OR DISTRIBUTIE PREDIKT OPHEFFING VAN HEILIGE HUISJES COMMOTIE ROND WERKEN OP KONINGINNEDAG FIETSPAD MARVELO 'WERK Onder verantwoording van de Centrale Ondernemingsraad REACTIE TELEFOON: ouderenbeleid Gevolgen kostenreducerinqOR Meester volgt gevolgen van kostenreducering voor medewerkers en bedrijf. Kostenreducering is één van de pijlers van de reorganisatie. ♦wijziging AH topstructuur: OR AH Hoofdkantoor praat met medewerkers over consequenties (andere werkzaamheden, samenvoegingen e.d.) op korte en lange termijn als gevolg van andere topstructuur. Reacties worden gebundeld en doorgespeeld naar directie. Gesprekken ouderenbeleidOR Gall Gall inventariseert in persoonlijke gesprekken hoe medewerkers denken over invulling CORNIEUWS Zelfsturende groepen in het bedrijf zijn beter voor ie dereen. Dat ideaalbeeld draagt de OR Distributie uit. De raad wordt gesteund door adjunct-directeur Han Willemse. Zelfsturende groepen betekenen meer verantwoordelijkheid voor de medewerker, meer inspraak en meer betrokkenheid. Het plan werd geboren naar aanleiding van een adviesaanvraag over semi-au- tonomie. Daarbij zouden mede werkers een gevarieerder aantal taken krijgen. Voorzitter Piet Pij nenburg zegt het als volgt: 'Onze mensen kopen een huis, organise ren een wereldreis, zijn voorzitter van de voetbalvereniging of weet ik wat. Zouden die mensen niet meer kunnen dan ophalen? Na tuurlijk, mensen hebben veel meer in hun mars. Er wordt alleen te weinig mee gedaan.' De filosofie van de OR gaat uit van de groep en het groepsgevoel. Pijnenburg: 'Nu verschuilen mensen zich ach ter elkaar. Als er iets misgaat, heeft de chef het gedaan of is het niet 'mijn pakkie aan'. Van die hei lige huisjes willen we dus af. In de nieuwe situatie is het: iedereen pijn in de buik of niemand.' Secre taris Nico Brandehof: 'Als je baas nu zegt: je moet vrijdag twee uur langer werken, doe je het wel, maar je loopt de hele dag te foe teren. Wanneer je met je groep bepaalt dat er vrijdag langer ge werkt moet worden en je ziet ook de reden ervan, ben je gemoti veerder om wat langer te blijven.' Dwarsliggers in zo'n groepsproces worden ook niet meer door de chef gecorrigeerd, maar in eerste instantie door de groep. De rol van de chef wordt daarmee be perkt tot een soort coach. 'Aan de andere kant trek je een hoop sores bij de baas weg', weet Pijnenburg, zelf ook ploegchef. 'Want mis schien wil die man bijvoorbeeld wel helemaal niet 'plannen', vindt-ie dat vreselijk. Dat doet de groep nu. Voor de chefs klinkt dat misschien bedreigend, minder ta ken, maar je kunt het ook zo zien dat zij hun blikveld kunnen gaan verruimen. Er komt volgens mij nooit een situatie waarin er geen management meer nodig is. De lij nen worden alleen korter.' De vertegenwoordigers van de OR geloven heilig in de plannen. 'Mensen zullen eraan moeten wennen dat ze zelf moeten mee denken. Het is een ideaal. Er is durf voor nodig. En ik weet ook niet waar het ophoudt, maar ik weet wel dat het werk er een stuk aantrekkelijker door wordt. Behal ve job rotation praat je ook mee over het hele proces. Je kijkt ook in de tuin van je buurman.' Een proef met de nieuwe aanpak in het distributiecentrum in Tilburg pakte positief uit. Na overleg tus sen de OR en de bestuurders in Doorn is besloten de zelfsturende groepen in alle distributiecentra in te voeren. Brandehof wil nog ver der gaan. 'Je kunt zo'n groepsaan- pak in veel meer situaties toepas sen. Het gaat erom dat je initiatieven neemt, de kans krijgt om meer betrokken te zijn bij je werk. Je ziet zo'n zelfde verande ring ook in medezeggenschap. Niet meer afwachten, maar zelf het voortouw nemen. Dat werkt.' Op 10 juni gaat de OR Distributie de filosofie toelichten in het voor zitter/secretaris overleg. van de belangrijkste hand grepen voor OR en medewer kers', zegt Nico van der Tol van de OR van Albro. 'Als se cretaris van de VGW-commis- sie loop ik elke dag door de bakkerij. Net als de voorzit ter, Simon van der Marck. Hij is hoofd van de technische dienst, ik coördinator van de huishoudelijke dienst. Dat werkt goed voor een VGW- commissie. Je stemt snel on effenheden af. Het aardige van Veiligheid, Gezondheid en Welzijn is dat je er heel praktijkgericht mee aan de gang kan. Ik bedoel, het staat hier bol van de machi nes. Dat vereist de hoogste aandacht. Wat ik merk is dat mensen met vragen en op merkingen komen, ledereen kent je op een bepaald mo ment en ze weten dat je als OR-lid iets voor ze kunt doen. Of het nu om een groep gaat of een individu, ik probeer altijd advies te ge ven, dingen door te spelen. En zo hoort het ook. Ze vroe gen vorig jaar wat ik ging doen in mijn verkiezingscam pagne. Ik zeg: ik werk elke dag aan m'n campagne. In middels al zeven jaar lang.' Koninginnedag is een nationale feestdag. Omdat 30 april dit jaar op zaterdag viel, besloot Albert Heijn om omzettechnische redenen zijn winkels, voor zover mogelijk, open te houden. In de filialen ontstond commotie over de ongelijke uitvoering van de arbeids voorwaardelijke regeling. De ondernemingsraad Operations werd in de weken voorafgaand aan koninginnedag en ook daarna bestookt met klachten. Secretaris Hans Boere: 'De open stelling op 30 april vinden wij be grijpelijk, maar je moet er dan wel voor zorgen dat er een goede en vooral duidelijke regeling is. Zoals het nu is gegaan, kan het volgend jaar niet meer. De regeling werd in de winkels zeer verschillend in gevuld. Dat gaat ten koste van de medewerkers. Je kreeg een situ atie waarin de één, een medewer ker met een laag uursalaris, wel werkte en dus een toeslag van 200% ontving, maar waarin de an der, een medewerker met een hoog uursalaris, een verplichte vrije dag moest nemen en zelfs niet werd doorbetaald.' Ook part time medewerkers die twaalf uur of minder werken werden voor koninginnedag opgetrommeld. In de CAO is geregeld dat zij hele maal geen recht hebben op toe slagen die gelden voor zon- en feestdagen. 'En dat terwijl we het hele jaar door op de onmogelijk ste momenten een beroep op de ze mensen doen', aldus Boere. De ondernemingsraad gaat met PZ om tafel zitten om voor de vol gende jaren een goede regeling af te spreken.' Op initiatief van de OR is op het parkeerterrein van Marvelo een fietspad aangelegd. Een ongeluk, waarbij een achteruitrijdende auto een fietser aanreed, was aanleiding voor de aanleg van de aparte strook. 'In de nieuwe situatie rijden fietsers altijd voor de auto's langs', zegt voorzitter Jan Prent. 'Veel medewerkers komen op de fiets naar het werk. Een speciaal gemarkeerde fietsbaan was er niet. Het is nu een stuk veiliger.' Voor de aanleg van het fietspad is een deel van de parkeervakken afgenomen.

Personeelsbladen | 1994 | | pagina 11