Lijst met Mana-winkels voor vakantiegangers Uitwisseling Belgen zien De Tuinen zitten Overname Red Food Stores rond Acquisitieteam D J S t O U H T FOOD *DR STORE' AHOLD FLITSEN MEI 1994 Vorige week was er een groep Por tugezen van Pingo Doce en Feira Nova bij ons in Amerika op bezoek. Ze bezochten Giant, Finast en Tops. Er zijn natuurlijk veel ver schillen tussen onze winkels en die van hen. Behalve de maat is er de hoeveelheid fastfood, zoals ham burgers, hot dogs, en snacks. Die nemen bij ons in de supermarkt een belangrijke plaats in, maar in Portugal is fastfood nog nauwelijks ontwikkeld (misschien wel goed ook). Verder de enorme hoeveel heid diepvrieskasten vol met kant- en-klaarmaaltijden, groenten, en niet te vergeten vele soorten ijs. Ook merkten ze op dat de regels wat betreft vleesverkoop en sala debars in Portugal wat strenger zijn dan in Amerika. Aan het eind van de week vroeg Larry Castella- ni, de president van Tops, wat voor kritiek de Portugezen op zijn win kels hadden. Ik vond dit zelf een zeer bijzonder moment van de reis. Niet alleen was hun kritiek zeer helder en 'to the point' en had ik het idee dat Tops er wat mee kon doen, maar ook vond ik dat het wat extra's toevoegde aan hun be zoek. Ik ben er zelf heilig van over tuigd dat we binnen de Ahold-or- ganisatie veel van elkaar kunnen leren ondanks dat de omstandighe den vaak veel verschillen.Tenslot- te is iedereen ermee bezig om zijn of haar klant in de supermarkt zo goed mogelijk van dienst te zijn. Cornel ie Jutte (Cornelie werkt op het hoofdkan toor van Ahold USA in Parsippa- ny, New Jersey) Etos België heeft onlangs z'n eerste franchisevestiging geo pend in het Vlaamse stadje Diest. Het gaat om een proef, want franchising is bij onze zuiderburen lang niet zo inge burgerd als bij ons. 'Wel als het gaat om supermarktformules, maar niet in de speciaalzaken- branche', zegt commercieel manager Wim Swyngedouw. 'We zullen ons vizier dan ook primair blijven richten op de eigen winkels.' Onlangs opende De Tuinen in Bel gië z'n tweede filiaal. Vorig jaar liep men bij toeval tegen een bui tenkansje aan en werd De Tuin van Wijnegem geopend, genoemd naar het winkelcentrum vlakbij Antwerpen. Swyngedouw: 'De re sultaten van deze eerste Tuin wa ren zo bemoedigend dat we het nu al hebben aangedurfd de formule ook in het centrum van Antwerpen te introduceren.' Voor de Vlamin gen is de gezondheidsdrogisterij en kruiderij iets nieuws. Maar de één miljoen bezoekers die jaarlijks het winkelcentrum in Wijnegem betre den, lieten blijken de formule van De Tuinen te zien zitten. De Tuin van Antwerpen is gevestigd aan de voet van de Onze Lieve Vrouw Ka thedraal. De twee Tuinen worden commercieel geleid vanuit Neder land. Het administratieve en ope rationele deel valt echter onder Etos België. RvB-lid Rob Zwartendijk (m) en twee topmannen van Promodes ondertekenen in New York het koopcontract (Vervolg van pagina 1) 585 miljoen dollar in 1993. Er wer ken ruim 5.200 mensen, waarvan de helft part-timers. Het werkge bied van de Red Food Stores sluit naadloos aan op dat van de be staande Ahold-keten BI-LO. De overname biedt dan ook verschil lende mogelijkheden voor synergie. Red Food Stores werd opgericht in 1908. Het bedrijf had aanvankelijk geen winkels. De kruidenierswa ren werden vanuit grote rode BI-LO Red Food Edwards TOPS Finast Dat Ahold van plan was om Red Food Stores over te nemen was al sinds enige tijd bekend. Half fe bruari tekenden Ahold en het Franse detailhandelsconcern Pro modes, de verkopende partij, daar toe een intentieverklaring (letter of intent). De afgelopen maanden is een acquisitieteam met Ahold- experts druk bezig geweest om met Promodes te onderhandelen en Red Food Stores op alle aspecten van de bedrijfsvoering door te lich ten. Dat resulteerde uiteindelijk in Een kleine tien telefoontjes per week krijgt EuroDesk, de ondersteunende afdeling voor Europese activiteiten van Ahold, met de vraag waar in Tsjechië de Mana-winkels zijn gevestigd. 'Het zijn vooral va kantiegangers die bellen', zegt Magda Babeliowsky. 'Die wil len in Tsjechië in een mooie winkel hun boodschappen doen of ze zijn gewoon nieuws gierig na de verhalen die ze in Flitsen hebben gelezen. Ze wil len weten of ze er echt Neder landse pindakaas kunnen ko pen. En hagelslag. Jazeker.' Tsjechië is een geliefd vakantie land met veel campings Vooral na tuurliefhebbers kunnen er hun hart ophalen. De groene heuvels en gebergten en de vele meertjes zijn een paradijs voor wandelaars en vissers. Maar in het Reuzenge bergte (Krkonöse) in het noorden kan ook worden geskied. De Mana- winkels, 29 in totaal, zijn vooral gelegen in het midden en noord oosten van Tsjechië. In het lande lijke Midden-Moravië werd drie jaar geleden de eerste Mana-su- permarkt geopend in Jihlava, een vriendelijk stadje dat een samen werkingsverband is aangegaan met Purmerend. Wie een bezoekt brengt aan het folkloristische Roz- nov p. Radhostem, tegen de Slo waakse grens, treft ook daar een Mana-winkel. In de grote steden Brno en Ostrava zijn er respectie velijk drie en vier en in het skige bied van het Reuzengebergte staat in Jablonec een grote Mana-win kel. 'De nieuwste Mana wordt op 1 juni geopend in Frydek-Mistek, waar ik zelf ben opgegroeid', zegt Magda Babeliowsky. EuroDesk heeft een lijst beschikbaar met adressen van alle Mana-winkels. Nieuwsgierige Tsjechië-gangers kunnen de lijst aanvragen bij Nies van Dierendonck: 075-595656. vrachtauto's verkocht (vandaar de naam Red Food). Tegenwoordig is Red Food Stores een goed geleid supermarktbedrijf met een markt aandeel van rond de 55% in Chattanooga en omgeving en 25% in de overige werkgebieden. Het succes van het bedrijf is gebaseerd op lage prijzen, een zeer breed as sortiment (tot 40.000 artikelen) en de hoge servicegraad: boodschap pen worden ingepakt aan de kassa en naar de auto gebracht en de winkels zijn 7 dagen per week en 24 uur per dag geopend. Red Food Stores heeft drie typen winkels: 7 traditionele supermarkten (circa 3.000 m2), 39 superstores (circa 4.000 m2) en 9 family centers (cir ca 6.000 m2, met een breed aanbod huishoudelijke artikelen). de ondertekening van het koopcon tract. Ahold betaalt ongeveer 124 miljoen dollar (circa 230 miljoen gulden) voor Red Food Stores en neemt voor 5 miljoen dollar aan rentedragende schulden over. De aankoop wordt gefinancierd uit ei gen middelen.

Personeelsbladen | 1994 | | pagina 5