'Vaste patronen zijn verleden tijd' HEUN M EEN UNIEK NHANDEN 'Routinewerk verdwijnt' 'Meer tijd voor de klant' Jan van Triest, Centrale Slagerij Groenlo: (distributiesysteem Vandaag Voor Morgen (WM). iranderingen met zich mee. Niet alleen voor Albert Heijn, ronder de Ahold-produktiebedrijven. kers over de veranderingen in hun werk. Qurie Lenstra, Marvelo: Arthur Stielstra, AH-filiaal 1086: IIA Ie hebben inmiddels de no- Wdige ervaring met de da gelijkse levering volgens het WM-concept', vertelt Jan van Triest, hoofd van de afdeling Vlug Klaar van CS Groenlo. 'We zijn hier in staat op één dag 70 verschillende produkten uit te leveren, zoals hamburgers, gehakt, tartaar en cordon- bluesticks. Het merendeel wordt via het DC in Zwolle bin nen 18 uur aan de filialen in Noordoost-Nederland geleverd. Een deel gaat naar de verscen trale in Nieuwegein. Voor die snelle belevering hebben we de structuur van onze centrale sla gerij rigoureus moeten wijzi gen. In het nieuwe concept staat de inpakafdeling voortaan centraal en niet de produktieaf- deling. Voorheen produceerden we in een vaste volgorde en op vaste tijden. Dat is voorgoed verleden tijd. We moeten nu vroeger beginnen want de eer ste spoedlevering moet al om half tien 's ochtends naar DC Zwolle. Anders hebben we een NVtje: 'niet voorradig in fili aal'. Voor extra bestellingen van DC Zwolle moeten er men sen stand-by blijven. De werk tijden zijn dus langer. Bij ons verliep de start van WM niet probleemloos. Bestellingen wor den uiteengerafeld in brokken waar je als produktiebedrijf heel moeilijk mee om kunt gaan. Door alle wijzigingen is de werkdruk behoorlijk toege nomen. De medewerkers waren vroeger perfect op elkaar inge speeld, eindtijden werden altijd gehaald en de produktiviteit was erg hoog. Dat is nu wel an ders. We moeten nog heel wat problemen overwinnen.' Deson danks is Jan van Triest van mening dat WM een goed sys teem wordt. 'We zijn uiteinde lijk één bedrijf. Communicatie en onderlinge afstemming is van levensbelang. We moeten de centen uiteindelijk samen verdienen.' RS OVER WM Zwolle en via de computer door gestuurd naar Marvelo. Ieder uur maken we een vergelijking tussen de filiaalbehoefte en de aanwezige voorraad in het DC en op grond daarvan besluiten we of er geleverd moet worden. De leveringen aan het DC wor den dus precies afgestemd op de winkelbehoefte.' Op dit mo ment verwerkt Qurie de orders van het DC in Zwolle. Als straks ook de distributiecentra in Zaandam en Tilburg over gaan op WM, zal haar werk er anders gaan uitzien. 'Mijn werk bestond vooral uit het signale ren van uitlever-risico's. In het oude systeem werd er 48 uur van tevoren besteld. Ik liep de aanwezige voorraad na en zono dig werd het produktieprogram- ma aangepast. Voor dat werk heb ik nu geen tijd meer omdat de leadtime voor Marvelo is te ruggebracht van 48 naar 6V2 uur. Door die korte leadtime worden er geen produkten meer tussentijds geproduceerd. Pro dukten die hier van de lopende band komen gaan vaak onmid dellijk de vrachtwagens in. Dat betekent dat we de vraag vooraf nog beter moeten kunnen in schatten of snel op veranderin gen in de behoefte moeten kun nen inspelen.' men aansturen en hebben ze de mogelijkheid de klant op elk (moment van de dag nog beter van dienst te zijn en in te spe len op de specifieke vraag, die vooral in hun eigen plaatselij ke marktgebied voorkomt. Op dit moment worden al zo'n zestig filialen dagelijks bele gerd volgens het WM-systeem. Eind 1994 zullen het er 350 eijn. De resterende 250 filialen volgen in 1995. Albert Heijn heeft met WM een uniek concept in handen dat voor klan ten én winkelmedewerkers vele voordelen biedt. De in voering van WM brengt echter enorme verande ringen met zich mee. In de winkel, maar ook ach ter de schermen: in de distributiecentra, de centra le slagerijen, de verscentrales en bij de leveranciers, waaronder de Ahold-produktiebedrijven Albro, Marvelo en Meester. VIA fat me het meest opvalt in Whet nieuwe systeem is dat alles automatisch gaat', aldus Qurie Lenstra. Als orderaccep- tante bij Marvelo zorgt ze voor de verwerking van de orders die van DC Zwolle komen.'Vroeger kreeg ik de meeste bestellingen via de fax binnen met als gevolg dat ik vaak orders zat in te tik ken. Nu bestellen de filialen met behulp van het computer programma FBA. De filiaalor ders worden verzameld in DC Arthur Stielstra, assistent af delingsmanager in opleiding bij AH-filiaal 1086 in Almelo, over WM: 'Minder nee-ver koop, een nettere winkel, een betere codebeheersing, weinig restanten en de verwerking van de goederen verloopt veel beter omdat de produkten dagelijks in kleinere vrachten en op vaste tijden worden aangeleverd. Vroeger kregen we een paar keer in de week een enorme hoeveelheid goederen te ver werken. Dan waren we tijdens openingstijden erg druk bezig met het vullen van de schap pen. Nu krijgt ons filiaal de pro dukten elke middag om kwart voor zes uur aangeleverd. Vaste prik. Het werkaanbod is een stuk geleidelijker geworden en verschoven naar de avond. Daardoor heb ik overdag meer tijd voor de klant en het chec ken van de bestellingen. Het bestelsysteem is in het WM- concept helemaal veranderd. Het neemt nu veel minder tijd in beslag. In plaats van de be stelling helemaal zelf op te ma ken ontvang ik nu elke dag een besteladvies van de filiaal-be- stelassistent. Ik loop met de handterminal de vakken na, controleer het advies, wijzig waar nodig en plaats vervol gens de bestelling. Je ziet de voorraden in de schappen en in het magazijn kleiner worden. Voor alle zekerheid houd ik nog wel elke middag een nee-ver- koopcheck om er zeker van te zijn dat ik voor 100% kan ver trouwen op het besteladvies. Is een artikel niet voorradig dan ligt het dankzij WM de volgen de dag al weer in het schap, als het DC tenminste uitlevert. Dat is voor de klant en voor het fili aal een verbetering.'

Personeelsbladen | 1994 | | pagina 7