'Nieuw systeem werkt veel sneller' ALBEE HEEFT MET CONCEPT 'Andere werktijden en anders werken' 'Gevolgen goed merkbaar' Frank Veldhuis, Meester Wijhe: Albert Heijn werkt aan de invoering van het niei Vandaag besteld, morgen geleverd. WM brengt enorm' maar ook voor zijn leveranciers, v Op deze pagina's vertellen Ahold-mede Jacco Bruinink, AH Verscentrale Nieuwegein: Ditta leeuwen, Albro: Frank Veldhuis, werkzaam als groepsleider op de expe ditie-afdeling van vleeswaren- producent Meester in Wijhe Vroeger verzamelden we de or ders voor alle AH-filialen op stuks-niveau. Elk filiaal kon per artikel een aantal stuks be stellen. WM houdt echter in dat we de orders voortaan op pallet-niveau pieken en in fus ten naar de DCs versturen. Ook de methode van orderpic- ken is wezenlijk veranderd. Het pieken ging eerst aan de hand van lijsten. Nu hebben we een vel met stickers met produktin- formatie voor het desbetreffen de DC. Die stickers plakken we op de fusten. Het aantal te ver richten handelingen is hierdoor sterk verminderd. Dat werkt een stuk sneller. Nieuw voor ons is ook het scannen van de vleeswaren en deli-artikelen. Eerst wogen we alles stuk voor stuk. De gewichten werden in gevoerd in een computer en ver volgens werden de pakbonnen opgesteld. In het nieuwe sys teem scannen we de stickers op de fusten. De gescande fusten worden door een computer gere gistreerd en vervolgens komen de pakbonnen automatisch uit het systeem rollen'. Het werk kan weliswaar sneller uitge voerd worden, maar de werk druk is volgens Frans Veldhuis sterk toegenomen. 'Dat komt door de vaste aflever tij den in de DC's. Het is dus erg belangrijk dat we goed in de gaten houden dat de vleeswaren en deli-arti- kelen snel in de vrachtwagens worden geplaatst en de vracht wagens op tijd naar de DC's rij den. Ook wij vormen zo een on misbare schakel in de 18-uurs cyclus van WM.' MEDEWERKE Vandaag Voor Morgen is een systeem dat Albert Heijn staat stelt om snel te reageren op veranderingen in I koopgedrag van de klant. Het nieuwe distributiesystei kent twee hoofdstromen: een koude stroom met gekoel artikelen en een ongekoelde stroom met de overige prodi ten. De goederen worden één keer per dag en zonodig n vaker geleverd. Op vaste tijdstippen, binnen achttien uur het moment van bestellen. Bestellen en verwerken van goederen wordt in het nieuwe concept eenvoudiger dank de computer en het computerprogramma FBA (filiaal-best assistent). FBA wordt gevoed door de scanningskassa's. A produkten die door de caissières worden gescand en dus winkel uitgaan, worden door de computer geregistreei Aan de hand daarvan maakt FBA besteladviezen en -proi noses. Voortaan kunnen filialen dus zelf de goederenstro V\ fanuit Nieuwegein voorzien V wij 71 winkels in Midden- Nederland dagelijks van ge koelde versartikelen. Hier bun delen we gekoelde stromen tot één filiaalorder', vertelt ploegchef Jacco Bruinink. 'Mijn afdeling zorgt ervoor dat de AGF-produkten vers, op code en in de juiste hoeveelheden in de winkel liggen. Vroeger draaiden we drie weken dagdienst en één week nachtdienst. Door WM zijn er weekenddiensten en vroege diensten bijgekomen. We beginnen nu twee weken om zes uur 's ochtends, één week om half tien en we draai en één week nachtdienst. Vroe ger werkten we met twee piek momenten per dag. Nu zijn we de hele dag door orders aan het verzamelen. Een andere be langrijke wijziging is de over gang van pallets naar rollies. Voor de filialen levert dat een tijdwinst op maar voor ons niet. Door de overgang op rollende belevering hebben wij het juist zwaarder gekregen omdat er meerdere handelingen verricht moeten worden. We werken nu ook meer met terminals. Via de computer krijg ik de bestellin gen rechtstreeks van de win kels door, handel deze af, voer wijzigingen door en stel vervol gens de facturen op. Allemaal nieuw. Maar er is ook werk ver dwenen. Vroeger had ik veel met het transport van de goede ren te maken. Indien nodig maakte ik de indeling van de auto's, bepaalde de routes en had regelmatig contact met de chauffeurs. Dat is nu overgeno men door een andere afdeling', aldus Bruinink. 'We zijn nu be zig de puntjes op de i te zetten. Als het nieuwe systeem een maal volledig is ingevoerd, heb ik er veel vertrouwen in dat het prima kan werken.' Ditta Teeuwen is hoofd be drijfsbureau bij Albro. 'Naast de leveringen aan de DC's leveren we momenteel el ke dag vers brood aan 23 WM- filialen. Dat worden er straks 105. De gevolgen van WM zijn al duidelijk merkbaar. Vroeger ontvingen we van elk filiaal drie tot vijf dagen van tevoren een prognosebestelling. Het fili aal kon z'n bestelling op de dag voor aflevering dan nog corrige ren. Op basis van de prognose kochten we grondstoffen in, wisten we hoeveel we van elk broodsoort moesten produceren en hoeveel medewerkers we moesten inzetten in het produk- tieproces. Maar tegenwoordig krijgen we geen prognosebestel lingen meer. We krijgen de eer ste informatie pas binnen op het moment dat de filialen de definitieve bestellingen plaat sen. Dat is dus pas 18 uur van tevoren. Weliswaar kunnen we redelijk goed inschatten hoeveel er gebakken moeten worden, maar welke broden de consu ment uiteindelijk kiest, is voor ons op dat moment een vraagte ken. Door WM zijn bij ons de onzekerheden dus toegenomen.' Als WM straks volledig draait, sluit Ditta Teeuwen niet uit dat het bedrijfsbureau ook 's avonds en in het weekend be mand moet worden. 'Winkels bestellen hun brood achttien uur van tevoren. Pas als alle bestellingen op artikelniveau zijn samengevoegd, kunnen we de produktie plannen en gaan bakken. De bedrijfstijd van het bedrijfsbureau wordt door WM dus in eerste instantie langer. Maar we streven ernaar om dat bij-effect door verdere automa tisering van de produktieplan- ning op te lossen.'

Personeelsbladen | 1994 | | pagina 6