'Powerplay' bij Finast 'Men kickt op bekende namen' Woordspelletjes Drempel Kamerbreed Bretonse zalmforel Vaco Top-4 Ruim 7.000 produkten in prijs verlaagd (Vervolg van pagina 1) de koelvitrines van Albert Heijn. Andere grote klanten van Vaco zijn AC Restaurants België en de Belgische supermarktketen GB. 'Ook deze zijn nog eens goed voor 60.000 porties. Ons succesprodukt in België is vol-au-vent, een kipge recht. Daar maken we 16.000 kg per week van. Een zwembad vol', aldus Schreuder. Door de omzet groei heeft Vaco zijn plafond in middels bereikt. Dit jaar wordt de fabriek dan ook drastisch ver bouwd en met 1.600 m2 uitgebreid. 'Dat is ook noodzakelijk om aan de regels van de Europese Unie te voldoen. De hele routing wordt aangepast, zodat produktstromen elkaar niet meer kruisen.' Vijf jaar geleden begon Vaco, dat tot dan toe alleen AC België als klant had, met de produktie van eenpersoonsmaaltijden voor de verkoop in supermarkten. In sa menwerking met Albert Heijn ont wikkelde het bedrijf complete maaltijden in een bak met twee of drie vakjes onder de naam AH Huistraiteur. Schreuder: 'Het pro bleem was alleen dat de produkten geen versuitstraling hadden. Door de kartonnen sleeve die erom zat, kon je de inhoud niet zien. Dat werkte niet. Daarom pasten we de verpakking aan zodat je kon zien wat je kocht. Dat werden de dag schotels. Zijn we twee jaar geleden in 400 AH-winkels mee begonnen. Zeven artikelen, waaronder boeuf Stroganoff en boeuf Bourguignon. Liep goed in de grote stad, maar het platteland bleef achter. De drempel was kennelijk te hoog. Vervolgens gooiden we het op nieuw over een andere boeg. We zijn meer aan het gezin gaan den ken. Het moest veel eten worden voor weinig geld. Zo kwamen we op de kilobak lasagne voor 7,95. Dat was het keerpunt. Het was meteen een succes. Een dikke 6.000 bakken per week.' De lasagne werd gevolgd door an dere gerechten in kilobak. 'Hele populaire dingen, zoals moussaka en paella. Gerechten die inmiddels algemeen geaccepteerd zijn in Ne derland, maar waar mensen geen referentiekader bij hebben. Dat ze niet kunnen zeggen: "Dat maakte moeder vroeger beter", want dan verkoop je niet veel', weet Schreu- Vaco-directeur Rob Schreuder der. Dankzij het succes van de ki- lobakken heeft Vaco trouwens goed nieuws in petto voor de kleine huishoudens: 'We gaan nu ook weer met eenpersoonsverpakkin gen beginnen. Oriëntaalse gerech ten. We gaan een beetje de Chi nees uithangen. Bami, nasi Singa pore, babi pangang, foe yong hai. Twaalf gerechten vanaf eind mei kamerbreed bij Albert Heijn. Een compleet chinees-indisch concept. Maaltijden waaraan mensen zelf nog dingen kunnen toevoegen. Waarmee ze nog creatief aan de gang kunnen en van een kwaliteit die zeker vergelijkbaar is met een goed Chinees restaurant.' Schreuder verwacht de komende jaren een geleidelijke ontwikkeling van de kant-en-klaarmaaltijden. Daarbij zal de consument het bij de ingeburgerde gerechten uit de Italiaanse en oosterse keuken hou den. 'Men kickt op bekende na men. Ik denk niet dat de Bretonse zalmforel gevuld met visfarce Ne derland schoksgewijs zal verover en. De consument blijft de beken dere produkten eten. Wel verwacht ik variaties op bekende thema's. Een lekkere Chinese tomatensoep bijvoorbeeld. Het is duidelijk dat de omzet groeit naarmate gezin nen steeds minder met z'n allen aan tafel zitten. Voorwaarde is wel dat de produkten qua prijs bereik baar blijven voor een grote groep.' Laatste vraag: eet Schreuder zijn eigen produkten thuis wel eens? 'Zeker. Lasagne bijvoorbeeld. En Singapore nasi. Dat gebruikt mijn vrouw als basis in een wok. Je houdt het niet voor mogelijk wat ze daarvan kan maken!' De best verkochte Vaco-produk- ten onder het eigen merk van AH: 1. lasagne (verde en bolognaise) 2. moussaka 3. paella 4. foe yong hai met rijst met stip onderweg: bami, nasi, Singapore nasi en babi pangang. In Amerika zijn ze dol op het spe len met taal en allerlei soorten van afkortingen. Het begint al bij de namen. Robert wordt Bob, James wordt Jim, Deborah wordt Debby. Als je naam niet gemakkelijk af te korten valt, nemen ze gewoon de eerste letter van je voornaam en de eerste letter van je achternaam. Zo sta ik binnen Ahold USA be kend als CJ (siedjee). Toen ze me voor het eerst zo noemden wist ik niet dat het voor mij bedoeld was, maar dacht ik aan een nieuw soort frisdrank. Ook de namen van de wegen worden afgekort. Zo heb je de LIE (Long Island Expressway), BQE (Brooklyn Queens Express way) en de GW-bridge (George Washington bridge). Op de ver keersborden en op de radio worden ze ook zo genoemd. Daar kwam ik ook pas wat later achter. Een suc cesvol restaurant heet TGIF (thank God it's Friday) en daar be stel je je maaltijd natuurlijk ASAP (as soon as possible). Ped-x/ing betekent pedestrian crossing (voetgangersoversteek plaats) en kerstmis wordt hier af gekort als X-mas. Toen ik op een cursus vroeg wat IOU betekende begon iedereen te lachen en kwam ik er achter dat het I owe you was. Al doende leert men en zo langza merhand gebruik je het zelf zonder dat je er erg in hebt. Leuk is het ook als de cijfers en letters ge mengd worden zoals '4 sale' (for sa le) en '2 be or not 2 be' (to be or not to be). Ook op de nummerplaten kim je je hier uitleven. Voor dollar kun je erop laten zetten wat je wilt. Tot nu toe heb ik er geen gebruik van gemaakt, maar ik sluit niet uit dat ik binnenkort rondrijd met een nummerbord met de tekst 'Ahold USA'. Cornelie Jutte (Cornelie werkt op het hoofdkantoor van Ahold USA in Parsipanny, New Jersey) Eén van de vullijnen bij Vaco AHOLD FLITSEN APRIL 1994 soonlijke verzorgingsprodukten, bepaalde groepen softdrinks en snacks. Na ruim een maand 'po werplay' bij Finast zegt Bill Hols- worth: 'De campagne is heel krach tig. Niemand in ons werkgebied kan nog langer zeggen dat Finast niet het beste en meeste biedt voor je geld. Onze klanten zijn tevre den. Dus wij ook.' In bijna 40 supermarkten van de Ahold-winkel keten Finast in Ohio (Amerika) zijn de prijzen van ruim 7.000 produkten met ingang van 1 maart fors in prijs verlaagd. De grootscheepse prijsverlaging is onder deel van de campagne 'Power Price'. indruk weten te wekken dat ze voor bepaalde artikelen beter bij hen terecht konden. Met onze nieuwe Power Price-campagne la ten we de klanten duidelijk zien dat ze voor al hun boodschappen het best uit zijn in de Finast-su- permarkt.' Tot de sterk in prijs verlaagde artikelen behoren onder meer melk, dierenvoeding, baby- produkten, gezondheids- en per- 'Met deze campagne spelen we in op de veranderende wensen van onze klanten', zegt Finast-presi- dent Bill Holsworth. 'We hebben geïnvesteerd in onze prachtige su permarkten en bieden daarin abso luut het beste assortiment levens middelen dat je in onze markt kunt krijgen. Maar in ons werkge bied hadden enkele concurrenten bij een deel van onze klanten de

Personeelsbladen | 1994 | | pagina 5