Grootschalig m Smaakt een wit ei anders dan een bruin ei? Antwoord: nee, smaakverschillen komen alleen door andere voeding. <jÖch?> WIE VIJFTIEN JAAR GELEDEN EIEREN VOOR ZIJN Gl of batterij-eieren. Wit of bruin. Klein, groter, groot. Daarm Wim Baars, assortimentsmanager bij Albert Heijn. 'To dieronvriendelijke legbatterij-eieren zijn uit de winkel verb varieert van kwaï Is een ei goed voor de potentie? Antwoord: alleen rauwe eieren werken potentie verhogend Geen leven Kleur bekennen ut n Maisgeel, knalgeel, okergeel, zachtgeel, donkergeel, lichtgeel. Zeg het maar. Met deze kleurwaaier kan de precieze kleur van de dooier worden bepaald. Daarna wordt het menu van de kip samengesteld. Want wat de kip eet, kleurt de dooier Dotterfarbfacher DE SCHARRELS V 'Toen het ei in de verdrukking zat, kreeg ik hier slimme jon gens die riepen het antwoord gevonden te hebben', zegt Wim Baars. 'Ik heb het Calimero-ei hier gehad en het Welgelegen er Maar als ik vroeg wat voor ei er achter die namen schuilging, dan bleken het gewone eieren te zijn. Daar kon ik niets mee. Tot ik in het buitenland het Viergranen-Ei ontdekte. Dat hebben we samen met een van onze pakstations opgepikt. Een ei van kippen die hoofdzakelijk gevoed worden met gerst, ha ver, tarwe en mais. Dat was nieuw. Het paste bovendien in de gezondheidstrend. Een ei met meer onverzadigde vetzu ren.' Het Viergranen-Ei was het eerste ei dat het imago moest opvijzelen. Het eiverbruik Hep in die tijd snel terug. Een ei hoorde er niet meer bij. Die da lende trend is nu bijna tot stil stand gekomen. We aten in Ne derland in 1992 171 eieren per persoon, in 1993 waren dat er 170. In 1992 zette Albert Heijn een belangrijke stap op ei-gebied. De legbatterij-eieren werden voorgoed uit het assortiment Vanaf dat moment verkoopt Albert Heijn alleen nog diervriendelijke eieren. Baars: 'Gebleken was dat 73 van onze klanten liever dier vriendelijke scharreleieren wil de dan de in opspraak geraakte legbatterij-eieren. Dat zou wel iets duurder zijn, maar dat had den ze ervoor over. Zo'n legbat terij is voor een kip geen leven. Twintig kippen op een vierkan te meter. Ze vreten aan elkaar en vertonen gestoord gedrag. Verschrikkelijk. Een scharrel kip heeft het stukken beter. Die heeft ruimte om te fladderen, te baden en heeft zijn eigen leg- nest.' Die ingrediënten werden ook gebruikt bij de ontwikke ling van het volière-ei. Baars ontdekte het in Zwitserland en was er een jaar in het geheim mee bezig. Het volière-ei wordt gelegd in een stal waar kippen kunnen fladderen naar ver schillende etages, waar ze rus tig, gezeten op ronde stokken, hun ei kunnen leggen. Het vo lume is hoger, dus het volière-ei is goedkoper dan het gewone scharrelei. Inmiddels had ook het Mais- scharrelei zijn intrede gedaan. Een ei van kippen die met mais worden gevoed. Ze leggen ei eren met donkere dooiers. Baars haalt uit een laatje een kleurwaaier. Van één tot acht tien. Van Hchtgeel tot oranje. 'De kleur van dooiers kun je be palen door de voeding die een kip krijgt. Wij zitten met onze dooiers in het midden, tussen acht en twaalf. Maar in Duits land en het oosten van ons land bijvoorbeeld willen ze eieren met oranje dooiers. Die kippen krijgen bijvoorbeeld caroteen, i: ct4* De gouden kip van Wim Baars

Personeelsbladen | 1994 | | pagina 6