'Mooiste supermarkt van Tsjechië' R A,»N OVA Het Zuiden Een 4gekkenhuis' met 24.000 produkten Feira Nova Barreiro Bioscoop Feira Nova Barreiro AHOLD FLITSEN MAART 1994 'Dit is echt de mooiste supermarkt van Tsjechië.' Dat riep een enthou siaste Aad Elshof, directeur van Ahold's Tsjechische werkmaat schappij Euronova, bij de opening van de nieuwste Mana-super- markt. 'Een ruime winkel, een breed assortiment, goede mede werkers en een prima plek om te zitten.' De nieuwste Mana staat in Olomouc in Noord-Moravië. Op donderdag 24 februari opende de winkel zijn deuren voor de klan ten. De dag ervoor, bij de officiële opening stonden nieuwsgierige Tjechen tot laat in de avond voor de verlichte winkelramen. Met zijn knallende kleuren, blauw en geel, is de Mana-winkel een opvallend gebouw tussen de grijze flats van de grote woonwijk in Olomouc. Er zijn bovendien nog weinig andere verlichte etalages of winkelpuien. Maai- niet alleen aan de buiten kant valt de supermarkt op. In ons land zou de nieuwe winkel abso luut niet misstaan. Wat opvalt is de speciale aandacht voor verspro- dukten als vlees, groente en fruit. En de prijzen. Die kunnen moeite loos concurreren met de kleine le- vensmiddellenwinkeltjes in de di recte omgeving. Burgemeester Milan Horinek van Olomouc wenste supermarktma nager Vladimir Chodil en zijn me dewerkers in een humoristiche, korte toespraak veel omzet toe. Terwijl de 98 Pingo Doce supermarkten in Portugal cen traal worden geleid om zoveel mogelijk te profiteren van schaalgrootte, is de drijvende kracht van de 3 Feira Nova hypermarkten juist een decentraal management. 'We rich ten ons bewust op de lokale markt,' zegt Pedro Veloso, vestigingsdirecteur van Feira Nova Barreiro. Aangezien de afstanden hier zo groot zijn, heb ik natuurlijk niet zo heel vaak de gelegenheid om bij onze BI-LO-winkels in Charleston op bezoek te gaan. Vanuit New York is het ongeveer twee-en-een- half uur vliegen en ik had het ge luk dat er die dag geen sneeuw storm was. Wat meteen opvalt is het zuidelijke ritme. Waar in New York iedereen haast heeft en op zijn wenken bediend wil worden, gaat het er in BI-LO-land heel wat rustiger en relaxter aan toe. Ook de winkels zien er anders uit, de kleuren zijn voor je gevoel wat ou derwetser. De BI-LO-winkels lig gen niet in een heel rijk gebied. Er heerst nog veel armoede in het zui den. Vandaar dat er in de winkels veel klanten die gebruik maken van voedselbonnen. Deze bonnen worden aan mensen gegeven om te zorgen dat er van hun uitkering eten wordt gekocht. Ook de eetge woonten zijn in het zuiden anders dan in het noorden. Waar de men sen bijna geen rood vlees meer eten en veel kip en vis, loopt daar het varkensvlees en biefstuk nog goed. In de winkels zie je veel boe renkool soorten, wat ze in het noorden bijna niet kennen. Ook hier zie je weer enorme concurren tie tussen supermarkten. Niet al leen zijn er al een heleboel maar er blijven nieuwe supermarkten ko men. Voor de klanten wel voorde lig, want prijzenslagen zijn niet van de lucht. Ook hier geldt de re gel, de sterkste wint! Comelie Jutte (Comelie werkt op het hoofdkan toor van Ahold USA in Parsipan- ny, New Jersey) merciële centrum. Veloso verheugt zich op de vestiging van McDo nalds en de bioscoop die binnen kort naast de Feira Nova zullen verrijzen. Feira Nova laat de pan den zelf bouwen en verhuurt ze aan derden. 'De zuigkracht van Feira Nova wordt hierdoor nog groter, want er is verder weinig te beleven in Barreiro,' aldus Veloso. 'Op zaterdag en zondag is het hier vaak een gekkenhuis. Alle 45 kas sa's draaien dan op volle toeren.' Van de omzet wordt 75% in food gerealiseerd, maar non-food levert de meeste winst op. Vooral TV's en stereo-apparatuur zijn margerijke produkten. Maar ook huishoudpro- dukten doen het heel goed bij Fei ra Nova. Binnen vers is vis verre weg het belangrijkste produkt. Landelijk bedragen de visbestedin- gen in Portugal maar liefst 14% van de levensmiddelenbestedin gen. Ter vergelijking: in Nederland is het- aandeel van vis maar 3,5%. 'Want als het goed gaat met deze Mana-winkel, gaat het ook goed met Olomouc', aldus de burge meester. De eerste burger van de ruim 100.000 inwoners tellende provinciestad is een gedreven ver tegenwoordiger van Olomouc. 'De ze week mag ik vrijwel elke dag iets openen. Gisteren het universi teitsgebouw van onze stad, van daag jullie winkel en morgen een evenement in het plaatselijke zie kenhuis.' De Mana-winkelketen in Tsjechië omvat nu 29 winkels, waarvan er 19 zijn omgebouwd tot Mana-su- permarkt. De winkel in Olomouc is de eerste van elf winkels uit een privatiseringsproject, die nu is om gebouwd naar de Mana-formule. Eind vorig jaar werd Ahold eige naar van deze winkels. Tot dat mo- De nieuwe Mana-winkel in Olomouc biedt de klanten ruim 4.000 produkten ment werden ze gehuurd. 'We wil len de andere tien winkels uit dit project in de loop van dit jaar om bouwen tot Mana-supermarkten', zegt Elshof. Barreiro, 30 kilometer buiten Lis sabon, is een middelgrote stad met veel zware industrie. Een groot deel van de inwoners werkt in de industrie of forenst dagelijks naar Lissabon. Hoewel de werkloosheid momenteel stijgende is, zijn de vooruitzichten niet slecht. De Feira No va ligt vrij dicht bij de bebouwde kom. Er komen dan ook veel klanten zonder auto (13%). Het kantoor van Pedro Veloso ligt dicht bij de trap, die direct toegang geeft tot de win kel. 'Wanneer wij hier een beslis sing nemen,' zegt Veloso, 'of het nu om nieuwe produkten, promoties of om winkelinrichting gaat, dan zien we direct hoe de klant re ageert en kunnen we gemakkelijk bijsturen als dat moet. Elke Feira Nova heeft eigen managers voor inkoop, verkoop, logistiek en voor raadbeheer en voor operations. Ie dere afdeling is zelf verantwoorde lijk voor het eigen rendement. Be slissingen over nieuwe produkten of produktgroepen worden in nauw overleg met de andere Feira No va's genomen,' zegt Veloso. 'De centrale Feira Nova-staf, die slechts uit vier man bestaat, heeft hierbij een coördinerende taak. De inkoop van wijn en versprodukten is vrijwel volledig gedecentraliseerd, want smaken kun nen in Portugal per regio sterk verschil len.' De hypermarkten zijn in Portugal de laatste jaren als paddestoelen uit de grond gescho ten. Momenteel telt het land zo'n 30 hypermarkten, waarvan de meeste rond Lissabon en Porto. Feira Nova heeft behalve in Bar reiro, vestigingen in Braga en Aveiro, ten noorden en ten zuiden van Oporto. Feira Nova wil voor eind 1995 uitbreiden met nog twee vestigingen. De Portugese over heid is echter wat terughoudender geworden met het verstrekken van vergunningen om de 39.000 kleine zelfstandige kruideniers te be- 'Een bioscoop zal de zuigkracht van Feira Nova verder vergroten' schermen. Op termijn zal de op mars van hypermarkten en super markten echter niet te stoppen zijn. Daarvoor hebben teveel Por tugezen de voordelen in prijs en assortiment ontdekt. Dat er klan ten naar Barreiro komen tot 30 ki lometer uit de omtrek, illustreert de aantrekkingskracht van Feira Nova. Maar Veloso beseft dat je juist als het goed gaat, alert moet zijn op dreigende concurrentie. Daarom wordt de hypermarkt uit gebreid van 6.200m2 naar 8.200m2 vloeroppervlak en wordt de inrichting gemoderniseerd. 'Hoewel wij in de eerste plaats prijsvechters zijn, merken we een toenemende belangstelling van de hogere inkomensgroepen. Die klantengroep willen we vasthou den en uitbreiden.' Tussen 10 uur 's morgens en 9 uur 's avonds is Feira Nova open en slechts twee dagen per jaar, op nieuwjaarsdag en op 1 mei, is de hypermarkt gesloten. Aan de over zijde van het kassapark van de Feira Nova's zijn, zoals ook bij vele Franse hypermarkten, winkeltjes en snackbars gevestigd die ver huurd worden aan zelfstandigen. De Franse meubelgigant 'But' is verreweg de grootste huurder. De ze winkels beconcurreren Feira Nova niet, maar vergroten juist de aantrekkingskracht van het com- - netto omzet 1993: f 110,4 miljoen - vloeroppervlak: 6.200 meter (wordt 8.200 meter) - aantal produkten: 24.000 - aantal kassa's: 45 - aantal medewerkers: 300 - openingstijden: maandag t/m zondag 10.00-21.00 uur Vooral TVs en stereo apparatuur zijn margerijke produkten

Personeelsbladen | 1994 | | pagina 5