'In de pauzes werd er een balletje getrapt' 7 s, Oranje heeft zijn eerste wedstrijd er sde finale is nog lang. Voor zover be- terlands elftal geen ex-Ahold-medewer- s Willy van de Kerkhof stond bijna 10 ispeelde 63 interlands. John van den Eikwam tot nu toe twee maal uit voor urn beide voetballers op te zoeken. John uan den Brom: Sportzaak Zootje Dip Topclub Mayonaise Hij voetbalt bij Ajax, middenveld. Zijn grote voorbeeld: Willem van Hanegem. Speelde twee interlands, gaat met vrienden naar het WK. Voorspelt (hoopt) finale Nederland-Brazilië. Zegt: 'Voetbal blijft een raar spelletje.' Flitsen zocht John van den Brom op in zijn woon plaats Amersfoort en praatte met hem over voetbal, voetbal en Al- bert Heijn. Voordat hij een profcontract tekende bij de Arnhemse club Vitesse volgde John van den Brom een detailhandelsoplei- ding aan het KMBO (Kort Middelbaar Beroepsonderwijs). Eén jaar van die op leiding liep hij stage. Een half jaar in een sportzaak, een half jaar bij Albert Heijn Tó17 in Amersfoort. In de sport zaak helpt hij nog wel eens. Bij Albert Heijn doet hij alleen nog boodschappen. Ik wilde een eigen sportzaak beginnen', zegt hij. 'Dat had ik voor ogen na mijn school. Nu ben ik daar weer van af. Hoewel ik af en toe nog wel eens een koopavondje assisteer in de winkel waar ik stage heb gelopen. In het AH-fi- liaal ben ik al tijden niet geweest. Mijn ouders wonen er in de buurt. Ik weet dat het verbouwd is en flink is uitge breid. Maar ik doe mijn boodschappen hier in de buurt. Wel bij Albert Heijn natuurlijk.' 'Ik heb er indertijd van alles gedaan', zegt hij. "Van vakkenvullen tot kassa- draaien en van de emballage tot de versafdelingen. En met Kerst heb ik ook extra dagen gewerkt. Dat weet ik nog. Een hele drukke tijd. Iedereen werd toen opgetrommeld. Spiegelen, dat vond ik onzinnig werk. Alles strak neerzetten en de volgende dag was het na een uur alweer een zootje. Ik keek het meest uit naar kassadraaien. Had ik best hoge verwachtingen van. Ik weet nog wie het me leerde. Lonneke van de Wakker.' Als we later op de middag de gemoderniseerde winkel be zoeken, blijkt Lonneke de enige oud collega die nog in het filiaal werkzaam is. 'Ik heb hier echt een leuke tijd ge had', vertelt John. 'Achter het filiaal was een veldje en er was altijd wel een bal in de winkel aanwezig. Dus in de pauzes werd er vaak een balletje ge trapt. Ik heb dat nog hoor. Als ik een bal zie, kan ik er niet voorbij lopen zon der hem even aan te raken.' John van den Brom heeft zijn eerste seizoen bij Ajax erop zitten. De midden velder, die als speler van Vitesse twee maal Oranje haalde, kijkt met gemeng de gevoelens terug op zijn debuutjaar. Halverwege het seizoen belandde hij op de bank na de desastreus verlopen wedstrijd tegen PSV (3-0). T)e hele ploeg speelde als een drol', zegt hij. 'Maar een paar jongens werden als de zondebokken aangewezen. Voor mij een vreemde situatie. Ik had nog nooit op de bank gezeten. Ik verwijt mezelf dat ik te weinig risico heb genomen. Onze kerheid misschien. Bij Vitesse durfde ik meer en lukte ook meer. Gaf ik regel matig een gedurfde dieptepass. Ik moet me nu bewijzen, terugknokken. Dat is raar. Als je speelt heb je het zelf in de hand. Nu ben je afhankelijk van inval beurten en trainingen. En van toer- nooitjes. We zijn net naar Mexico ge weest met wat er nog over was van Ajax 1. Veel jongens zaten toen met Oranje in Noordwijk met de WK-selec- tie. Ajax werd aangevuld met jongens uit het tweede elftal. Dan heb je de kans om je in de kijker te spelen. Om de coach te laten zien datje het kunt.' De bank-periode is de eerste dip in de carrière van de 27-jarige middenvelder. Hij hopte van de onderafdeling bij het Amersfoortse APWC naar de 2de klasse Van den Brom scoort 1-0 in de 2e minuut tegen San Marino KNVB-amateurs van Quick werd prof toen Vitesse op de 15de plek van de eer ste divisie eindigde, werd vervolgens kampioen van de eerste divisie met de Arnhem se ploeg, promo veerde dus en in haalde met Vi tesse meteen het eerste jaar na de promotie de KNVB-bekerfinale en buitenlands voetbal. 'Die finale was zo wel een hoogte punt als een dieptepunt in mijn carrière', zegt hij. 'Ik miste in de laatste minuut een pingel.' Bonds coach Advocaat liet hem opdraven voor interlands tegen Malta en San Marino. En zijn laatste hoogtepunt was het be halen van het landskampioenschap met Ajax. In de laatste wedstrijd tegen FC Groningen viel hij in. 'Als je dan op het Leidseplein staat, voel je je echt Amsterdammer', zegt de Amersfoorter. 'Ik had ook wel het gevoel dat ik een bijdrage heb geleverd aan dat kam pioenschap. Ik heb toch 27 van de 34 wedstrijden gespeeld. In het begin ging het ook lekker. Je hoorde wel 'wat moe ten ze met die Van den Brom?' Amster dammers zijn vrij cynisch. Maar die ge luiden verstomden al snel. Ik werd ge haald als de opvolger van Wim Jonk, maar ik heb gelijk tegen de trainer ge zegd dat ik een ander soort voetballer ben. Het publiek begreep dat ook.' Zijn grote voorbeeld was Willem van Hane gem. Zijn speelwijze lijkt op die van de Kromme. 'Ik loop nooit een meter te veel. Dat deed Willem ook niet. Mis schien oogt dat lui, maai- het is het niet. Het is gewoon bekeken spelen.' Hij denkt er niet over om op te stappen. 'Mijn contract loopt nog drie jaar. Ajax speelt het beste voetbal. Je droomt er van om er te mogen spelen. Ik bedoel, ik had een riant contract bij Vitesse hoor. Voor 16 jaar. Ik kon er mijn hele carrière blijven. Maar er zat een clausule in. Als er een, topclub zou ko men, kon ik weg. De bladen schreven toen over allerlei aanbiedingen. Ik wist zelf van niks. Totdat Van Gaal (trai ner van Ajax/ red.) belde. Hij zei: 'ik wil je hebben'. Hij is hier toen geweest. We hebben op de bank zitten praten. Een soort sollici tatiegesprek. Na drie maanden is het contract gesloten. Toen ik thuis kwam hebben we wel een feestje gevierd. Mijn vrouw had het hele huis versierd.' 'Die oranje-gekte, ik moet er wel om la chen. Waar je kijkt, alles is oranje. Zelfs de mayonaise. In Nederland heeft iedereen verstand van voetbal. Dat denken ze. Iedereen heeft een mening. Iedereen weet het beter.' Zijn eigen WK-aspiraties zette hij al vroeg in het seizoen aan de kant. 'Eerst mijn basis plaats bij Ajax terug.' Hij gaat wel kij ken met vrienden. De kansen schat hij hoog in, hoopt op een finale Brazilië- Nederland, maar of Nederland ook kampioen wordt... 'Ze kunnen heel ver komen, maar het hangt van zoveel din gen af. De groep moet naar elkaar groeien. Dat roepen ze ook steeds. Dat is belangrijk. En ach, dat gedoe over wie als coach mee had gemoeten. Ik weet het niet. Ik ken Cruijff niet. Op papier is het OK, maar voetbal blijft een raar spelletje.'

Personeelsbladen | 1994 | | pagina 7