Speciaalbier in de lift bij Gall Gall levert zestig mille op AH-actie voor zieke kinderen WK zorgt voor piek in bieromzet BIEROMZETTEN IN EUROPA PER HOOFD VAN DE BEV0LKIN6 (1992) Speciaalbier Plafond Biertip AHOLD FLITSEN JUNI 1994 Denemarken 128,2 liter Oostenrijk 122,6 liter Luxemburg 111,9 liter -- Ierland 128 liter huizen zijn volledig afhankelijk van sponsoring en giften. 'Ik ben wel tevreden', zegt Henk Blaauw. 'Hoewel ik natuurlijk liever 90.000 gulden had overhandigd. Dat was ons streefbedrag. Dan hadden we alles moeten uitverkopen.' De Al- bert Heijn'ers trokken de actie door tot moederdag. Dat moest de laat ste piek worden. 'En inderdaad', zegt Blaauw. 'Met de bonbons was ik los.' Naast de produktactie was er ook nog een eigen initiatief van Gea van de Sloot, Janneke Bos en Pauline Koopman van filiaal 1184 in Groningen. Zij liepen twee da gen als clown rond en schminkten kinderen tegen een luttel bedrag. Voor klanten was er de gelegen heid om de emballagebonnen in te leveren en te doneren. Deze actie- in-een-actie leverde nog eens 2200 gulden op. 'Je ziet dat vaak', zegt Ida Holwerda, 'dat van de ene actie de andere komt. Met deze actie hebben we veel publiciteit gekre gen. Dat brengt mensen op een idee. Een Gronings bedrijf organi seert nu een fiets-actie, waarbij medewerkers gaan fietsen door Ne derland. Dat moet ook zo'n 25.000 gulden opleveren. En er komt een actie in de Martini-hal, waar men sen voor 25 gulden op een groot scherm naar de voetbalwedstrijd Nederland-België kunnen kijken, inclusief eten.' De actie leverde Al- bert Heijn geen cent op. 'Maar', zegt Blaauw, 'daar ging het ook niet om. We hebben wel veel good will gekweekt. Ronald McDonald de centen, wij de publiciteit.' In 1993 dronken we in Nederland 1,3 miljard liter bier. Ruim 5 miljard glazen, naast elkaar gezet een rij van 375.000 km. Per hoofd van de bevolking komt dat neer op 85,2 liter. Een enorme hoeveelheid. Toch dronken we vo rig jaar 5% minder bier dan in 1992. Dat kwam vooral door de slechte zomer. Maar dit jaar wordt het beter, voorspelt produktgroepmanager Niels Boer van Gall Gall. Van alle biersoorten wordt pils het meest gedronken: 89,1% van de to tale bierconsumptie in 1993. De meest gedronken merken zijn Hei- neken, Grolsch en Amstel. Binnen de biermarkt is daarnaast een toe name te zien van een aantal am bachtelijke merken, zoals Alfa en Palm en er zijn zeer grote regiona le verschillen in het consumptie patroon. Het aandeel van pils in de totale bierconsumptie neemt langzaam af ten gunste van de speciaalbieren. Het marktaandeel van de speciaal bieren bedraagt 4,6% van de totale bierconsumptie in 1993. Alcohol vrij bier heeft een marktaandeel van 6,3%. De markt voor alcohol vrij bier is het afgelopen jaar met ruim 25% gedaald. 'Met name de speciaalbieren zijn de laatste jaren sterk in opkomst', aldus bierman Niels Boer van Gall Gall. 'De consument heeft be hoefte aan variatie. Soorten en merken waai' de klant om vraagt zijn dan ook zeer divers, maar het zijn de witbieren, de trappist- en abdijbieren, maar vooral de amber kleurige bieren die de afgelopen ja ren sterk in populariteit zijn toege nomen. Toppers zijn onder meer Palm, Hoegaarden, De Koninck en Wieckse Witte. Elk zichzelf respec terend café heeft tegenwoordig wel een of meer speciaalbieren op tap. In onze winkels is die trend naar speciaalbier ook duidelijk merk baar. Het omzetaandeel bedroeg in 1992 nog 17,4%. In 1993 was het 19,4% en op dit moment is speci aalbier al goed voor 22% van de to tale bieromzet van Gall Gall. We doen het dus erg goed in het speci aalbier segment.' Niels Boer gaat ervan uit dat de weergoden deze keer gunstig ge stemd zijn en de bieromzet daar door een impuls krijgt. 'We staan aan de vooravond van een lange, hete zomer', voorspelt hij zonder een spoor van ironie. 'Het gonst de komende maanden van de promo tie-acties in onze slijterijen. De af trap was deze maand met een ori ginele WK-actie. Bij aankoop van een krat Bavaria Malt of twee kratten Bavaria Pils krijgen klan ten gratis een oranje wieldop. Zo haken we mooi in op de oranje koorts. Tijdens het WK besteden we ook extra aandacht aan de Amerikaanse biersoorten uit ons assortiment, waarvan Budweiser wel de bekendste is. En in juni en juli staat het Grolsch partyfust in de schijnwerpers en hebben we een grote actie rond witbier. Niets is ons te dol deze zomer.' Gall Gall heeft meer dan hon derd verschillende biersoorten in zijn assortiment. Behalve het ver trouwde goudblonde pilsje is er een ruime keuze in bijzondere bier soorten uit binnen- en buitenland. Daarnaast zijn er de geschenkver pakkingen, de aanvullingen van de seizoensbieren en de speciaal inge kochte partijen. Boer: 'Het bieras sortiment wordt deze zomer niet extra uitgebreid. De keuze is al enorm groot. Wel is het van belang Tien weken lang spanden 45 AH-filialen in Fries land, Groningen en de kop van Drenthe zich in om zoveel mogelijk wijn, bonbons en spekkies te verkopen. Doel was geld in te zamelen voor het Groningse Ronald McDonald-huis. De actie start te op 19 februari en op 17 mei kon initiatiefne mer Henk Blaauw, supermarktmanager in Win schoten, 63.225 gulden overhandigen aan voor zitter Holman en de verraste huismanager Ida Holwerda. 'Zo'n grote actie heb je maar één keer per jaar', reageerde ze. 'Het is zelfs het grootste bedrag dat we ooit hebben ontvangen in Gronin gen.' Het Ronald McDonald-huis, waar ouders van langdurig zieke kinde ren kunnen logeren, moet verhui zen. Het Academisch Ziekenhuis in Groningen heeft het pand zelf no dig. Het geld is bestemd voor de nieuwbouw. De Ronald McDonald- dat we in de zomerperiode vol doende bier voorradig hebben want zodra de temperaturen stijgen neemt de drukte in onze filialen sterk toe. Het bier is dan niet aan te slepen. Op een mooie zomerse dag verkopen we gemiddeld 80% meer bier. Grote evenementen op tv, zoals het WK zorgen ook voor een piek in de verkoopcijfers. En dan heb je natuurlijk nog de regio nale evenementen. Wat dacht je bijvoorbeeld van de TT in Assen? Daar wordt heel wat weggetankt. Het bier reikt dan tot het plafond van het filiaal.' Er zijn talloze mogelijkheden om te genieten van het blond schui mend bier. In het park, op het ter ras, in de tuin, op het balkon, in de zeilboot, aan zee of lekker thuis op de bank. 'Bier is dé zomerse dorst- lesser. De doordrinkbaarheid van bier is op warme dagen erg belang rijk', vertelt Boer. 'Het bier moet niet te zwaar vallen maar juist fris en licht zijn. Naast het gewone pilsje verwacht ik deze zomer ex tra vraag naar witbier en gueuze- en fruitbier. Deze speciaalbieren zijn met hun frisse smaak en het lage alcoholgehalte (ca. 5%) ideale 'doordrinkers'. Mijn biertip voor de zomer is een lekker koud witbier- tje zonder een schijfje citroen. Wie echt eens iets anders wil drinken, raad ik trappist- of abdijbier met een scheutje rodebessensiroop aan. Volgens mijn Brabantse collega's is deze mix beslist het proberen waard.' Ondanks Marco van Basten daalt de populariteit van alcoholvrij bier

Personeelsbladen | 1994 | | pagina 9