Eerste apotheek-autoloket van Europa Omzet opnieuw hoger 'Consument sleutel tot succes' Veranderingen bieden (ook) kansen Opgaande lijn Kristalactie Dagelijks contact De omzet van Ahold is in het eerste kwartaal van 1994 toe genomen tot f 8,6 miljard: een stijging van 8% in vergelijking met het eerste kwartaal van 1993. Van deze toename werd 2,6% veroorzaakt door de hoge re omrekenkoers van de dollar. In Nederland werd in het eerste kwartaal een omzet behaald van f 4,2 miljard: een stijging van 3%. De omzet in overig Europa bedroeg in deze periode f 347 miljoen: een stijging van 48,3%. Deze toename is vooral te danken aan de acquisi ties in Portugal in 1993. In de Ver enigde Staten nam de omzet toe met 5,5% tot 2,1 miljard. De winst over het eerste kwartaal is nog niet bekend, maar de Raad van Bestuur verwacht dat deze zo wel in Nederland, overig Europa als de Verenigde Staten hoger zal zijn dan in het eerste kwartaal van 1993. Voor geheel 1994 handhaaft de Raad van Bestuur de in het jaarverslag uitgesproken verwach ting dat de winst verder zal toene men. 'We moeten de centen uiteindelijk samen verdienen', zegt Jan van Triest, medewerker van AH's Centrale Slagerij Groenlo, op pagina 7 van deze Flitsen. Naast Jan hebben we nog vijf collega's geïnterviewd over hun ervaringen met de invoering van het nieuwe distributiesysteem Vandaag Voor Morgen. WM heeft niet alleen invloed op Albert Heijn zelf, maar ook op zijn leveranciers, waaronder onze eigen produktiebedrijven. In alle zes mini-interviews komen twee dingen steeds terug: WM is noodzakelijk en WM brengt veel veranderingen. Soms zijn die veranderingen heel welkom, bijvoorbeeld omdat routinewerk verdwijnt of omdat je functie meer inhoud krijgt. Soms gaan veranderingen je moeilijk af. Als je bijvoorbeeld je vertrouwde werkplek moet inwisselen voor een functie elders in het bedrijf of omdat je op andere tijden moet gaan werken. Veranderen - in de betekenis van betere service bieden, beter kunnen concurreren, je positie versterken - blijft een steeds terugkerend proces. Als generaties voor ons dat niet gedaan hadden, werkten we nu niet bij een succesvolle onderneming. In veranderingen schuilen ook altijd kansen. Nieuwe mogelijkheden om gezamenlijk ons werk beter en efficiënter te organiseren. Zodat we zowel betere resultaten boeken, als plezier houden in ons werk. Het is de kunst die kansen te zien en ze te benutten. Hoofdredactie Flitsen AHOLD FLITSEN MEI 1994 (Vervolg van pagina 1) meer samen te werken (synergie) en door te profiteren van de Ahold- schaalgrootte, slagen de winkelke tens er volgens Van der Hoeven in hun kosten verder te verlagen. Met behulp van videopresentaties informeerde de Ahold-president de honderden aandeelhouders over de stand van zaken in Nederland en Amerika. Het werd daarbij duide lijk dat de supermarktketens Ed wards en Finast inmiddels weer op het goede spoor zitten, dankzij eer der genomen maatregelen om de concurrentiepositie van de ketens te verbeteren. Van der Hoeven: 'Edwards en Finast zijn aan het te rugkomen en gaan zorgen voor een positieve bijdrage aan de groei van Ahold USA.' Beide ketens wisten zich in het eerste kwartaal van 1994 gunstig te ontwikkelen. Ver wacht wordt dat deze opgaande lijn in de rest van het jaar zal wor den doorgetrokken. De overige ke tens van Ahold USA presteren dit jaar opnieuw goed. 'Tops Markets, Giant Food Stores en BI-LO blij ven sterk aan de bal', aldus Van der Hoeven. Van der Hoeven zei verder dat Al- bert Heijn met succes werkt aan de verdere versterking van zijn lei dende positie in de Nederlandse markt. Per video liet Albert Heijn- president Jan Andreae de aandeel houders weten dat het marktaan deel van AH zich weliswaar stabi liseert, maar dat hij erop ver trouwt dat dit aandeel, alsmede de omzet en het resultaat, dit jaar toch volgens plan zullen groeien. Daarbij wees Andreae onder ande re op het succes van de kristal spaaractie die momenteel in de AH-winkels loopt en die een gun stig effect heeft op het marktaan deel. Voor wat betreft overig Europa toonde Cees van der Hoeven zich tevreden met de activiteiten in Portugal, die in 1994 opnieuw goed bijdragen aan het Ahold-resultaat. De Mana-winkels in Tsjechië zul len naar verwachting begin 1995 het break-even-punt bereiken. De Ahold-president maakte in zijn jaarrede een compliment aan de Ahold-medewerkers. 'De consu ment is de sleutel tot ons succes. Voorzien in de behoeften van de klant, iedere dag opnieuw, is de es sentie van ons werk. Daar hebben we een dag- en nachttaak aan. Daarom wil ik graag al onze 120.000 medewerkers hartelijk dankzeggen voor hun inspannin gen ten behoeve van ons bedrijf. De meesten van hen hebben dage lijks contact met honderden van onze klanten en zijn daardoor be palend hoe de klant over onze win kels en diensten denkt.' Van der Hoeven besloot zijn toe spraak met een blik op de toe komst: 'Voor 1994 verwachten wij wederom verbetering van zowel bedrijfsresultaat, het nettoresul taat als winst per aandeel. We lig gen op koers, ook waar het de lan ge termijn betreft. We zijn en blij ven een optimistisch bedrijf waar door velen met plezier gewerkt wordt.' De Jan Heijns-apotheek, gevestigd onder één dak met een Etos-dro- gisterij en naast een grote Albert Heijn-supermarkt, had al enige ja ren, als één van de weinige apothe ken in Nederland, een 24 uurs ser vice. 'Met het autoloket hebben wij een belangrijk service-element toe gevoegd,' aldus Wim Hoebert, di recteur van Pragmacare. 'Ook we ten wij dat het autoloket veel klan ten 's avonds en 's nachts een veili ger gevoel geeft.' De officiële opening van het auto loket werd verricht door Tweede- Kamerlid Tineke Netelenbos, voor zitter van de Vaste kamercommis sie voor Volksgezondheid en begin deze maand herkozen als kamerlid van de PvdA. Netelenbos stelde in haar toespraak dat het een logi sche ontwikkeling is dat een be drijf als Ahold zich begeeft in de handel en distributie van'genees middelen. Netelenbos: 'Aangezien de traditionele apothekers zich niet alleen als zorginstellingen ge dragen, maar ook als onderne mers, vind ik niet dat zij het exclu sieve recht op de distributie van geneesmiddelen kunnen claimen.' Momenteel heeft Pragmacare, via een commanditaire vennootschap, acht apotheken. Bovendien wordt met vier franchisers samenge werkt. Alle geneesmiddelen wor den vanuit het Pragmacare distri butiecentrum in Velp gedistribu eerd. Door per produkt relatief kleine voorraden aan te houden en vaak te beleveren, kunnen de apo theken van Pragmacare een groter standaardassortiment voeren dan de traditionele apotheken. Wim Hoebert: 'Met een efficiënte distri butiestructuur en optimale service en zorg voor de klant, hebben wij een sterk concept in handen om verder terrein te winnen in deze markt.' Ahold-dochter Pragmacare heeft bij zijn Tilburgse Jan Heijns-apotheek het eerste apotheek-autoloket van Europa geopend, 's Avonds en 's nachts kunnen klanten van uit de eigen auto of een taxi hun recepten afgeven en de geneesmiddelen in ontvangst nemen. Mieke van der Ploeg helpt een avondklant aan het autoloket. De twaalf apothekers assistentes van de Jan Heijns apotheek werken 20 uur per week en nemen beurtelings een nachtdienst voor hun rekening

Personeelsbladen | 1994 | | pagina 3