'ALS JE GROTE AMBITIE HEBT, MOET JE KIJKEN NAAR MARKTEN WAAR GROEI ZIT' vr r Ahold-president positief over jaarcijfers: 'uitstekend resultaat ■s Groei blijft het credo Medewerkers en groei Keiharde concurrentie Nederland op de 'Ahold-schaal' Veel in de winkels Topman als cultuurdrager T AHOLD FLITSEN MAART 1994 k vind het belangrijk', zegt Cees van der Hoeven, 'dat we dit goede resultaat hebben geboekt in een jaar waarin de economische omstandigheden zeker niet optimaal waren. Weliswaar trad in Amerika enige verbetering op, maar daar profiteren de supermarkten pas in een latere fase van, en in de Nederlandse eco nomie was er niet of nauwelijks sprake van eni ge groei. Je merkt ook dat de Ahold-activi- teiten evenwichtig zijn gespreid. Als een belangrijke keten, Ed wards, een jaar niet goed draait, en een keten als Finast een zeer moeilijk jaar doormaakt, en je ziet dan toch ons resultaat met ruim 12% groeien, dan betekent dit dat ons bedrijf niet meer zo sterk af hankelijk is van een of twee ke tens. Toen het resultaat van Bi-Lo in 1986 sterk daalde, kelderde ook het totale Ahold-resultaat. Dat is nu niet meer het geval. Wij zijn nu sterker en kunnnen een tegenval ler opvangen.' Cees van der Hoeven kwam ook het afgelopen jaar veel in onze winkels Verdubbeling van omzet en winst in een vijf-jaars-periode is voor Ahold heel belangrijk. Liggen we op schema? 'Jazeker. Onze jaarwinst over 1988 was f 145,7 miljoen; over 1993 is die f 343,1 miljoen. Die voortgang van winstgevende groei blijft heel belangrijk. Onze concurrenten in de detailhandel groeien ook snel en datzelfde gebeurt bij onze grote leveranciers. Wil je in deze wereld van de mega-getallen een spelbe paler blijven, ten bate van je klan ten en je medewerkers, dan moet je zelf ook sterk groeien. Daarom hebben we het afgelopen jaar weer bijna één miljard geïnvesteerd in ons bedrijf, los van de acquisities. Dat zijn enorme bedragen. Die in vesteringen in onder meer nieuwe winkels leveren natuurlijk ook ex tra geld op. We houden onze ver- Even houdt Cees van der Hoeven zich in. De vraag luidt hoe de wereld zal reageren op de jaarcijfers, die Ahold donderdag jl. bekend maakte. Zijn eerste antwoord: 'Redelijk positief. Beantwoordt aan de verwachtingen.' Pas dan zegt hij, terugdenkend aan vorig jaar: 'Als je ziet dat we in 1993 veel economische tegenwind hebben gehad, dan heeft Ahold met ruim 12% winstgroei een uitstekend resultaat behaald.' Gesprek met de Ahold-president bij de publicatie van de jaarcijfers over 1993; het jaar waarin hij zelf tot voorzitter van de Raad van Bestuur werd benoemd. dubbelings-strategie vast, zolang we ons bedrijf goed kunnen besturen. Zolang kun je blijven groeien. In Amerika zijn legio groei-mogelijkheden. Ook in Euro pa zijn er groeikernen, waar we se rieus naar kijken. Daarom ben ik ook erg gelukkig met het goede re sultaat in Portugal, al meteen in het eerste, volledige jaar van Pingo Doce en Feira Nova. Dat geeft het vertrouwen dat je zo'n stap in een hele nieuwe markt nog eens kunt herhalen.' Wat betekent het voor de medewerk(st)ers, dat Ahold voortdu rend blijft groeien? 'Het is fantastisch datje bij een be drijf werkt waar het in algemene zin goed gaat, dat positief staat aangeschreven en dat een duidelij ke groeistrategie heeft. Dat geeft ook financiële mogelijkheden om bij onderdelen van het concern die moeizaam lopen, maatregelen te nemen. Ik hoop dat de mensen dit ook vinden. In het werk van elke dag, in de dynamiek van de ver nieuwingen, in de band die mede werkers met el kaar en met het bedrijf hebben. En als je als mede werker tegelijk aandeelhouder bent -en dat zijn er nogal wat-, dan merk je dat ook in je portemonnaie. En laten we de winst-delingsrege ling in Nederland niet vergeten. Ie der jaar is een fractie in deze regeling weer meer waard. Dat zegt ook veel.' Kan dan niet makkelijk het idee post vatten dat bij Ahold de bomen tot in de hemel groeien? 'We moeten niet vergeten dat ons resultaat wordt bereikt in keihar de concurrentie. Die neemt nog steeds toe, zeker ook in Nederland. Bijvoorbeeld van regionale ketens Graag wil ik alle medewerkers namens de gehele Raad van Bestuur bedanken voor hun bijdrage aan het goede jaarresultaat van Ahold' en van discounters. We moeten nauwkeurig op onze zaken letten, anders prijzen we onszelf uit de markt. Welis waar is ons land een laaggeprijsd land als het om levensmiddelen gaat, maar de Nederlander blijft natuurlijk ontzettend op zijn geld letten. En, zoals eerder gezegd, ons be drijf is geen melkkoe, waarvan we de winst zomaar kunnen opmaken. Dat re sultaat investeren we, om onze po sitie verder te versterken.' Leidt de voortdurende groei van ons bedrijf er toe dat Nederland steeds kleiner wordt op de 'Ahold-schaal'? 'Ja, dat kan haast niet anders. Of Amerika daarom dus veel groter wordt op de 'Ahold-schaal', is nog even de vraag. Dat hangt af van de mogelijkheden die we daar krijgen. Met de huidige omzet in Amerika van zeven miljard dollar, voegt een keten als Red Food Stores voor Ahold veel meer toe dan voor Pro modes, waar het de enige keten in de VS was. We kunnen met Red Food Stores, door een uitgekiende synergie met de andere Ameri kaanse winkelketens, veel sneller geld verdienen, gegeven de om vang die we al in Amerika hebben. Tegelijkertijd geldt natuurlijk: als je de ambitie hebt om verder te in ternationaliseren, moet je ook kij ken naar markten waar echt grote groei zit. West-Europa heeft niet zoveel groeikernen meer buiten landen rondom de Middelandse Zee. Het hart van ons bedrijf zijn toch altijd weer de winkels. Bent u daar veel te vinden? 'Ik maak daar bewust tijd voor vrij. Alhoewel ik moet zeggen, dat daar het afgelopen jaar iets minder van terecht is gekomen. Ik heb wel veel winkels gezien, maar voordat ik tot president werd benoemd, was ik duidelijk meer op pad. Het bezoeken van winkels vind ik heel belangrijk. Je ziet waar manage ment en medewerkers mee bezig zijn, je kunt de dingen beter in perspectief plaatsen, je bent een betere gesprekspartner voor de di recties van de werkmaatschappij en en je ziet in de praktijk waar we staan met zaken als klantgericht heid en efficiency-verbetering.' Hoe hebt u uw eerste jaar als presi dent van Ahold ervaren? 'De functie brengt meer represen tatieve taken met zich mee. Dat kost tijd, maar ik vind het belang rijk en ook zinvol. Je ontmoet veel mensen en komt in interessante si tuaties terecht. Gelukkig kijken het management en de medewer kers niet naar me als de man die alle beslissingen neemt. Dat is niet de cultuur van Ahold. Er wordt veel in collegiaal verband gedaan. Ook in de Raad van Bestuur. Dat is een heel hecht team. We hebben verschillende invalshoeken, maar tegelijk een brede ervaring, en kunnen snel beslissen. Het overleg met de directies van de werkmaat schappijen verloopt in een goede sfeer en met wederzijds respect. Daar zet ik me zeer voor in. Ik zie graag dat er motivatie in ons be drijf zit. Dat er kwaliteit en inzet is. Dat we plezier hebben in ons werk. Daaraan wil ik graag een bijdrage leveren.'

Personeelsbladen | 1994 | | pagina 4