Laat de boodschappen maar aan James over Het is een soort encyclopedie m Wachtlijst najaren opgeheven Tientje Jaarverslag 1993 Albro eerste bakker met ISO 9001 t Mevrouw Jansen BON BON BON BON v AHOLD FLITSEN MAART 1994 Er komt geen winkel aan te pas. Boodschappen doen met telefoon, fax of computer. James Telesuper start te een aantal jaren geleden met deze revolutionaire vorm van boodschappen doen, het teleshoppen. 'Het gemak dient de mens', is de filosofie. Wie de bood schappen aan James overlaat, houdt zelf meer tijd over voor een partijtje tennis, een uitslaapochtend of een dagje naar buiten. Het idee is al jaren oud, maar is nog steeds een proeftuin op het ge bied van marketing, informatie technologie en logistiek. 'Pioniers werk', noemt directeur Pieter van Diepen het bedrijf. 'Uniek in de wereld. Het is al tig keer gepro beerd en even zo vaak mislukt.' Ja mes Telesuper, een onderdeel van Albert Heijn, had ook aanloop moeilijkheden. 'Je belooft natuur lijk nogal wat', zegt Van Diepen. 'Je zegt: geef ons je lijstje maar. Wij verzorgen die boodschappen en brengen ze nog thuis ook. Dat be tekent dat je mensen niet teleur moet stellen. Als je in de super markt boodschappen doet en er is een produkt niet, heb je even de pest in en pakt een ander produkt. Bij de kassa ben je dat allang ver geten. Als wij aan de deur komen en er mist een flesje dat je net no dig had, dan hebben onze klanten iets van: zie je, ik kan het beter zelf doen.' Volgens Van Diepen hebben de er varingen van James duidelijk ge leerd dat er behoefte is aan de te- leshopping-formule. 'We zijn er he lemaal niet alleen voor de upper- class. Het groeiende aantal twee verdieners, ouderen en mensen die fysiek niet in staat zijn om naai- de supermarkt te gaan en met zware tassen te sjouwen, maken ook ge bruik van onze diensten. Maai* we leveren bijvoorbeeld ook aan kleine kantoren, kinderdagverblijven en voor zieken via de Stichting Thuis zorg.' Toen James in 1990 een on derdeel van Albert Heijn werd, vloog het aantal klanten omhoog. Er ontstond een wachtlijst. 'We waren er nog niet klaar voor', zegt Van Diepen. 'We hebben toen be sloten om James low profile te houden. Er werd vooral niets aan de grote klok gehangen. Nu staat James behoorlijk op de rails en kunnen we naar buiten toe.' In die tussentijd is er wel wat gebeurd. Er is gesleuteld aan het assorti ment, waardoor een uitgekiend su permarktassortiment is opge bouwd, aangevuld met sterke drank en een kleine huisapotheek. Een nieuw en betrouwbaarder in formatiesysteem en een extra con trole maken de kans op fouten nog kleiner en de wachtlijst is inmid dels verdwenen. James zelf werd toegankelijker. Hij weet wie zijn klanten zijn en wat ze kopen. En klanten kunnen op elk moment van de dag, zeven dagen per week, bij James terecht. Via de James Direct Lijn kunnen zij met het toetsenbord van hun te lefoon informatie inwinnen, bij voorbeeld over aanbiedingen. Be stellen kan via de telefoon, maar ook via fax of computer. Via een vernuftig kortingssysteem kunnen klanten reducties krijgen op de be zorgkosten. Wie in het begin van de week laat afleveren is goedko per uit dan iemand die James vrij dagavond laat langskomen. Wie per computer of fax bestelt krijgt ook korting. Zo kost James in som mige gevallen minder dan een tientje. 'Een schijntje', zegt Van Diepen. 'Daar kunnen ze het zelf niet voor doen. En onze klanten hebben er vaak ook geen zin in om op hun vrije zaterdag of een uurtje tussendoor door de supermarkt te rennen.' Op zondag rolt in Heem stede 10% van de orders binnen. Een duidelijke aanwijzing dat boodschappen doen vanuit de luie stoel toekomst heeft. In het distributiecentrum in Heemstede, 'een boodschappen- mandjesfabriek', volgens Van Die pen, worden de orders verzameld. Binnen het werkgebied, dat zich nog beperkt tot Amstelveen, Am sterdam-Zuid, Den Haag en Haar lem, geldt een strakke cityplan ning. Klanten kunnen op hun be- stellijst aangeven wanneer ze Ja mes thuis kunnen ontvangen. Zes tig parttime chauffeurs, meestal studenten, brengen de bestellingen thuis. 'Die persoonlijke band met de klanten merkten we bijvoor beeld met kerst. De kindertekenin gen van een James-wagen met een mannetje met boodschappen stroomden binnen. James is een onderdeel van de week geworden.' De chauffeurs komen regelmatig terug met reacties. Een klant zei laatst nog: 'Als James er niet was geweest, had ik nooit een baan kunnen hebben.' Pieter van Diepen, directeur van James Telesuper In april verschijnt het financiële jaarverslag van Ahold. Medewer kers die het verslag willen ontvan gen, dienen de bon ingevuld op te sturen naar: Koninklijke Ahold nv KA 246 Albert Heijnweg 1 1507 EH Zaandam De bake off-afdeling van Albro heeft als eer ste bakker van Nederland de ISO-normering 9001 behaald. 'Veel mensen zal het niks zeg gen', vermoedt manager bake off Loek Steenland. 'Maar bij ons is ISO een begrip geworden.' De ISO-normering is een systeem waarmee het complete produktie- proces inzichtelijk wordt gemaakt. Grootste voordeel daarvan is dat op bijna alle punten in het proces een strenge kwaliteitscontrole plaatsvindt. Steenland legt uit: 'ISO stel je vast aan de hand van de wensen van de klant en de tech nische mogelijkheden. Hoe lang wil je je stokbrood? 61 centimeter met vier sneetjes bovenop. Dan overleggen we met de mensen aan de lijn of het een haalbare kaart is. Zo ja, dan wordt het ideale stok brood gebakken. Al die gegevens zijn opgeslagen, van elk produkt, van A tot Z. Dat is ook kwaliteit. Niet alleen de smaak, ook de af spraken die je maakt.' Voor de mensen aan de lijn betekent het systeem meer verantwoordelijk heid. Van de deegmaker tot de in pak wordt het produkt gecontro leerd. 'Als de opgooier de pistolets niet netjes op de band legt, heeft de inpak daar last van. Zij kunnen hem er op aanspreken. "Hé, ISO!" hoor je dan. Dat geldt voor de op gooier ook. Die let op de fouten van de ovenist.' Bake off begon vier jaar geleden te denken over het vastleggen van normen, taken en bevoegdheden. Steenland: 'Er was toen mondjes maat sprake van controle op inko mende en uitgaande produkten. In 1991 zijn we met ISO begonnen. Inmiddels is het net zo'n begrip ge worden als 'Mevrouw Jansen'.' Me vrouw Jansen staat voor de klan ten van Albro. En de wensen van mevrouw Jansen staan zwart op wit. Elke afdeling kan terugvallen op een handboek waar produktie- processen in vermeld staan. 'Het is net een soort encyclopedie', re ageert ploegchef Ron Tonkes. 'Een prachtig houvast.' Maar de ISO- normering stelt nog andere eisen. Wie de hoogste norm, 9001, wil ha len, moet zijn blik ook richten op de leveranciers en de klant. 'Eén leverancier heeft het niet gered', vertelt Steenland. Wat de klant betreft: in het gebouw van Albro is een bake off-afdeling uit de AH- winkel nagebouwd. Hier vinden opleidingen plaats. Want ook na zorg hoort bij de ISO-normering. Ron Tonkes, ploegchef bij Albro Op 9 april zal Albro Bake Off het felbegeerde certificaat ontvangen. Alle medewerkers zijn dan van de partij. 'Zij hebben het gedaan', zegt Steenland. 'Dit is meer een opera tie van de werkvloer dan van het management.' Ondergetekende Afdeling/filiaalnr wil het Ahold-jaarverslag 1993 ontvangen. Als verzending per interne post niet mogelijk is, dan gaarne ver zenden aan het volgende adres:

Personeelsbladen | 1994 | | pagina 9