'ALS DE CHAMPIGNONS IN HET VAK BLIJVEN LIGGEN, IS DE UITTOCHT BEGONNEN' Z 0 M E R D I P fÊÊTT"- Dieptepunt Speciale eisen Creatief 'Van mij mogen de klanten zo snel mogelijk terugkeren van vakantie Chaos AHOLD FLITSEN AUGUSTUS 1994 ci fiÉfifii&Mr' m (Vervolg van pagina 1) waar anders twee medewerkers staan, staat er nu één. En deson danks hebben ze voor hun gevoel niets te doen. "Goh, wat is het rus tig", hoor je ze vaak zeggen. Op zich blijft het werk hetzelfde. Ze krijgen wat minder vragen van klanten te beantwoorden. Dat is ook wel eens lekker, ja.' Verrassend genoeg ervaart de su permarktmanager de zomerperio de niet als een vervelende, maar juist als een spannende tijd. We weten dat de omzetten omlaag gaan. Dat wordt ingecalculeerd in de jaarplanning. Maar het is altijd weer de vraag of we er snel genoeg op inhaken met onze bestellingen. Dat maakt het zo spannend. Over het algemeen lukt het aardig, hoe wel we natuurlijk ook wel eens een bok schieten. Het blijft nu eenmaal mensenwerk.' Het filiaal gebruikt de zomerluwte ook om eens duch tig de zwabber te hanteren. 'Er is wat meer tijd om te klussen. De stofzuiger komt wat vaker voor de dag. De klanten die thuis blijven en de terugkomers hebben een fan tastische winkel', verzekert Kne velbaard. Met zo'n 18.000 klanten per week valt er in het AH-filiaal aan de Daalseweg in Nijmegen veel te be leven. Maar dat verandert alle maal radicaal zo gauw de universi teit van Nijmegen en de plaatselij- Zomerluwte bij ke hogescholen hun deuren slui- AH Groningen ten. 'Dan haast het merendeel van de studenten zich naar het ouder lijk huis of naar verre vakantieoor den. Dat levert een heel ander winkelbeeld op. De laatste week van juli en de eerste twee weken van augustus vormen voor mij het dieptepunt van de zomer', vertelt supermarktmanager Jan Rouw horst. 'In die weken draaien we on geveer 15% minder omzet dan nor maal. In de winkel is het rustiger. Het aantal oude, roestige fietsen voor de deur van het filiaal is op één hand te tellen. Normaal staan er zo'n driehonderd voor de deur. Produkten als champignons, papri ka's, maïs, gepelde tomaten, ge hakt, pasta's, kant en klare maal tijden en muesli worden ineens op vallend minder verkocht. Als de champignons in het vak blijven lig gen, is de uittocht begonnen!' André Basten, verkoper op de af deling AGF, kan erover meepra ten. 'Vooral op maandagmiddag slaan de studenten massa's groen te en fruit in. Na een wild weekend willen ze gezonde voeding', legt hij uit. 'Maar nu bestel ik nog maar een fractie van wat ik normaal be stel.' Doorgaans telt het filiaal in Nijme gen honderdtachtig medewerkers, inclusief part-timers. Rouwhorst: 'Door vakanties zijn er in juli en augustus veel minder medewer kers in het filiaal werkzaam. De personeelsplanning wordt in deze periode dagelijks bijgestuurd. Is de omzet hoger dan verwacht dan passen we de bezetting direct aan.' De bedrijfsvoering in een wegtrek- filiaal stelt in de zomer speciale ei sen aan alle medewerkers. 'In een filiaal als dit moet je enorm flexi bel zijn. De drukte concentreert zich op de ochtend en de avond. Zo kan het voorkomen dat medewer kers hier de hele ochtend werken, tussen 12.00 uur en 16.00 urn in het zwembad liggen en vervolgens aan het eind van de middag weer zwaar. De jonge kazen smelten bij wijze van spreken het vak uit.' aanwezig zijn. Gezien de omstan digheden leveren de mensen hier een enorme prestatie', benadrukt de supermarktmanager. 'De ruim te in dit filiaal is beperkt. De tota le oppervlakte bedraagt twaalfhon derdvijftig vierkante meter. Er is weinig magazijnruimte, de kantine is klein, de vakken zijn klein zodat er vaker bijgevuld moet worden, en de winkelpaden zijn erg smal. Het is passen en meten. De aan houdende hitte van de laatste we ken maakt het bovendien extra Het feit dat de omzet in juli en au gustus daalt, ervaart Rouwhorst als een gegeven. 'Je kunt nog zo creatief van geest zijn maar er is weinig aan de omzetafname te doen. Gedurende veertig weken van het jaar is het in dit filiaal ra zend druk en is de omzet erg hoog. In de overige twaalf weken van het jaar neemt de drukte af. In een seizoenfiliaal is het net andersom. Toch heb ik het hier erg naar mijn zin, óók in de zomer.' Iemand die wel graag in een sei zoenfiliaal zou willen werken is Jan Paap, afdelingsmanager houd baar en vers in AH-filiaal 1557 in Leiden. 'In Noordwijk staat een fi liaal dat zijn omzet in de zomer maanden ziet verdubbelen door de komst van tienduizenden toeris ten. Het lijkt me schitterend om dat eens mee te maken.' In zijn ei gen filiaal aan de Hooigracht is het net andersom. Dit moderne filiaal, gelegen in het centrum van de bin nenstad, maakt momenteel rustige tijden door. Leiden is een echte studentenstad, zo niet dè studentenstad van Ne derland. 'Ons klantenbestand be staat voor 80% uit studenten en voor 20% uit overige klanten uit de burnt. Zodra de vakantietijd aan breekt, trekken de studenten de stad uit. Op het moment dat ook de bouwvakvakantie in deze regio losbarst, zie je de omzet in dit fili aal stapsgewijs achteruitgaan. De ze zomerdip duurt ongeveer vijf weken. Gemiddeld draaien we in die periode 10% tot 12,5% minder omzet dan normaal', vertelt Jan Paap. Het Leidse filiaal telt tachtig medewerkers, inclusief part-ti mers. Op dit moment genieten een aantal vaste krachten van hun va kantie waardoor er meer part-ti mers worden ingezet. Maar de be zettingsgraad is gezien het omzet- verloop een stuk lager. Wat in deze tijd ontzettend opvalt is de rust en orde in de winkel tus sen zes en half zeven. Normaal is het hier rond dat tijdstip een grote chaos. Studenten vallen dan mas saal het filiaal binnen. Je kunt hier dan over de hoofden lopen', al dus Paap. Erna Laterveer van de afdeling Deli, Brood Kaas knikt: 'Door het warme weer halen de klanten vooral 's ochtends de bood schappen en gaan dan direct naar het strand of het zwembad. Na één uur 's middags is het op onze afde ling erg stil. Dat maakt het niet prettig om te werken. Geef mij maar de drukte. Een voordeel is echter dat we net zijn overgestapt op WM. Dat vraagt nog de nodige aandacht en die kunnen we er nu goed aan geven. Maar van mij mo gen de klanten zo snel mogelijk te rugkeren van hun vakantieadres.'

Personeelsbladen | 1994 | | pagina 5