Tweehonderdste Etos open in Maastricht Ahold wil VUT nog minstens vijftien jaar handhaven Meester- medewerkers naar DC Zwolle Laatste Fresh Company nu AH-filiaal 9 Etos expandeert in flink tempo Spectaculair Uitbreken Achttien medewerkers van vleeswarenbedrijf Meester in Wijhe zijn onlangs overge plaatst naar het AH-distribu- tiecentrum in Zwolle. De over plaatsing is een uitvloeisel van het nieuwe distributiesysteem Vandaag Voor Morgen (VVM) bij Albert Heijn. De medewer kers waren werkzaam op de af deling Expeditie van Meester. De invoering van WM heeft tot gevolg gehad dat Meester de vlees waren voortaan per fust aan de DCs van Albert Heijn levert. Het orderpicken voor de AH-filialen ge beurt daardoor niet meer bij Mees ter, maar in de DC's. Het meren deel van de overgeplaatste mede werkers werkt nu in de kruide- nierswarencentrale van DC Zwolle. Enkele anderen werken in de naastgelegen verscentrale. In Wij he werkten de achttien medewer kers uitsluitend in dagdiensten; in Zwolle zijn er nu ook nachtdien sten voor hen bijgekomen. Maar', zo zegt Marcel van der Ploeg, de spreekbuis van de ex-Meester-me- dewerkers, 'het werk is veel afwis selender geworden. Natuurlijk, we hebben er een nachtdienst bij ge kregen. Dat is een behoorlijke in breuk op je sociale leven. Daar zul len we aan moeten wennen. En voor degenen die altijd op de fiets naar Wijhe kwamen, was het best even slikken. Maar ach, iedereen heeft een auto en desnoods ga je carpoolen. Ik denk niet dat we er op achteruit zijn gegaan.' Etos heeft een nieuwe mijlpaal bereikt. Vorige maand werd in Maastricht de tweehonderdste Etos-winkel geo pend. Het is de franchise vestiging van Leon en Josée Schellings. Etos zet de expansie dit jaar krachtig voort, zowel door de opening van nieuwe winkels, als door ver groting van bestaande filialen. De opening van de tweehonderdste Etos-vestiging werd begeleid door een grote campagne, waarbij rij dende billboards en een Etos-pro- motieteam werden ingezet. De campagne miste zijn uitwerking niet. 'Toen ik op de ochtend van de opening de deur opendeed, stonden er al minstens vijftig klanten te wachten' aldus Leon Schellings. 'Dat had ik nog nooit eerder mee gemaakt.' Schellings dreef voor heen op dezelfde plek een drogiste rij van een andere formule. De overstap naar Etos is hem bijzon der goed bevallen. 'De omzet ligt een stuk hoger en de begeleiding van Etos is ook veel beter.' De franchiseorganisatie van Etos maakt de laatste tijd een opmerke lijke groei door. In 1993 werden 27 franchisevestigingen toegevoegd. Voor dit jaar staan er 34 openin gen op het programma. 'De kandi daten staan bij wijze van spreken in de rij', aldus hoofd Franchising Peter de Haas. 'De franchisewin- kels doen het dan ook uitstekend. Etos is eigenlijk de enige drogiste rijketen waar franchising goed van de grond komt.' Het totaal aantal franchisevesti gingen bedraagt momenteel 76. Ook het eigen winkelapparaat van Etos blijft expanderen, zij het dat deze expansie vooral tot uiting komt in de spectaculaire vergro ting van bestaande filialen. 'Het afgelopen jaar hebben we 11 filia len in oppervlakte verdubbeld', zegt hoofd Operations Herman Janssen. 'We hebben nu in totaal 25 van die grote winkels. Van ge middeld 140 vierkante meter gaan we naar een oppervlakte van 200 tot 250 vierkante meter. Op die ruimte komt de toegevoegde waar de van de Etos-formule veel beter tot z'n recht. En dat blijkt ook wel, want de vergrote filialen draaien geweldig.' Voor 1994 staan weer een aantal vergrotingen van bestaande win kels op het programma. De uitbrei dingen zijn mogelijk door te ver huizen naar een groter pand of - en dat komt het meeste voor - door het verwerven van een naastgele gen pand en het uitbreken van de tussenmuren. Herman Janssen verwacht dat zeker de helft van het eigen filialenbestand op deze manier zal kunnen worden uitge breid. Leon en Josée Schellings voor de twee honderdste Etos-winkel 1,72%) en de werknemers 0,4% (nu 0,28%) in de VUT-kosten gaan bij dragen. 'We zijn blij met het bereikte prin cipe-akkoord', aldus Jaap van der Sar van de afdeling Arbeidszaken van Ahold en betrokken bij de on derhandelingen met de bonden. 'We hebben met elkaar de intentie uitgesproken om voor vrij lange tijd een VUT-regeling te handha ven. Het is weliswaar geen garan tie, maar we bieden medewerkers in ieder geval een perspectief. Mensen die zich afvragen of er voor hen straks wel een VUT is, hebben nu wat meer duidelijkheid. Tegelij kertijd is het ook duidelijk dat we de huidige regeling zullen moeten aanpassen om de kosten in de hand te houden. Dat kan bijvoor beeld door de uitkeringspercenta ges te verlagen of het opschroeven van de leeftijd waarop men er he lemaal uitstapt. We denken ook aan het creëren van een spaarmo gelijkheid waarmee medewerkers uit eigen middelen hun VUT-inko- men kunnen aanvullen.' Ahold heeft met de vakbonden in principe overeenstemming bereikt over de toekomst van de VUT-regeling. De bonden zullen het principe-akkoord met een positief advies aan hun leden voorleggen. De VUT-regeling geldt voor medewerkers van alle Ahold- werkmaatschappijen, met uitzondering van Jamin, De Tuinen, de produktiebedrijven en enkele onderdelen van GVA. Albert Heijn heeft de enig overgebleven winkel van The Fresh Company aan het Koningsplein in Amsterdam omgebouwd tot een AH-supermarkt. Daarmee is een definitief einde gekomen aan het experiment met de gespecialiseerde verswinkels. Het nieuwe AH-filiaal is deze maand geopend. Het besluit om het experiment te stoppen werd in 1992 al genomen, nadat was gebleken dat een ver antwoorde exploitatie van deze winkelformule op grote schaal niet haalbaar was. Drie van de vier Fresh Company-filialen werden in dat jaar gesloten. De uniek gelegen vestiging aan het Koningsplein, in het hart van Amsterdam, bleef open. De winkel was niet alleen rendabel, maar bood Albert Heijn tevens de mogelijkheid om ervarin gen op te doen met speciale assor timenten. Die rol is inmiddels overgenomen door een groot aantal AH-filialen. Bovendien bleken de klanten van het laatste Fresh Company-filiaal de winkel steeds meer behoefte te hebben aan het reguliere AH-assortiment. Reden genoeg voor de AH-directie om de winkel dan ook maar om te bou wen tot een echte Albert Heijn. Afgesproken is dat Ahold en de vakbonden ernaar streven een VUT-regeling in stand te houden tot ten minste het jaar 2010. Om dat de kosten bij ongewijzigd be leid in de komende jaren aanzien lijk zullen stijgen, is het instand houden van een VUT-regeling al leen mogelijk als de regeling wordt aangepast. Daarover zullen Ahold en de bonden in de loop van 1995 besprekingen voeren. De bestaan de VUT-regeling wordt in ieder ge val verlengd tot 1 januari 1997. Wel zullen per 1 januari 1995 al enkele wijzigingen worden doorge voerd. De belangrijkste daarvan zijn dat Ahold in 1995 2% (nu

Personeelsbladen | 1994 | | pagina 9