Vasten, feesten, pingels en begrip De Klant Gall Gall zet magazine op video 8 Amsterdams filiaal ziet markt voor moslim-produkten 'Er wordt meer gekeken dan gelezen' DEZE I OVER BOODSCHAPPEN DOEN Anne-Marie: 'Ik ben directrice van een basisschool. Een full-time baan waardoor ik alleen in het weekend vrij ben. Nu ik de boodschappen aan James overlaat, houd ik meer tijd over voor mezelf, mijn gezin én voor een uitslaapochtend. Elke donderdag geef ik telefonisch mijn bestelling door. Meestal loop ik de bestellijst van de afgelopen week na omdat ik toch vaak dezelfde artikelen nodig heb. Dat duurt niet langer dan tien minuten. De aflevering van de boodschappen op vrijdagavond neemt ongeveer vijf minuten in beslag. Welgeteld PERSOONLIJKE BAND Anne- -AHOLD FLITSEN APRIL 1994 De Ramadan is de jaarlijkse vastenmaand voor moslims. Dertig dagen lang wordt er tussen zonsopgang en zonson dergang niet gegeten, gedronken of gerookt. Het is één van de vijf verplichtingen die de islam (het moslim-geloof) stelt. Wie niet eet en drinkt, voelt wat het is om honger en dorst te hebben. 'Toch ligt de besteding van mos lims tijdens de Ramadan twee of drie keer hoger dan normaal', zegt Sghir Bougrine van het Amster damse AH-filiaal aan het Comelis Troostplein. 'De Ramadan is een feestmaand. Zodra de zon onder is komen families en vrienden bij el kaar om samen feest te vieren, te eten en te drinken.' De Marok kaanse afdelingsmanager Vers zag een gat in de markt. Hij greep de laatste week van de Ramadan aan om de Nederlandse klanten in het multiraciale filiaal kennis te laten maken met typisch Marokkaanse en Turkse produkten. Er werd mintthee geschonken en er waren koekjes van eigen Marokkaans deeg. 'Niet alleen om uit te delen. Ik heb zeventig kilo koekjes ver kocht', zegt hij. Bougrine had voor af zijn huiswerk gedaan. Hij meldt: Volgens het Centraal Bu reau voor de Statistiek zijn er zo'n één miljoen allochtonen in Neder land. Die hebben bij elkaar een be steedbaar inkomen van ongeveer één miljard gulden. Daar zou Al- bert Heijn meer mee kunnen doen. Er is schapruimte voor Mexicaanse produkten, Italiaanse produkten, maar er is nog geen meter voor Marokkaanse en Turkse produk ten.' Het filiaal in de Amsterdamse Het eerste videomagazine ter wereld staat vanaf begin mei op naam van Gall Gall. De band, samengesteld en gepresenteerd door wijn goeroe Hubrecht Duijker, neemt de kijker mee naar de mooiste wijngebieden van de aardbol en Duijker zelf steekt zijn neus in de beste wijnen. 'Uit onderzoeken is gebleken dat Nederlanders steeds visueler inge steld zijn', zegt commercieel ma nager Tom Heidman. 'Ze kijken per week 888 minuten televisie, terwijl slechts 78 minuten per week wordt besteed aan het lezen van tijd schriften en kranten. Tussen 1980 en 1990 is het kijkgedrag met tien procent toegenomen. In die trend past een nieuw medium als het vi deomagazine. Bovendien bleek uit een ander onderzoek dat 1,6 mil joen mensen in Nederland interes se hebben in wijn.' Het videopro gramma duurt een half uur. In veel opzichten doet het videoprogram ma denken aan een tijdschrift. Drie items vormen de hoofdmoot en worden onderbroken door een wijncursus en infomercials (recla mes waarbij het accent ligt op in formatie/ red.). In deel één trekt Duijker de wijde wijnwereld in naar de Spaanse rioja-streek, naar de wijngaarden van Zuid-Airika en naar een sherrykelder in Jerez. De beelden zijn geregisseerd door Nico Hiltrop, geen onbekende in de Hil- versumse televisiewereld. Ook de prijs komt overeen met die van een gemiddeld tijdschrift. Het magazi ne kost f 4,95. Het aardige is ech ter dat de tape, die een uur duurt, na het bekijken opnieuw te gebrui ken is voor opnames. 'Maar', zegt Heidman, 'ik kan me ook voorstel len dat het magazine wordt door gegeven. Zoals dat met een gewoon tijdschrift gebeurt.' Gall Gall maakt het videomagazine voor wijnliefhebbers extra aantrekke lijk door kortingscoupons in de box te verpakken. Het populaire Gall Gall-magazine, dat gratis in alle winkels wordt verspreid, blijft ge woon verschijnen. Pijp verkoopt sinds de actie (mid den maart) Turkse en Marokkaan se broden. Ook voor produkten als couscous, honing en amandelen ziet Bougrine toekomst. Behalve een commerciële had de initiatiefnemer ook nog een ande re, meer ideële doelstelling. Hij wilde de band versterken tussen AH en de vele allochtonen-klanten van het filiaal en datzelfde tussen de Nederlandse en de buitenlandse medewerkers en klanten. Hij zegt: 'Op die manier hoop ik dat er meer begrip en tolerantie ontstaat. Dan kunnen we allemaal rustig slapen.' Hoessein El Pacha en Renée Mof, een moslim en een joodse mede werker, demonstreerden niet al leen thee en koekjes, maar ook de tolerantie die Bougrine bedoeld. Supermarktmanager Piet Kieft zag het plan van zijn afdelingsma nager meteen zitten. Bougrine bel de vervolgens met Royal Air Ma rokko, regelde bij een bazaar an tiek en traditionele kleding en deelde ook reisbrochures uit. Vol gend jaar wil hij het nog groter aanpakken. 'Met meer filialen in Amsterdam. En misschien kunnen we er dan een loterij bij organise ren met als prijs een reis naar Ma rokko.' Veel medewerkers van Ahold staan in direct contact met klanten. Klanten die hun boodschappen in de winkel halen, of klanten die de boodschappen thuis bezorgd krijgen. De wisselwerking tussen klant en medewerker staat centraal in deze rubriek. De klant: Anne-Marie de Ligny uit Leiden De medewerker: Brent Doorland, chauffeur van James Telesuper OVER JAMES Anne-Marie: 'Destijds las ik in AllerHande dat James Telesuper ook in Leiden de boodschappen bezorgde. Ik heb me direct aangemeld. En tot mijn volle tevredenheid brengt James alweer drie jaar lang de boodschappen bij mij thuis.' heb ik in één kwartier alle boodschappen in huis. En dankzij James hoef ik op zaterdag geen overvolle winkelkar voort te duwen.' SERVICE Anne-Marie: 'De service is prima. Het assortiment is groot zodat ik vrijwel alle produkten bij James kan bestellen. Bovendien hoef ik de boodschappen niette sjouwen.' Brent: 'De afspraak is dat James de boodschappen in huis aflevert. Ik kom al twee jaar bij deze klant. Ik weet precies waar alles moet staan. Het bier zet ik voor de schuur, frisdrank in de kelder en de overige boodschappen op de gang. Vervolgens regel ik de betaling en reken ik uit hoeveel kratten en lege flessen er terugkomen.' Marie: 'Brent is aardig, beleefd en zeer dienstverlenend. Hij weet de weg in huis en dat is erg praktisch.' Brent: 'Dit is mijn koffie-adres. Ik krijg hier vaak een kopje koffie. Anne-Marie is een makkelijke klant. Er zijn klanten die direct mopperen als er een keertje iets misgaat. Anne-Marie met. Ik kom hier graag.' MISSER Anne-Marie: 'James heeft hier eens een pak hondebrokken afgeleverd. Nu heb ik wel een kat maar ik heb geen hond. Het pak heb ik dan ook direct aan de chauffeur teruggegeven. Ter plekke heeft de chauffeur de hondebrokken keurig van de rekening afgetrokken.' Brent: 'Mocht er iets ontbreken in de bestelling dan proberen we dit zo snel mogelijk in orde te maken. Meestal nog op dezelfde dag of uiterlijk een dag later.' DETAIL Anne-Marie: 'Vroeger bracht James de boodschappen op zaterdagochtend tussen 9.00 en 11.00 uur. Op een ochtend is de chauffeur zelfs twee keer aan de deur geweest maar niemand van ons gezin werd wakker. Uiteindelijk probeerde de chauffeur het om 12.00 uur nog eens. "Bent u nu eindelijk eens wakker!", waren zijn eerste woorden toen ik de deur voor hem opendeed.'

Personeelsbladen | 1994 | | pagina 8