VAN 'T SCHAP VAN 'T SCHAP 2 Volgende week is het koninginnedag. Nederland viert feest, waarbij de bevolking zich onbekommerd te buiten gaat aan het zogenaamde oranjegevoel. Albert Heijn, Jamin en Gall Gall spelen handig in op dit gevoel met enkele typische oranjeproduk- ten. Aanleiding voor Flitsen voor een extra aflevering van 'Van 't Schap'. Wilhelmuslikeur Oranjebitter VAN *T SCHAP A Wilhelmus 0 VAN T SCHAP Confetti en cheerball Oranje Tompouce VAN'T SCHAP Wat is berberechno? VAN'T SCHAP 4.1a carte Babykookboek ogy A ch Toefzakken VAN'T SCHAP ■AHOLD FLITSEN APRIL 1994 'Ik weet nog wel dat wij in militai re dienst op ko ninginnedag een Oranjebitter dronken op de gezond heid van de koningin', zegt Kees Post- ma, assortimentsmanager 'Gedistil leerd' bij Gall Gall. 'Binnen Defen sie is het een soort van traditie.' En ook binnen oranje-ver- 1^. enigingen en oranjeco- Jy mité's wordt op 30 april traditiegetrouw een glaasje van het konink lijk kruidenbitter ach terover geslagen. Oran jebitter is een typisch Hollands produkt, bereid op basis van de schillen van de oranje-appel. De- Oraniii ©Cikcut Hioqhoudi ze appel, familie van de sinaasap pel, is een vrucht van de oranje boom die groeit in subtropische ge bieden. Veel zoe ter dan Oranje bitter is Wilhel muslikeur. Een recept uit 1888, één van de oudste drankjes die leve rancier Hooghoudt (oet Greuning'n) maakt. Sinaasappel schillen en manda rijndistillaat zijn van oudsher de ingre diënten. De toevoe ging van oude brandy is op verzoek van de consument ach terwege gelaten. Wilhelmusli keur wordt ge dronken bij de koffie of in cock tails. Beide drankjes ken nen hun hoogte punt rond na tionale feestda gen. 'En dan vooral konin ginnedag', zegt Postrna. 'Zelf drink ik het ook nog al tijd op 30 april. Het hoort er nu een maal bij. Als het dit jaar als het een beetje meezit kunnen we ook wat ver kopen rond het WK voetbal. Hoe ver der het Nederlands elftal komt, hoe meer Oranjebitter en Wilhelmusli keur er wordt gedronken. Dat hebben we bij het EK in 1988 ook gemerkt. Het hoort allemaal bij de oranjegekte.' Een fles Wilhelmuslikeur kost bij Gall Gall f 17,95 (70 cl); Oranjebitter is er in twee maten: een halve liter (f 13,45) en een heupflacon (f 3,95). Je ziet ze al staan langs de kant van de weg. 30 april, Emmeloord. Kin deren die zwaaien naar de koninklijke stoet met hun oranje cheerball. En on dertussen maar snoepen van die rood, wit, blauwe 'smarties' uit de feestko- ker die ze even daarvoor bij de plaat selijke Jamin hebben gekocht. Choco- confetti, noemen ze het bij Jamin. Een echt koninginnedag-artikel. De ko ninklijke koker werd speciaal voor de nationale feestdag gemaakt en is het eerste produkt van een serie oranje produkten, die de vierdaagse en voor al de WK zullen begeleiden. 'Er komt nog een wandelstok met spekkies, een spek voor om je nek, als een soort me daille en er komen chocoladeballetjes met een oranje verpakking', zegt Bet- tina Sommer van Jamin. De choco- confettikoker kost f 3,95. Nieuw bij Albert Heijn: de Oranje Tompouce. In de week voor konin ginnedag volop verkrijgbaar in de honderdvijftig AH-winkels met een gebaksafdeling. Het rose deklaagje is voor de gelegenheid vervangen door een oranje deklaagje. 'Gewoon met een natuurlijke kleurstof behandeld; een fluitje van een cent', aldus assor timentsmanager Michiel Polderman van Albert Heijn. 'Een aardigheidje voor mensen die iets leuks willen doen op koninginnedag. Het is moei lijk te voorspellen hoe het gaat lopen, maar ik verwacht dat we er zo'n hon derdduizend van zullen verkopen.' De gebaksman houdt er bovendien terde ge rekening mee dat het produkt straks in juni, tijdens het WK-voetbal in Amerika, opnieuw gretig aftrek zal vinden. Mogelijk in combinatie met een glaasje Oranjebitter van Gall Gall. 'Zoet en bitter, dat zou best eens voor een smaaksensatie kunnen zorgen. Het lijkt me in ieder ge val het proberen waard.' De Oranje Tompouces zijn ver krijgbaar in dozen van vier. Een doos kost f2,99. Een béétje avon tuurlijke vakantie ganger eet in het buitenland niet al leen bij de plaatselijke fast-foodketen, maar wil ook eten wat de pot schaft. Eten waar de lokale bevolking eet, In een echt Italiaans ristorante, een Spaanse tapasbar of een Franse bistro. Eén probleem heb je als nieuwsgierige eter. De menukaart. Want wat is in hemelsnaam berberechno, wat krijg je op je bord als je bibbeleskas bestelt, wat schuilt er achter saltimbocca? Gall Gall heft deze culinaire drempel- wees op en verklaart de culinaire ter men van zes taalgebieden: Frans, Spaans, Duits, Engels, Italiaans en Grieks. Dat gebeurt met het boekje 'A la carte'. 'Typisch een boekje wat al honderd keer bedacht is. maar nooit is geschreven', zegt Laura van der Meij van Gall Gall. De slijters lieten het boekje samenstellen door de culinair journalisten An- ne Scheepmaker en Henk Noy. "Voor Gall Gall gaan eten en drinken hand in hand', zegt Van der Meij. Het boekje is het zo veelste service element waar mee de slijters hun klanten in formeren over cu linaire geneug ten. Eerder kon de klant al wijs wor den met een wijnwijzer en bijvoorbeeld via het maandelijks Gall Gall-maga zine. 'A la carte' stop je in je binnenzak en neem je dus makkelijk mee op reis. Het boekje kost 5,95. 'Tijdens hun eerste jaar maken baby's een groeispurt die ze hun leven lang niet meer overdoen. In twaalf maan den worden ze gemiddeld anderhalf maal langer en hun gewicht neemt doorgaans in drievoud toe.' Voor deze spurt en de daarop volgende twee ja ren geeft Albert Heijn het Babykook boek uit, dat vanaf week 15 voor f 6,95 in de winkel ligt. Want wat is er nou leuker dan zelf voor de baby of peuter lekkere hapjes te maken? Niets toch! De kleintjes graaien erin, smullen er van en groeien er zichtbaar van. Een dankbare klus, dus. Een slabbetje wordt niet bijgeleverd, maar dat is vast elders in de AH-supermarkt ver krijgbaar. Het Babykookboek bevat overzichtelijke informatie over baby voeding, goede voedingsgewoonten, ba by- en peutermenu's, tips en algemene kook- en bewaaraanwijzingen. De orgi- nele recepten helpen bovendien om het kleine kroost een lekkere smaak en goede eetgewoonten bij te brengen. Wie het Babykookboek (totaal 64 pagi na's) doorbladert, komt erachter dat de kleintjes veel gevarieerder kunnen eten dan vaak wordt gedacht. Het zijn niet alleen de voorspelbare worteltjes en bladspinazie, die op het babymenu hoeven te prijken, maar de kleine kan haar of zijn voorkeur ook laten uitgaan naar onder meer kalfsvlees met cour gette, sinaasappel-kwarkcrème, maca roni met mozzarella en kipgehakt met groente. Jojanneke Claassen, vaak schrijvend in de weer voor damesweek bladen, tekende voor de tekst en Ferry Bokma voor de goed aansluitende illu straties. En Albert Heijn?... Die laat nu weer eens op een andere manier zien dat er op de kleintjes wordt gelet. Banket bij Albert Heijn. 'Mensen ko pen het industriële banket op voor raad. Als de kinderen van school ko men, hup, even een lekkere koek. Maar we weten ook dat als er echt iets valt te vieren, de klant naar de ban ketbakker op de hoek gaat. Om in de ruimte tussen die banketbakker en de industrie te stappen, zijn we samen met Albro gekomen met de toefzak.' De toefzak is een nieuwe manier van ver pakking. Zakje zonder poespas, clipje erom en je krijgt een mooie toef. Albro schafte voor het toefzakverpakken een aparte lijn aan. Toch is de toefzak niet nieuw. Eerdere acties van concurren ten mislukte. Maar Mulder gelooft in de luxe-banketlijn. 'We hebben iets van: als je het doet, moet je het goed doen', zegt hij. 'Al onze toefzak-pro- dukten zijn met roomboter bereid. Er is altijd echte chocolade gebruikt in plaats van cacaofantasie en in het me rendeel van de produkten zit amandel spijs. Zoals je een slager beoordeelt op zijn biefstuk, zo beoordeel je een ban ketbakker op zijn gevulde koeken. Proef zelf maar. Ik durf de vergelijking met de banketbakker wel aan.' Hij wijst erop dat de toefzaklijn in prijs duurder is dan de industriële lijn, maar zeker goedkoper dan het banket bakkersbanket. Een ander verschil is de houdbaarheid. De industriële koe ken zijn twaalf weken houdbaar. Het toefzakbanket een week of drie a vier. Volgens Mulder is dat geen probleem. 'Luxe banket wordt gericht gekocht. Voor een speciale gelegenheid.' Sinds begin april staan de toefzakken in de winkels. Die kregen van tevoren alle maal een pakket met de produkten op gestuurd. Mulder: 'Een praatje en een plaatje is leuk. Maar zelf proeven is nog leuker.' 'Oneerbiedig ge zegd verkopen we banket als blikken bruine bonen', zegt Aijen Mulder, assortimentsmanager

Personeelsbladen | 1994 | | pagina 2