigen recept van Pijpers over leden schoonvader J.H. de Jong en Cranberry-wijn uit de zonnige duinval leien. En niet te vergeten de Amelan der Bessenjenever, de Amelander Bee- renburg en de Amelander Jonge Jene ver, met op het etiket twee leden van de plaatselijke volksdansgroep voor een Amelander huisje. TJit 1625', verduide lijkt de slijter. Triomfantelijk wijst hij naar de overkant van de straat. En waarachtig: daar staat het huisje uit 1625. Recht tegenover de slijterij. En daarachter de voormalige vuur- annex uitkijktoren, niet te verwarren met de kerk waar Pijpers direct na aankomst op het eiland naar toe werd getroond door zijn toenmalige baas. vormen aan, dat de tijd rijp was voor een aparte winkel: slijterij De Jong. De banketbakker werd slijter. 'De slijterij was zelfstandig van mei 1971 tot 23 maart 1994. Draaide prima. De enige grote slijterij op Ameland. En nu wil je zeker weten waarom we dan Gall Gall zijn geworden? Nou ja, we wilden grondig renoveren en de concurrentie zo veel mogelijk op afstand houden. Daarom hebben we gekozen voor de Gall Gall-formule. Daar zit een ster ke organisatie achter. Dat kunnen an deren niet zeggen.' Zo werd slijterij De Jong in maart van dit jaar dus een Gall Gall-winkel. 'Maar de naam De Jong gebruiken we naast Gall Gall nog steeds in onze folders en op onze flessen. Het is nu eenmaal een begrip. De naam De Jong heeft een vertrouwde klank op Ame land, net als Metz en Brouwer. Gall Gall geniet nog niet zoveel bekendheid in het noorden. De klanten keken er in het begin dan ook vreemd tegenaan. "Ze zullen de zaak toch niet verkocht hebben?", zeiden de mensen hier. Ik heb al heel wat keren moeten uitleggen wat franchising nou precies inhoudt. Ze moeten er nog steeds aan wennen.' We drinken koffie in een uitspanning om de hoek: hotel-restaurant De Jong, het familiehotel waar Pijpers inmiddels ook mede-eigenaar van is. Vaak krijgt hij in z'n slijterij klanten die de avond ervoor als gast in z'n restaurant van de wijn hebben genoten. 'Niet dat we in de winkel dezelfde wijnen hebben, maar we kunnen zo'n klant wel altijd een vergelijkbare wijn aanbieden. Vroeger dronken ze hier alleen maar half zoete, witte wijn of rosé. Dat is nu wel anders. Er komen steeds meer wijnkenners op Ameland. Niet in de laatste plaats on der invloed van de horeca en de slijte rij.' SViedewerker R/iaurice ver koopt alweer een fles

Personeelsbladen | 1994 | | pagina 6