Aspirines en neusdruppels bij Albert Heijn Kristal-actie van AH ongekend succes DEZE I Twintig AH-filialen verkopen tegenwoordig OTC-genees- middelen, dat zijn geneesmiddelen die alleen 'over the counter' (OTC) mogen worden verkocht. Het gaat om zo'n twaalfhonderd artikelen van hoestdrankjes tot aspirines. De module wordt facultatief aangeboden, dat wil zeggen dat filialen zelf mogen beslissen of zij de OTC-produkten toevoegen aan het assortiment. Drogmetica-manager Wim van den Berg verwacht dat binnen een paar jaar toch zo'n honderd winkels de OTC's zullen voeren. Ahold's far maceutische groothandel Pragmacare levert de genees middelen aan Albert Heijn. AHOLD FLITSEN JUNI 1994 De verkoop van OTC-geneesmidde- len is aan voorwaarden gebonden. De produkten mogen uitsluitend worden verkocht door een gediplo meerd medewerker. Die moet in het bezit zijn van een drogistendi ploma. En, maar dat spreekt voor zich, de druppels, drankjes en pil len mogen slechts van achter een toonbank worden aangeboden. In veel gevallen worden een aantal meters van de sigarettencounter ingeruimd voor OTC's. Over het waarom van de uitbreiding en het feit dat sigaretten naast hoest drankjes toch vraagtekens op kun nen roepen is Van den Berg kort maar krachtig: "We zijn nu een maal een supermarkt. Het princi pe is 'one-stop shopping1, alles on der één dak. Albert Heijn wil zich profileren als dé huishoudelijke dienstverlener van Nederland. Daar past het aanbieden van aspi rines en andere receptvrije genees middelen uitstekend in.' Uit een recent onderzoek onder klanten bleek bovendien dat ook zij deze produktgroep in de supermarkt misten. Over de distributie van geneesmid delen waarvoor een recept van een arts noodzakelijk is, wordt momen teel op politiek niveau gediscus sieerd. Het alleenrecht dat apothe kers hebben op de verspreiding van dergelijke geneesmiddelen staat daarbij op de helling. Ook drogisten claimen dit recht. In Amerika en Engeland kunnen ook receptgeneesmiddelen in de super markt worden verkregen. Van den Berg denkt niet dat het in Neder land vooralsnog zo ver zal komen. 'De structuur van de gezondheids zorg zit bij ons een stuk complexer in elkaar dan in landen als Enge land en Amerika. Bovendien re ageert de consument in die landen ook heel verschillend. Je hebt het toch over gezondheid. Daar moet je uiterst voorzichtig mee omgaan. De Nederlandse consument zit er ook nog niet op te wachten, denk ik. Ze moeten eerst nog wennen aan de OTC-produkten.' Dat Al bert Heijn met de verkoop van OTC-geneesmiddelen in het vaar water komt van Etos en De Tuinen vindt Van den Berg niet meer dan gezonde concurrentie. 'Als Etos zijn assortiment shampoo's of tandpasta uitbreidt, moet ik daar ook op reageren.' Er is veel over geschreven, veel zijn twee collecties. De moderne, over gesproken. De kristal-actie gladde Bourgogne en de klassiek van Albert Heijn is dan ook 'een geslepen Toscane. In week 12 ver- eclatant succes', zoals Bert Eijkel- lieten slechts 5000 setjes de distri- kamp van AH Communicatie het butiecentra, in week 20 waren dat noemt. In week 9 begon de spaar- er al 42.000. Wim van Asperen is actie waarbij klanten voor elke 25 afdelingsmanager in de kleine AH- gulden een zegel kunnen krijgen, winkel aan de Fortunadreef in Een volle spaarkaart levert tien Utrecht. Hij zegt: 'We merken dat gulden korting op op de aanschaf de actie nieuwe klanten aantrekt, van fraaie kristallen wijnglazen, Als klein filiaal heb je dat snel in champagneglazen, whiskyglazen, de gaten. Je hoort mensen dan te- longdrinkglazen en karaffen. Er gen elkaar zeggen: kijk, dat is dat kristal waar ik het over had. Ja, het leeft hier echt.' Zijn collega Ben Rutjens uit Weert zegt: 'Het zit stevig verpakt. Echt kapotge- vallen, dat is nog nooit gebeurd.' De grote winkel in Weert verkoopt zo'n 50 a 60 setjes (2 glazen) per TazrCi week. 'Een positieve ontwikkeling1, M,;l,:'"nl vindt hij. Hij merkt ook dat de ar tikelen waarbij je een extra zegel krijgt, veel sneller lopen. 'Dat is lo- 'O gisch, je ontvangt normaal een ze gel bij 25 gulden boodschappen, dan krijg je een zegel bij een pot jam van drie gulden.' De succesvol le spaaractie loopt tot week 34. Tot week 36 kunnen de verstrekte ze gels worden ingeleverd. De klant: Nicolette van der Plas De medewerker: Angelique Oppe- laar, eerste verkoopster Filiaal: Etos 7313, Blokhuis 53, Lisse BABY Nicolette: 'Dat is ook toe vallig. Op het moment dat jullie Flit sen uitkomt, ben ik misschien net bevallen van mijn eerste kindje. Ik ben uitgerekend op 27 juni, maar het kan natuurlijk best een paar da gen eerder worden. Van mij mag het. Ik heb nu wel genoeg van die dikke buik.' Angelique: 'Ik zie haar de laatste tijd steeds vaker. Ook op de koop avond, met haar man. Ik sta vaak achter in de winkel. Doe de rondlei ding, geef advies. Dan heb je dus veel contact met je klanten. Dat is ook ons sterke punt. We hebben hier enorm veel concurrentie, alle maal supermarkten en andere dro gisterijen. Je moetje onderschei den. Als Nicolette straks bevallen is, dan geven we bijvoorbeeld een knuffelbeestje.' ALLES Nicolette: 'Grappig is dat Albert Heijn, Gall Gall en Etos hier vlak naast elkaar zitten. Ik doe mijn dagelijkse boodschappen al tijd bij AH en ga dan gelijk langs bij Etos. Bij Gall Gall mag ik niet ko men, hè. In deze toestand mag je geen alcohol drinken. Ik heb bij Etos m'n hele kraampakket ge kocht. Van kraamverband tot fles sen en navelklemmen. Dat heb je allemaal nodig als je thuis wilt be vallen. En ja, Etos heeft gewoon alles.' Angelique: 'Als het kindje geboren is kan ze ook bij ons terecht voor babyshampoo, babyvoeding en uh...' Nicolette: 'Luiers hè, elke week een pak. Ik houd er al rekening mee.' GEEN MAKE-UP Nicolette: 'Ik kom al jaren bij Etos. Ik koop er ei genlijk al mijn drogisterij-artikelen. Alleen geen make-up. Beetje jam mer dat jullie mij nu net voor die make-up-stelling fotograferen. Maar ja, daar geef je maar een draai aan.' Veel medewerkers van Ahold staan in direct contact met klanten. De wisselwerking tussen klant en medewerker staat centraal in deze rubriek.

Personeelsbladen | 1994 | | pagina 8