Ahold looft f 7.500 uit voor scriptie over detailhandel Veranderen is een vast gegeven Etos test nieuw winkelbeeld 3 Paarse winkeltijden Prachtkans voor studerende medewerkers Actieplein Opstap Inzending Het paarse kabinet begint op het moment dat ge meenten zelf kunnen beslissen of ze een avondwin kel op hun grondgebied toestaan. Dat is het gevolg van een besluit door het vorige kabinet. Een avondwinkel mag elke dag open zijn van 16.00 tot 24.00 uur. Ten minste 70% van de omzet moet ko men uit eet- en drinkwaren. Verkoop van sterke drank is niet toegestaan. Albert Heijn springt hier op in en werkt aan een eerste avondwinkel in Den Haag met een aangepaste formule. Daarnaast schrijft het nieuwe kabinet in het regeerakkoord: 'Om moderne arbeids- en leefpatronen niet in de weg te staan wordt de Winkelsluitingstijdenwet gewijzigd. De bestaande beperkingen worden sterk verminderd.'Beide ontwikkelingen worden door Ahold, zoals bekend, positief ervaren. Consumenten kunnen op steeds meer plaatsen hun eten kopen. Ook bij benzinestations. Het ge vecht om de klant wordt dus feller. Daarom is het een goede zaak dat we meer gelegenheid krijgen om flexibel met onze mogelijkheden om te gaan. Om goed te kunnen concurreren is het van belang dat we onze klanten steeds beter bedienen. Ook op tijdstippen waarop we dat nu nog niet kunnen, omdat onze winkels dan gesloten moeten zijn, ter wijl andere aanbieders wel profiteren. Ahold pleit dus al jaren voor soepeler winkelopeningstijden, maar realiseert zich tegelijkertijd dat dit van de medewerkers een behoorlijke souplesse vraagt. De Meer sfeer in de nieuwe Etos nieuwe ontwikkelingen in Nederland bieden con sumenten, ondernemingen en medewerkers nieu- Hoofdredactie Flitsen AHOLD FLITSEN AUGUSTUS 1994 Emotie, sfeer en afwisseling. Dat zijn de sleutelwoor den voor het nieuwe winkelbeeld van Etos, dat vanaf begin deze maand wordt uitgetest in het filiaal in Zaandam. Als het concept aanslaat bij de klanten dan zal het nieuwe winkelbeeld, of elementen daar uit, geleidelijk in de andere Etos-winkels worden in gevoerd. De testwinkel is het resultaat van een grootscheeps onderzoek onder klanten, waaruit naar voren kwam dat Etos-winkels als zakelijk wor den ervaren. We hebben de wen sen van de klanten zo goed moge lijk vertaald in het nieuwe winkel beeld', aldus Etos-directeur Henk Baakman. 'Het is nu minder zake lijk, minder afstandelijk. Er zit meer sfeer en warmte in, en er is duidelijk meer afwisseling in de winkel gebracht.' Etos heeft de zaak rigoureus aan gepakt. Het Zaandamse filiaal is in ruim drie weken volledig op zijn kop gezet. Het eerste wat opvalt bij binnenkomst zijn de afgeronde gondola's, de tekeningen boven en naast de stellingen en de nieuwe, warme kleuren: veel beige, rood en groen. Het licht in het midden van de winkel is diffuus; stellingen worden met spots extra verlicht. In de tegelvloer is een loopbaan aan gelegd. De rechte lijn van de wand- stellingen wordt onderbroken door parabolen; de stellingen zijn voor zien van actiekaders met aanbie dingen. Driedimensionale symbo len op de gondola's geven de win kel een speels accent (op het schap met luiers staat bijvoorbeeld een ooievaar). Er is een actieplein met actieartikelen; een kinderhoek met video en een meubel met testers, (Zie verder pagina 9) Ahold looft voor de eerste maal een prijs van f 7.500 uit voor een scriptie over de detailhan del. Naar deze Ahold Scriptieprijs kunnen stu denten meedingen van Nederlandse universi teiten en instellingen voor hoger beroepson derwijs. Ook een prachtige kans voor stude rende Ahold-medewerkers om werk en studie te koppelen en een mooi bedrag te verdienen. De winnende scriptie zal worden gepubli ceerd. In de wetenschap is de aandacht voor de detailhandel tot nu toe be trekkelijk gering. Hoewel ons da gelijks leven in vergaande mate wordt beïnvloed door de detailhan del, is er in het vak nog veel onont gonnen gebied. De instelling van de Ahold Scriptieprijs moet daar verandering in brengen. Het doel van de prijs is dan ook het vergro ten van de belangstelling voor de detailhandel en het stimuleren van onderzoek op dat gebied. Ahold vindt dat dergelijk onderzoek es sentieel is om het vak verder te ontwikkelen. mag van bijvoorbeeld economische, maar ook van planologische, socio logische, psychologische, rechtswe tenschappelijke of technische aard zijn. De prijs van f 7.500 wordt toe gekend aan de student die naar het oordeel van de jury de beste scriptie over het onderwerp detail handel heeft geschreven. Het win nende werkstuk zal worden gepu bliceerd. Daarnaast kent de jury eervolle vermeldingen toe. Het adres is: Koninklijke Ahold nv, Ahold Scriptieprijs KA 321, Albert Heijnweg 1, 1507 EH Zaandam. Op dit adres kan ook het regle ment worden aangevraagd. Om in aanmerking te komen voor de Ahold Scriptieprijs worden stu denten uitgenodigd een scriptie of een paper te schrijven over een voor de detailhandel relevant on derwerp en deze voor 1 september 1995 in te zenden. De inzending De Ahold Scriptieprijs is de eerste scriptieprijs op het gebied van de detailhandel. Eerder al, in 1966, stelde Ahold de postdoctorale Al- bert Heijn Studiebeurs in. Deze beurs is bestemd voor personen die wetenschappelijk onderzoek willen verrichten op het gebied van de de tailhandel. In de loop der jaren ontvingen 23 kandidaten deze beurs ter waarde van f 20.000,-. Het is zeer goed mogelijk dat de nieuwe scriptieprijs als opstap fun geert naar de Albert Heijn Studie beurs. Ingezonden scripties zouden dan als basis kunnen dienen voor een onderzoeksvoorstel. uitstekend bedienen. Van hen zijn we afhankelijk. Zij betalen ons sa laris. En ik weet dat geen klant be reid is ook maar één cent meer te betalen voor een potje jam of een pak koffie om daarmee onze werk gelegenheid te handhaven. Eerst komt een gezond bedrijf. En omdat het gezond is kan het werk bieden. Om die positie telkens veilig te stellen zullen altijd veranderingen nodig zijn. Dat zal ook bij Ahold de komende tijd het geval zijn.' (Vervolg van pagina 1) Speciaalzaken. In Amerika is in korte tijd onze nieuwe winkelketen Red Food Stores geïntegreerd in BI-LO, slaan de nieuwe winkelfor mules van Edwards en Finast goed aan en is onze vastgoed-organisa tie geherstructureerd. In Portugal en Tsjechië breiden we onze win kels gestaag uit. Al deze activitei ten geven aan dat er heel hard en succesvol wordt gewerkt. Ik wil daar elke medewerker graag mee complimenteren Gevraagd naar wat hij ziet als de belangrijkste veranderingen die verder nog nodig zijn, zegt Van der Hoeven: 'Bij sommige werkmaat schappijen zijn de resultaten nog te mager, bijvoorbeeld in het licht van de investeringen die nodig zijn. Om dat te verbeteren moet ondermeer de organisatie worden aangepast en de kosten worden verlaagd. Dat betekent vrijwel al tijd efficiënter en anders werken voor vele medewerkers. Ook zullen we moeten nagaan of de decentra lisatie nog verder kan worden doorgezet. Er wordt bezien of cen trale regelingen moeten worden aangepast. Het doel hiervan is om het kosten- en beloningsniveau van een werkmaatschappij te laten aansluiten bij de sector waarin het bedrijf werkt. We willen de loyali teit en solidariteit binnen Ahold handhaven, maar wel op een ma nier die de werkmaatschappijen in de gelegenheid stelt zo sterk moge lijk in hun branche te concurreren. Het kan niet zo zijn dat de ene werkmaatschappij bij wijze van spreken de andere langdurig gaat subsidiëren. Hierover voeren we nauw overleg met de onderne mingsraden en, waar nodig, met de vakbonden.' 'In die gesprekken', zegt Van der Hoeven, komt voortdurend ook de werkgelegenheid aan de orde. Be grip is er voor het feit dat Ahold geen baangarantie kan bieden voor het leven. Daarom pleiten we er vanuit de Raad van Bestuur voor dat medewerkers zich breed inzet baar maken, zodat ze, als het no dig is, op meerdere plaatsen aan de slag kunnen. Ahold biedt zeer veel mensen werk en onze eerste verantwoordelijkheid is ervoor te zorgen dat Ahold een gezonde, groeiende onderneming blijft, die zulke werkgelegenheid blijft bie den. Ons resultaat wordt bereikt in keiharde concurrentie. Veel con currenten willen graag een stukje van de marktleider afsnoepen. Daarom moeten we onze klanten Cees van der Hoeven: Veranderen is noodzaak'

Personeelsbladen | 1994 | | pagina 3