4 Positie Ahold in USA opnieuw versterkt Ahold mag zich sinds begin deze maand eigenaar noemen van de Amerikaanse supermarktketen Red Food Stores. Na BI-LO, Giant Food Stores, Finast, Edwards en Tops de zesde Ahold-keten in de Verenigde Staten. RvB-lid Rob Zwartendijk, verantwoordelijk voor Ahold's Amerikaanse activiteiten, is er tevreden mee. Flitsen sprak met hem naar aanleiding van de nieuwe aanwinst. Zeepkist Geen gebrek Hoog aanzien Zevende Red Food Stores AHOLD PUTSEN MEI 1994 Zwartendijk: we kopen niet de eerste de beste uit van het Franse detailhandels- bedrijf Promodes. 'We waren al langer in contact met Promodes', vertelt Zwartendijk. 'Ze wilden Red Food eerder niet verkopen. Een maand voor de intentieverkla ring kregen we nog nul op het re kest. Maar na een strategische heroverweging zagen de Fransen in dat je in de USA alleen succes vol kunt zijn als je over voldoende kritische massa beschikt. Promo des had in de Verenigde Staten al leen Red Food Stores. Te klein om mee te kunnen spelen in het ge vecht der groten. Men stond voor de keuze: een grote acquisitie of weg uit Amerika. Het is het laatste geworden, maar wel met bloedend hart.' Dat Ahold op het overname pad was in de Verenigde Staten, was geen geheim. De vorige acquisitie in de Verenigde Staten, Tops, dateert al weer van drie jaar terug. 'Als er vorig jaar eentje was bijgekomen, was het ook prima geweest. Con tacten genoeg, maar haast hebben we nooit gehad. Beter een goede beslissing dan een snelle. En dit is een goeie.' Rob Zwartendijk is in zijn nopjes. Op 3 mei tekende hij een overeenkomst waarmee Ahold voor de volle 100% eigenaar werd van Red Food Stores. En daarmee is de positie van Ahold in de Ver enigde Staten opnieuw versterkt. Red Food maakte tot voor kort deel Zwartendijk: 'Promodes was ervan overtuigd dat Ahold de beste haven was om Red Food Stores naar toe te lood sen. We begin nen in Amerika inmiddels aar dig bekend te worden. De naam Ahold heeft een posi tieve lading. Het succes van onze vijf regio- 'Het succes van onze ketens is niet onopgemerkt gebleven' nale ketens die met behoud van ei gen identiteit aan een uitgekiend synergienetwerk werken, is niet onopgemerkt gebleven. De mensen bij Red Food reageerden dan ook bijzonder positief. Samen met een directeur van Promodes ben ik in Chattanooga op een zeepkist ge klommen om het nieuws van de overname bekend te maken. Ik heb ze verteld wat het betekent om on derdeel van Ahold USA te zijn. Waar het op neer komt is dat hun inkooppositie dankzij bundeling van krachten wordt verbeterd; dat zich verschillende andere synergie- voordelen aandienen, bijvoorbeeld op het gebied van administratie, distributie en eigen merken; en dat de mogelijkheden voor ma nagement development sterk zul len toenemen.' Red Food Stores voldoet volledig aan de voorwaarden die Ahold hanteert voor acquisities in de Verenigde Staten. Zwartendijk: 'We kopen uiteraard niet de eerste de beste. Een bedrijf komt pas voor overname in aanmerking als het qua grootte, formule, bedrijfscul tuur en werkgebied aansluit bij onze bestaande ketens. Verder moet de kandidaat beschikken over een aanzienlijk marktaandeel. Bo vendien moeten er mogelijkheden voor expansie en voor synergie zijn, zoals bij Red Food Stores dat een di visie is geworden van BI-LO. Aan kandidaten geen gebrek. Het is alleen zaak om de goede ketens eruit te pikken.' nenste buiten gekeerd. Daarbij werden ook alle 55 winkels aan nauwgezette inspectie onderwor pen. Het team kwam met bijzon der positieve berichten terug. 'Pro modes is blijven investeren in verbeteringen, zodat de super markten in uit stekende staat verkeren. Breed assortiment, gro te versafdelingen en allemaal uit gerust met scan ning. De formu les zijn zeer inte ressant. De Red Food Family Centers werken bijvoorbeeld met een combinatie van food en non food die we bij onze andere ketens niet kennen. Van de identiteit en uitstraling van die winkels kunnen we nog het een en ander opsteken. Dat gaan we zeker verder uitbou wen. Het bedrijf heeft een uitste kende reputatie in de staat Ten nessee met een dominante positie in de stad Chattanooga en omge ving. Red Food staat in hoog aan zien. Ze doen veel voor de plaatse lijke gemeenschap. Die goede naam willen we versterken. Het werkgebied van Red Food Stores grenst aan dat van BI-LO. Het sluit fraai aan. Er zijn prima mo gelijkheden voor synergie, waar door de winstgevendheid nog aan merkelijk kan worden verbeterd.' 'We blijven continu in gesprek met een aantal kandidaten' Dat Red Food Stores bij die goede ketens behoort, lijdt voor het RvB- lid geen enkele twijfel. Het acqui sitieteam van Ahold heeft het be drijf de afgelopen maanden bin- Ahold USA behaalde in 1993 een omzet van 6,6 miljard dollar. Met Red Food Stores erbij zit Ahold USA nu boven de 7,2 miljard dol lar. Dat is meer dan de helft van de totale Ahold-omzet. Ahold staat daarmee op de 7e plaats in de top- 10 van grootste Amerikaanse su permarktbedrijven. Het aantal Ahold-medewerkers in de Verenig de Staten be draagt nu meer dan 62.000; in Eu ropa zijn het er momenteel 60.000. En daar zal het niet bij blijven. Ahold heeft zich ten doel gesteld de komen de vijf jaar op nieuw in omvang te verdubbelen. Eenderde van die groei zal uit acqui sities en joint-ventures komen. Zwartendijk: 'Als het in Europa onverhoopt niet lukt, dan wordt het toch weer in de USA of mis schien in andere delen van de we reld waar we al voorzichtig rond kijken. De kansen in de USA zijn in ieder geval duidelijk aanwezig en misschien toch wat groter dan ergens anders. We blijven daar continu in gesprek met een aantal wisselende kandidaten. Dat we verder zullen groeien in de Ver enigde Staten, staat voor mij vast.' Opgericht: 1908 Medewerkers: 5.259 Full-time: 2.381 Part-time: 2.878 Winkels: 55 Omzet: 585 miljoen Werkgebied: Tennessee, Hoofdkantoor: Chattanooga

Personeelsbladen | 1994 | | pagina 4