Pingo Doce moderniseert distributiestructuur Voetballen in Amerika Koffiebranden in het washok PRINS CLAUS REKENT AF IN DE RIDDERZAAL Een koninklijke prijs voor Aanbieding voor Flitsen-lezers BON BON BON BON BON BON BON BON BON V gratis AHOLD FLITSEN JUNI 1994 een koninklijk bedrijf, uitgereikt door een prins: dat is wat je noemt royalty. Eind vorige maand ontving Ahold-president Cees van der Hoeven in de Ridderzaal in Den Haag de Koning Willem 1 Prijs uit handen van Prins Claus voor de 'uitstekende wijze waarop Ahold door de jaren het ondernemerschap heeft vormgegeven'. Als dank voor het ontvangen van de prijs stelde Ahold een cheque van f 50.000 beschikbaar voor voedselhulp. Voorzitter W.F. Duisenberg van de Koning Willem 1 Stichting, die onthulde dat hij elke zaterdag voor z'n vrouw de kar trekt bij Albert Heijn, prees Ahold onder meer voor z'n innovatieve beleid. Enige treffende staaltjes daarvan waren in de Ridderzaal te vinden: een scanningkassa en een zelfscanner. Prins Claus kocht voor f 56,80 aan boodschappen, inclusief twee kristalzegels, bij Ria van Oort, caissière bij AH Geldermalsen. De Portugese Ahold-winkelketen Pingo Doce heeft door overnames een onstuimige groei achter de rug. Onder leiding van ex-Albert Heijn'er Jan Lit wordt de distributie van Pingo Doce momenteel aan die groei aangepast. 'Vandaag Voor Morgen? Dat is Hoje Para Amanha, maar daar is Portugal nog niet aan toe.' Het aantal supermarkten van Pin go Doc nam vorig jaar razendsnel toe tot 98. Op de bestaande distri butiestructuur van Pingo Doce werd een zware wissel getrokken. 'De capaciteit bleek ontoereikend,' zegt Jan Lit, directeur Logistiek en Distributie van Pingo Doce. 'We zijn daarom begonnen met de bouw van een nieuw distributie centrum.' Pingo Doce maakt dankbaar ge bruik van de ruime ervaring van Lit, die eerder distributiemanager was bij Albert Heijn en Eurodesk. Lit moet een nieuw distributiesys teem voor Pingo Doce opzetten dat de huidige knelpunten oplost en dat berekend is op verdere groei. 'De schappen van de Pingo Doce- winkels houden we wel gevuld, maar met betere informatie-syste men en een meer gecentraliseerde distributie, moeten we de kosten flink omlaag kunnen brengen. Het aantal transporten en de voorra den die we op dit moment gedwon gen zijn aan te houden, kunnen L AtüMlNlO De vraag of hij met een Portugese variant van Vandaag Voor Morgen bezig is, wimpelt Lit af. De situatie in Portugal is totaal anders. 'Er zijn hier veel dominante leveran ciers waarmee het moeilijk onder- Jan Lit handelen is. Bovendien is het tota le aantal leveranciers veel groter dan het aantal waar AH mee werkt in Nederland. Goede transporteurs zijn moeilijk te vinden. In een der gelijke omgeving, waarbij ook het wegennet en de laad- en losmoge- lijkheden nog een stuk minder zijn dan in Nederland, zou een Portu gese WM te ambitieus zijn. Ook de winkels beschikken over te wei nig betrouwbare informatie om de juiste hoeveelheden te bestellen. Ze bestellen liever te veel dan te wei nig, dus onze voorraden zijn nog hoog.' Het Pingo Doce-assortiment en de commerciële formule beïn vloeden direct de druk op de distri butie. Het aantal non-food artike len en het aantal (thema)campag- nes is groter geworden om beter te kunnen concurreren met de hyper- markten. Momenteel wordt 70% van het to tale aantal produkten bevoorraad vanuit drie eigen distributiecentra, twee bij Lissabon en één bij Porto. Extra capaciteit, centralisatie van de distributie en betere informatie systemen staan centraal bij de re organisatie. Het DC bij Porto wordt uitgebreid en de twee DC's bij Lissabon worden vervangen door een nieuw DC. De bouw hier van is al begonnen. Het nieuwe DC is berekend op een groei van het gemiddelde Pingo Doce-assorti- ment van 9.500 naar 15.000 artike len en van 98 naar 125 winkels in het jaar 2000. Als het nieuwe dis tributiesysteem is opgezet en Jan Lit zijn opvolger voldoende heeft opgeleid, zit zijn taak bij Pingo Do ce erop. Hoewel hij beseft dat hij veel nuttige kennis bij Albert Heijn heeft opgedaan, relativeert hij die kennis graag. 'Natuurlijk zijn er veel zaken, groot en klein, die ik hier doorvoer op basis van mijn er varingen bij AH, maar echt kopië ren kun je weinig. Daarvoor is de situatie in dit land te verschillend. Het gaat erom dat je de kennis van AH en de keuzes die ze gemaakt hebben in de afgelopen 20 jaar, vertaalt naar de mogelijkheden van dit land.' Dat voetballen hier de meeste mensen niets zegt, merk je eigen lijk al op straat. Of je nu in New York of Fort Lee rond loopt, ner gens zie je groepjes voetballende jongens of meisjes. Op straat of in het park wordt er gebasketbald, gehonkbald of gehockeyed op skee lers. In New York zijn overal klei ne basketbalveldjes aangelegd. In Nederland hebben de meeste kin deren op hun zesde wel een voet bal; hier worden ze op die leeftijd verblijd met een honkbal en bijbe horende handschoen. En hoewel er op school door zowel jongens als meisjes gevoetbald wordt, is voet ballen nog niet echt een volkssport geworden. Professionele voetbal clubs zijn er niet in geslaagd de Amerikanen enthousiast voor het voetbal te maken. Mijn huisbaas, een immigrant uit Italië is natuur lijk wel geïnteresseerd en heeft zelfs een speciale antenne voor zijn tv om de Italiaanse zender, waar het voetbal natuurlijk uitgebreid op te zien is, te ontvangen. Op de gewone zenders wordt er weinig voetbal uitgezonden. En als er dan wat uitgezonden wordt, gaat het over vechtende supporters. Dat maakt het imago van voetbal ook niet bepaald positief. De naam Jo- han Cruijff zegt niemand wat, maar iedere vierjarige weet wie Michael Jordan is. Ik ben heel erg benieuwd of het WK daar verande ring in brengt. Er staat nu natuur lijk wel regelmatig iets over in de krant. Het grappige is dat het dan niet over voetbal gaat, maar over het feit dat het kunstgras in het Giant Stadion in New Jersey ver vangen moest worden door een echte grasmat! Voetballen in Ame rika heeft nog een lange weg te gaan. Comelie Jutte (Comelie werkt op het hoofdkantoor van Ahold USA in Parsippany, New Jersey) P.S. Ik kom net van het postkan toor en daar hadden ze tot mijn grote verrassing World Cup-post zegels met een afbeelding van Pe- le. Zou het dan toch nog wat wor den? Lezers van Flitsen kunnen voor het luttele bedrag van f 15,- in het bezit komen van het boek 'Koffie branden in het washok - De ge schiedenis van Marvelo'. Het boek is vorig jaar gemaakt ter gelegen heid van de verhuizing van Marve lo van de Oostzijde naar de nieuwe fabriek op het industrieterrein Westerspoor-Zuid in Zaandam. In de 64 pagina's tellende uitgave wordt de rijke geschiedenis van het Ahold-produktiebedrijf op sma kelijke wijze opgedist, met vele il lustraties en anekdotes. Deze bij voorbeeld: 'De fabriek zou onder meer een succes worden omdat men goede medewerkers wist aan te trekken. Vakmensen die hard werkten, maar die ook niet bang waren om hun mond open te doen. Vooral Jan de Jong, die in de koek- bakkerij werkte, zei altijd precies wat hij vond. Op een keer kwam Albert Heijn sr in de bakkerij. Hij vroeg aan De Jong: "Wat vind jij van de koek?" Die antwoordde: "Het is rotzooi." Albert Heijn werd boos: "Kun jij het dan beter?" "Ja, als ik honing krijg", zei De Jong. De honing kwam er en de koek was zo goed dat er meteen vijfen twintigduizend stuks werden ge maakt.' Lezers van Flitsen kunnen het boek bestellen door onderstaande bon in te vullen en samen met een cheque of girobetaalkaart waarop het bedrag is ingevuld (f 15,-) te sturen aan: Marvelo Food Company t.a.v. N. Meijer, M 302 Postbus 3073 1500 HD Zaandam Zolang de voorraad strekt. Wie het eerst komt, die het eerst maalt. Stuurt u mij een exemplaar van het boek 'Koffiebranden in het washok'. Ik sluit hierbi een getekende cheque of girobetaalkaart ter waarde van f 15,- in. Naam: Straat: Postcode Woonplaats

Personeelsbladen | 1994 | | pagina 5