KINDEREN EEN KWARTJE Kunstbeen en morfine voor Albanië Gall Gall in Joop Kuipers had één grote wens: met een vracht wagen vol hulpgoede ren naar Albanië. De versspecialist van de Verscentrale Zoeter- meer organiseerde een inzamelingsactie in area 8830. Eén vrachtwagen, dan zou hij tevreden zijn. Op 2 mei vertrok hij met twee volgestouwde trailers en nog staan er zeventien pallets te wachten. 'Van de 112 AH-filialen in area 8830 deed 67% mee aan de ac tie. Dat is enorm veel', zegt Kui pers. In een loods in Maasdijk stonden uiteindelijk 2512 bana- nendozen vol ingezamelde goe deren. Joop: 'Die goederen, daar zat echt van alles tussen. Van een zaagmachine tot een kunst been met drie verschillende schoenen. Maar weet je wat het is, elke spijker die je meeneemt kunnen ze daar gebruiken.' De goederen waren bestemd voor een doveninstituut, een wees huis en een technische school in Tirana, de hoofdstad van Alba nië. Van een arts ontving Kui pers op het laatste moment een partij verouderde hoorappara- ten en via een gezin kreeg hij zelfs morfine mee. T)at had ik in een gemarkeerde doos ge daan en in het hartje van de la ding verstopt', zegt hij. 'Zieken huizen hebben daar een tekort barre tocht worden, tanden bij ten. Tot de Albanese grens ging het goed, maar in het nie mandsland tussen Griekenland en Albanië werd het konvooi vastgehouden door de Albanese douane. Vijftig uur stonden de wagens aan de grens. Er miste één formuliertje. Of je hulpgoe deren bij je hebt, maakt niet uit. Kuipers omschrijft de situ atie: 'Eén groot riool, mensen die proberen te vluchten naar Griekenland en weer worden teruggeschopt en geslagen, vier lijken, corrupte douaniers en agenten, die van tankwagens eerst zelf een jerrycan aftappen voor ze worden doorgelaten. Geen telefoon, geen Engels. Je voelt je eenzaam en verloren.' Vanuit Griekenland faxen de mannen naar de organisatie in Tirana. Die komen naar de grens. Er wordt onderhandeld, maar uiteindelijk is er een Tt>ig shot' uit een dichtbij gelegen plaatsje voor nodig om het kon- Boodschappen doen is geen zaak van volwassenen alleen. In de supermarkten van Albert Heijn liggen heel wat artikelen waar kinderen aanspraak op willen maken. Wie in een win kel werkt, kent de taferelen wel van kinderen die koste wat kost proberen hun moeder of vader over te halen een zak snoep, een blikje limonade of een appel te kopen. Vorige maand hadden de "kids' vrij spel in de zoge naamde "kinderwinkel', die in het filiaal aan de Vermiljoen- weg in Zaandam werd gebouwd. Een éénmalige actie, die zo'n 300 kinderen op de been bracht. 'Er waren erbij die zelfs een boodschappenlijstje hadden ge maakt', zegt mede-organisator Lies van Dijk. De actie werd op gezet door een opleidingsgroep die de opbrengst van de middag overmaakte naar de kinder boerderij van Zaandam. Die werd indertijd geschonken door Albert Heijn. In de actiestraat in de winkel werden uiteraard geen gezinsverpakkingen ver kocht, maar losse artikelen. Er stond een display met appels en tomaten. Er was koek, snoep en frisdrank. De kindvriendelijke prijzen (van 5 cent tot 3 gulden) brachten enkele ouders ertoe hun kinderen aan te sporen veel van alles mee te nemen. De organisatie, die de artikelen gratis kreeg van leveranciers, stak daar een stokje voor door per kind slechts twee stuks van een artikel mee te geven. Toen aan het eind van de dag alle stuivers, kwartjes, dubbeltjes en guldens waren geteld, was er 1750 gulden voor de kinder boerderij. Kinderen rekenen af in de kinderwinkel AHOLD FLITSEN JUNI 1994 Het rolluik van de Call Gall-winkel in de Amsterdamse Van Woustraat is sinds enige tijd getooid met een fraaie, meters grote grafitti. In de nieuwe huiskleur, bor deauxrood, zoekt het logo van onder de luifel oogcon tact met de vele automobilis ten, fietsers en trampassa giers die de drukke straat dagelijks op en neer reizen. Regiomanager Trudy Lans bergen zegt: 'Het achterlig gende idee van de beschilde ring is dat je het beter zelf goed kan laten doen dan dat anderen 's avonds en in het weekend je rolluik beklad den met allerlei leuzen en fi guren.' Ze noemt de naam van het filiaal aan de Willemsparkweg in Amster dam, waar het rolluik is on- dergekalkt en er rommelig uitziet. Lansbergen zegt dat er wordt gekeken of met de grafitti-ontwerper een con tract kan worden gesloten om daar waar nodig de rol luiken van de Call Gall-win- kels van één en hetzelfde ontwerp te voorzien. 'Onze ervaring in het half jaar dat we er nu mee experimente ren is dat er inderdaad geen andere kreten overheen wor den gespoten. Kennelijk Op 2 mei, in alle vroegte, ver trok Kuipers met twee vracht wagens voor een tocht via Oos tenrijk en Italië naar Grieken land en Albanië. Het zou een Gall Gall Willemsparkweg Gall Gall Van Woustraat geldt er een soort gedrags code die dat verbiedt.' Als Call Gall in de regio Am sterdam meerdere filialen wil laten beschilderen (niet alle filialen hebben een rolluik), zal het ontwerp zoveel mo gelijk het nieuwe logo en de nieuwe huisstijl moeten be naderen. Joop Kuipers bij zijn hulpkonvooi vooi weer in beweging te krij gen. 'Zeven uur rijden naar Tirana', vertelt Joop. "Door bergen, waar bendes op de wagens kunnen springen, je zeil opsnijden en je spullen op straat gooien. Dat is ons gelukkig bespaard geble ven. Wel zijn we vijf keer aan gehouden door politie. Voor niks. Ze vroegen niet naar pa pieren, ze controleerden niks. Ze wilden alleen sigaretten, pennen of andere goederen.' Tirana is een vuilnisbelt, waar gestripte bussen als winkeltje worden gebruikt, waar het lijkt alsof er in geen dertig jaar iets is gebeurd. Kuipers heeft pre cies vier uur om de plekken te zien waar de organisatie de spullen zal verdelen. De techni sche school, waar nieuwe loka len worden gebouwd en waar de zaagmachine met open armen wordt ontvangen. Het dovenin stituut, waar een kaal school bord staat. De zwarte verf is op. Wel nieuwe toiletten. Het insti tuut is een jaar geleden door de stichting geadopteerd. Joop Kuipers keerde onder de indruk terug. Hij heeft nog ze ventien pallets met kleding, schooltafels en stoelen staan. 'Ik ga nog één keer terug', zegt hij. 'Dan is het klaar, denk ik.'

Personeelsbladen | 1994 | | pagina 12